3 muzea literackie w Europie, które warto zobaczyć!

0
1281

Muzea literackie cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z przykładów jest Muzeum Hansa Christiana Andersena. To bardzo duża szansa na zapoznanie się z europejską i światową literaturą, o której słyszało się w mediach lub w szkole. Odwiedzenie takich miejsc niesie za sobą mnóstwo walorów edukacyjnych. Człowiek poznaje świat literatury oraz jego najważniejsze tajniki. Na całe szczęście takich muzeów powstaje coraz więcej. 

Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense – podstawowe informacje

Muzeum Hansa Christiana Andersena mieści się w Danii, a konkretniej w miejscowości Odense. To właśnie w tym mieście urodził się jeden z najbardziej znanych pisarzy w całej Europie. Zaprojektował je japoński architekt – Kengo Kuma. Można w nim zgłębić wiedzę na temat baśni oraz bajek. Odwiedzający zapoznają się z artystyczną wizją świata duńskiego pisarza. Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense dostarczy odwiedzającym wielu spektakularnych wrażeń i fantastycznych emocji. To wszystko za sprawą udanego połączenia fantastyki, krajobrazów i innowacyjnych przestrzeni wystawowych. Wybranie się do Muzeum Hansa Christiana Andersena to obowiązek każdego miłośnika europejskiej literatury.

Muzeum Frédérica Mistrala w Maillane – kilka istotnych kwestii

Chcąc zapewnić sobie niezapomniane artystyczne doznania warto odwiedzić francuskie muzeum literackie. W niewielkiej miejscowości Maillane założono Muzeum Frédérica Mistrala. Mistral był prowansalskim poetą, który ma na swoim koncie Literacką Nagrodę Nobla za rok 1904. We wspomnianym muzeum można podziwiać m.in.:

  • liczne fotografie i rzeźby,
  • pamiątki po pisarzu (np. listy),
  • dokumenty i obrazy,
  • monogramy.

Na szczególne uznanie zasługuje wyryta na nadprożu dewiza, która w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Słońce budzi moją pieśń”.

Muzeum Muminków w Tampere – kluczowe aspekty

Wybierając odpowiednie muzeum pisarzy nie warto zapominać o odwiedzeniu fińskiej miejscowości Tampere. To właśnie tam zlokalizowano Muzeum Muminków, które w całości jest poświęcone autorce książek o Muminkach – Tove Jansson. Udając się do muzeum można zapoznać się m.in. z ciekawymi rysunkami, dioramami oraz ilustracjami do książek o Muminkach z lat 1945-1977. Nie brakuje także okładek i paska komiksowego. Przed głównym wejściem w 2005 roku umiejscowiono pomnik Muminka, lecz po licznych atakach wandalizmu postanowiono go przenieść przed siedzibę Muzeum Tampere-Talo.

Jak widać Muzeum Hansa Christiana Andersena to zaledwie jeden z ciekawszych przystanków na literackiej mapie Europy. Każdy może odnaleźć dla siebie właściwe muzeum, w którym dowie się nieco więcej o ulubionych pisarzach, książkach lub poetach. Szczególnie polecany w tym zakresie jest region nordycki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here