Wczasy w Egipcie - czy warto i czy są bezpieczne?

28 sierpnia 2018 polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało format ostrzeżeń dla turystów wybierających się w podróże zagraniczne. Od tamtego dnia każdy kraj posiadał nieco bardziej rozbudowany opis i ewentualne strefy, do których kategorycznie nie powinno się wjeżdżać, a także do których nie powinno się wjeżdżać bez pilnej potrzeby. Każdy szanujący się turysta powinien zapoznawać się z treścią tego typu państwowych komunikatów, ponieważ służby państwowe posiadają prawdopodobnie najbardziej rzetelne informacje na temat realiów innych krajów.

W poprzedniej wersji systemu Egipt otrzymał bardzo prostą recenzję – od 2016 w zakładce poświęconej temu krajowi widniał jeden komunikat o treści „nie podróżuj”. Opinia ta powstała zapewne na fali co najmniej kilku czynników – w pamięci wielu pozostała tragiczna historia Magdaleny Żuk, która została zaatakowana we własnym pokoju hotelowym. Należy też pamiętać, że Egipt był w ostatnich latach nieszczególnie spokojnym państwem – od czasu do czasu dało się usłyszeć o panujących tam zamieszkach i protestach obywateli.

Co zmieniło się w roku 2018? Trzeba przyznać, że sytuacja odmieniająca stan rzeczy o sto osiemdziesiąt stopniu wydarzyła się pod sam koniec roku – 28 grudnia. Wtedy to właśnie nieznana grupa terrorystyczna przeprowadziła zamach na autobus z turystami z Wietnamu, w którym zginęły cztery osoby. Państwo egipskie bardzo konsekwentnie i długoterminowo walczy z radykalną islamską partyzantką, ale od ponad dwóch lat ten konflikt nie odbijał się na osobach postronnych, czyli zagranicznych turystach. Tym razem odbił się i trudno powiedzieć, jakie to wywoła skutki – zwłaszcza że siły specjalne Egiptu zdążyły już przeprowadzić na terrorystach bardzo krwawy odwet.

Notka z 28 sierpnia 2018 roku na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych może zatem ulec zmianie, ale wcale nie musi. Na ten moment, według podanych tam zaleceń, bezwzględnie należy unikać wszelkich podróży na Półwysep Synaj, Pustynię Zachodnią (ze szczególnym uwzględnieniem granicy z Libią i Sudanem), a także do tzw. Trójkąta Habrib – obszar ten znajduje się na granicy z Sudanem i jest on niestety obszarem spornym – tak Sudan, jak i Egipt domagają się przejęcia tam pełnej władzy i na ten moment sytuacja jest nadal daleka od aktualizacji w nieco bardziej korzystnym kierunku.
Ministerstwo odradza natomiast podróże, które nie są konieczne do destynacji takich jak cały obszar pustynny na wschód od Doliny Nilu, delta Nilu i wybrzeże Morza Śródziemnego. Zastosowane są tu pewne wyjątki: miasta Luksor, Asuan i Abu Simbel są uznane za względnie bezpieczne, ale zaleca się przedostanie się do tych miast wyłącznie drogą lotniczą.
Na pozostałym terytorium Egiptu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, ale można sobie szczerze powiedzieć, że niewiele tego pozostałego terytorium zostało.
W notce zawarte są również informacje o tym, że w Egipcie panuje permanentny stan wyjątkowy, co może skutkować wzmocnionymi kontrolami na ulicach i przy wejściach do budynków takich jak kościoły. Władze mają też przywilej dokonania aresztowania pod zarzutem podejrzeń o działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa. W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem – najbardziej narażone na ataki są obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe, ale nie można wykluczać także napaści na lotniska i autobusy dla turystów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych okazuje się dbać również o tych, którzy zdecydują się na wyjazd pomimo tych licznych ostrzeżeń. Przede wszystkim upomina o konieczności zaopatrzenia się w ubezpieczenie gwarantujące pełną hospitalizację – w innym wypadku, w razie jakichkolwiek poważnych obrażeń, bylibyśmy sami zmuszeni pokryć wszelkie koszty leczenia, a te niejednokrotnie osiągają prawdziwie horrendalne kwoty. MSZ zachęca również do skorzystania z oferty biur podróży, które mają dobrą opinię i są certyfikowane: takie biura posiadają własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Należy także zadbać o to, by swoje wczasy spędzać w obiekcie chronionym (włącznie z przylegającą plażą, co wcale nie jest takie oczywiste). Podróże należy ograniczać wyłącznie do miejscowości turystycznych, wysoce niewskazane jest poruszanie się w porze wieczornej i nocnej poza strefami turystycznymi i głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Czy do Egiptu warto pojechać? Wydaje się, że zaprzeczanie atrakcyjności turystycznej tego kraju jest jak zaprzeczanie temu, że woda jest mokra albo coś w tym rodzaju. Egipt, obdarty z wszelkich, towarzyszących mu obecnie zawirowań, jest państwem fascynującym, którego historia sięga przecież pięciu tysięcy lat wstecz. Na jego terenie znajdują się prawdopodobne najsłynniejsze zabytki na całym świecie, na czele z kompleksem piramid w Gizie, grobowcami faraonów czy legendarnym Sfinksem. Uczciwie należy jednak przyznać, że najrozsądniej byłoby przesunąć termin odwiedzenia go o kilka lat do przodu – kryzysowa sytuacja z całą pewnością prędzej czy później ulegnie uspokojeniu i prawie cały obszar państwa na nowo stanie się bezpieczny.

Egipt – wczasy tam są bezwzględnie niebezpieczne, ale i tak znajdą się zapewne śmiałkowie, którym imponuje dreszczyk emocji i spróbują swoich sił w niecodziennej sytuacji. Takie osoby muszą bezwzględnie pamiętać o zaleceniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych – nawet jeśli na własne ryzyko wkroczą do stref niebezpiecznych, powinni chociaż pamiętać o posiadaniu pełnego ubezpieczenia. Trzeba też uczciwie przyznać, że Egipt nie jest żadną strefą wojny, mimo panującego tam stanu wyjątkowego. MSZ wspomina o licznych kontrolach – te mogą być niejednokrotnie bardzo irytujące, ale działają wyłącznie na korzyść obywateli i turystów. Osoby, które odwiedziły Egipt na własną rękę, są zdania że o bezpieczeństwo dba się tam w sposób bardzo restrykcyjny i w gruncie rzeczy da się tam poczuć bezpiecznie. Największą tego oznaką jest chyba sytuacja na lotniskach, na których widnieje specjalny komunikat, że jakiekolwiek żarty o posiadaniu broni poskutkują karą bezwzględnego więzienia przez sześćdziesiąt dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here