Zabytki Malty, które trzeba zobaczyć.

Malta – wczasy na tej wyspie na pewno będą niezapomniane.
Malta charakteryzuje się wspaniałymi, odmiennymi miejscami w swoim małym archipelagu. Znaleźć tam można prehistoryczne świątynie, skalne klify, ukryte zatoczki, ekscytujące nurkowanie i niezwykłą intensywność historii.
Krajobraz Malty kontrastuje z skalistymi odcinkami wybrzeża, które kończą się oszałamiającymi wapiennymi klifami z osłoniętymi zatokami, które kryją przejrzyste wody i czerwono-złote plaże. W wielu portach można dostrzec tradycyjne łodzie, stateczne jachty lub łodzie motorowe. Nurkowie mają również wiele do odkrycia pod wodą, świat jaskiń, turni i wraków. Nad wodą ścieżki spacerowe są pełne pięknych widoków. łączącą odosobnione zatoczki i zaskakujące struktury historyczne. Nawet dla krótkoterminowego gościa na Malcie, prosta podróż promem przez Grand Harbour w Valletta to magiczne doświadczenie.
Malta jest zagorzale rzymsko-katolicka, ale jest także domem dla urzekającej mieszanki kultur, która dusiła się razem od pokoleń. Tradycyjne dania kuchni maltańskiej łączą smaki kuchni sycylijskiej i bliskowschodniej, korzystając z lokalnych składników, takich jak króliki i miód. Mieszkańcy Malty są bardzo serdeczni, jeśli poprosisz o wskazówki, prawdopodobnie tubylec będzie chodził z Tobą, aby pomóc Ci znaleźć drogę. Można znaleźć mnóstwo wyrafinowania XXI wieku, ale są też miejsca, w których czujesz, że cofasz się w czasie, szczególnie na Gozo, gdzie potężne kościoły górują nad spokojnymi wioskami.
Położenie geograficzne Malty w centrum Morza Śródziemnego sprawiło, że stała się ona nęcącym kierunkiem dla wielu turystów. Jej stolica, Valletta, zbudowana została przez Rycerzy św. Jana, jest harmonijną siatką, Mdina i Wiktoria są fortecznymi miastami na wzgórzach, a wieże strażnicze sięgają wybrzeża. Nawet łodzie rybackie na Malcie rezonują z przeszłością, a ich dziury są malowane oczami, podobnie jak łodzie ich fenickich poprzedników.
Zaskakujące prehistoryczne miejsca Malty i Gozo zostały zbudowane przez wyrafinowanych budowniczych świątyń, którzy również pozostawili miniaturowe figurki i gigantyczne rzeźby „grubych dam”, które przetrwały tysiąclecia i mieszczą się w fascynujących muzeach na Malcie. Na otwartej przestrzeni dumne są gigantyczne świątynie i wieże z różnych epok, które nieustannie czuwają nad morzem. Najbardziej niezwykłe miejsce pod ziemią to Hal Saflieni Hypogeum, 5000-letnia nekropolia wyrzeźbiona z żywego rocka. Gdzie indziej na wyspach, mniejsze prehistoryczne miejsca są bardziej subtelne w swoim wpływie na przestrzeni wieków, ale wciąż zapewniają głęboki wgląd w spuściznę cywilizacji.
Półwysep Vittoriosa ma tylko 800 m długości i 400 m szerokości w najszerszym miejscu, więc trudno się zgubić – przyjemnością jest wędrować bez celu przez alejki o kwiatowych korzeniach. Istnieje kilka ciekawych zabytków i przepiękne widoki na Vallettę.
Fort St Angelo, na krańcu półwyspu Vittoriosa, został odrestaurowany i jest teraz otwarty dla publiczności. Pełen jest super jachtów i dobrych restauracji portowych, posiada także promenadę ciągnącą się od Waterera Waterfront w Vittoriosa.
Ciekawym miejscem na Malcie jest Comino. Największą atrakcją jest Błękitna Laguna, osłonięta zatoka pomiędzy zachodnim krańcem wyspy a niezamieszkaną wysepką Cominotto (Kemmunett in Malti). Widok jest niesamowicie piękny i zachęcający, z dnem o białym piasku i czystą wodą. Błękit jest tak intensywny, że przypomina pocztówkę. Południowy kraniec laguny jest zsunięty, aby uniemożliwić wypłynięcie łodziom. Istnieje tu możliwość pływania i nurkowania, a także kąpieli.
Hypogeum (z greckiego, co znaczy „podziemia”) to podziemna nekropolia, odkryta podczas prac budowlanych w 1902 roku. Odwiedzić ją to wkroczyć w tajemniczy i cichy świat. Jej korytarze, komory i przejścia, nieskazitelnie wykute w skale, zajmują około 500 metrów kwadratowych, datuje się jej powstanie na około 3600 do 3000 lat przed naszą erą, a szacunkowo 7000 ciał mogło zostać tutaj pochowanych. Starożytni robotnicy naśladowali budowle murarskie, wyrzeźbili te podziemne komory i wykorzystali naturalne słabości i mocne strony skał, aby ręcznie wycinać przestrzenie i tworzyć bezpieczną podziemną strukturę.
Tajemnicze, złote, kamienne, arabsko-murowane miasto Mdina wieńczy szczyt wzgórza i jest światem niezależnym od współczesnej Malty. Ukryte uliczki oferują wykwintne detale architektoniczne i wytchnienie od tłumów, które w dużej mierze trzymają się głównej ulicy. Dziś, ze swoimi masywnymi murami i spokojnymi, cienistymi uliczkami, często nazywa się je Cichym Miastem, pseudonim ten staje się właściwy po zmroku.
Przez cały rok na terenie Mdina odbywają się wspaniałe festiwale i imprezy, od jedzenia i sztuki po festiwal klasycznych samochodów.
Współczesna katedra św. Jana to najbardziej imponujący kościół na Malcie, zaprojektował go architekt Gerolamo Cassar. Został zbudowany w latach 1573-1578. Wnętrze zostało przebudowane w XVII wieku w wytwornym maltańskim stylu barokowym. Jednym z jego największych skarbów jest ogromny obraz Jana Chrzciciela autorstwa Caravaggia.
Nawa jest długa i niska, a każda ściana, kolumna i żebro inkrustowane są bogatymi ornamentami, dającymi efekt zakurzonego złotego brokatu. Podłoga to opalizująca, patchworkowa kołdra z marmurowych płyt grobowych, a sklepienie tańczy z obrazami Matti Preti, które ilustrują wydarzenia z życia św. Jana Chrzciciela. Poza tym w Oratorium znajdują się dwa obrazy Caravaggia.
Zaplanowane na ponowne otwarcie w 2020 roku po rozległej i imponującej przebudowie Muzeum Katedralne mieści piękne 16-wieczne Graduals of L-Isle Adam, podświetlane książki chóralne i wspaniały zbiór XVII-wiecznych gobelinów flamandzkich na podstawie rysunków Rubensa. Nowością jest znakomita wystawa o życiu i czasach Caravaggia.
St John’s został podniesiony do rangi równej statusowi katedry św. Pawła w Mdinie – oficjalnej siedzibie arcybiskupa Malty – dekretem papieskim z 1816 roku.
Odwiedzający powinni ubierać się odpowiednio do domu modlitwy.
Niedozwolone są tutaj buty na obcasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here