Zakopane to nie tylko Krupówki. W miasteczku znajdzie się kilka atrakcji, które pozwolą nam na odpoczynek od wspinaczki po górach, a jednocześnie dadzą nam nieco rozrywki.
Dlaczego narzekamy na Zakopane?
Wiele osób narzeka na Zakopane. Większość twierdzi, że rządzi tam cyrkowe wesołe miasteczko, reklamy i tandeta. Że nie ma już żadnego charakteru i nie przyjeżdżają tutaj, tak jak kiedyś, artyści. Zdecydowanie jest to komercyjne i bardzo turystyczne miejsce. Nie można jednak odmówić mu uroku! Jeśli tylko wyjdzie z Krupówek, zobaczymy, że w Zakopanem jest co zwiedzać. Przede wszystkim miłośnicy stylu góralskiego będą mogli zobaczyć tutaj drewniane chaty góralskie.
W Zakopanem zawsze jest biało w zimie
Warto udać się do Zakopanego po to, aby nacieszyć się śniegiem w zimie. Mieszkańcy całej Polski często narzekają na to, że od wielu już lat przez całą zimę pada śnieg. W Zakopanem jednak zima jest nadal zawsze biała, a wszystko wygląda niesamowicie klimatycznie!
Zakopane dla mieszczucha
Zakopane jest dobrym miejscem dla osób, które chcą pojeździć na nartach. Znajduje się tutaj kilak dobrej jakości wyciągów narciarskich. Dodatkowo, w miasteczku znajduje się kilka wielkomiejskich rozrywek, takich jak dyskoteki, luksusowe kluby, czy wykwintne restauracje. Jadąc do Zakopanego na urlop nie trzeba więc rezygnować ze swoich przyzwyczajeń wyrobionych podczas życia w mieście. A jednocześnie, na urlopie w Zakopanem obcujemy trochę z przyrodą!
Knajpy w Zakopanem
Będąc w Zakopanem, warto spróbować kwaśnicy oraz miejscowego sera: oscypka. Należy jednak uważać na to, czy jest to oryginalny ser wypiekany w górach, czy tylko podpiekany ser z gorszej jakości składników, maczany w kawie?
Mimo że zakopiańskie Krupówki wygląda niekorzystnie (sporo jest na nich typowych burgerowni), to jednak nadal w górach można zjeść regionalne potrawy. Wystarczy nieco poszukać w sieci, aby znaleźć dobrej jakości zakopiańskie restauracje. Zjemy tam przede wszystkim dobrej jakości mięso. Długo grillowane, z pieczołowitością przyprawione.
Jedną z nich jest knajpa przy ulicy Jagiellońskiej, urządzona w starym zakopiańskim stylu. W środku pachnie drewnem i jedzeniem. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci. Willa oferuje też wolne pokoje Zakopane. Zupy przygotowywane są tutaj na prawdziwym wywarze, a nie s kostki rosołowej. Kwaśnica jest zbudowana z kiszonej kapusty, a nie z kwasu, który można kupić w butelce. Dodatkowo, warto zamówić baraninę z opiekanymi ziemniakami.
Gubałówka
Gubałówka to góra, z której rozpościera się najpiękniejsza panorama Tart. Podejście pod Gubałówkę jest niezwykle meczące, mimo że oczywiście to nie jest najwyższa góra w Zakopanem. Wszystko przez regularny spadek o specyficznym kącie. Gdy dojdziemy na górę, będziemy mogli skorzystać z toalety oraz napić się kawy lub pójść na obiad do jednej z knajpek, które są zlokalizowane na szczycie góry. W Sylwestra można obserwować z Gubałówki sztuczne ognie rozbłyskające nad miasteczkiem w dole. Polecamy!
Muzeum Sztuki Zakopiańskiej
Będąc w Zakopanem, warto udać się do muzeum nie tylko po to, aby zobaczyć, co jest w środku (a jest co oglądać!), ale także po to, aby sprawdzić, jak budynek prezentuje się na zewnątrz. To jeden z najciekawszych przypadków architektury zakopiańskiej.
Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem – zwiedzanie
Mimo że wielu z nas nie uznaje cmentarzy jako miejsca, które można zwiedzać niczym atrakcję turystyczną, to jednak warto udać się na ten znajdujący się w Zakopanem, na Pęksowym Brzysku. Jest to cmentarz zasłużony, pełen obiektów drewnianej architektury sakralnej. Zdecydowanie polecamy przejść się tamtędy, zwłaszcza że nie jest to daleko od centrum Zakopanego. Większość obiektów została zaprojektowana i wykonana przez Władysława Hasiora. Wstęp na teren cmentarza jest płatny.
Zarówno fani Adama Małysza, jak i osoby, które kompletnie nie są zainteresowane żadnym sportem, chętnie obejrzą wielką skocznię w Zakopanem. Skocznia robi wrażenie: gdy wyobrazimy sobie, że spadają z niej prawdziwi ludzie, będziemy pod wrażeniem. Skocznia narciarska w Zakopanem jest ogromna!
Zakopane – kino, muzea
W Zakopanem w ostatnich latach powstało też sporo rozrywek, takich jak muzeum figur woskowych, czy też kino 7D. Do tego ostatniego warto zabrać małe dziecko – dla dzieciaków jest to nie lada atrakcja, warta każdych pieniędzy!
W Zakopanem jest też dom stojący do góry nogami – zupełnie taki, jaki można znaleźć na Pomorzu. Polacy lubią takie atrakcje, nie brakuje więc osób, które chcą zarobić na ich oferowaniu. Podobny domek znajduje się w Białce Tatrzańskiej. W środku zimy można także wybrać się do losowego zamku. Na szczęście w górach zawsze jest pogoda, dlatego tunele ze śniegu, czy figury z lodu nigdy się tutaj nie roztopią!
Noclegi w Zakopanem
Jak szukać noclegów w Zakopanem? Na szczęście, w dzisiejszych czasach są platformy, za pomocą których można kupować noclegi, płacić za nie przed przyjazdem, a po wyjeździe oceniać. Dzięki takiemu transparentnemu systemowi ocen możliwe jest wybranie dokładnie tego miejsca, o które nam chodzi, bez obaw o rozczarowanie. Obiekty, w których jest brudno lub w których podaje się niedobre jedzenie na szczęście są w dzisiejszych czasach na ostrzu noża.
Jednak mimo istnienia takich portali nadal dość trudno o informacje, gdzie w Zakopanem znajdują się stare bacówki do nocowania: Stare, góralskie chaty z prawdziwego zdarzenia, w których gaździna poczęstuje nas tradycyjnym góralskim jedzeniem, a gospodarz napali w kominku i urządzi kulig po lesie? Często wolne pokoje Zakopane w takich miejscach kończą się na pół roku wcześniej, a wieść o nich jest roznoszona wśród turystów z ust do ust. Warto poszukać informacji na forach internetowych oraz na grupach na Facebooku: tam rzadziej dociera reklama i łatwiej o kontakt z osobami, które naprawdę był w danym hotelu czy pensjonacie.
Czy można znaleźć wolny pokój w Zakopanem w ostatniej chwili? Zwykle niema z tym problemu: już jadąc w góry możemy szukać sobie pokoju w internecie i poza okresem świątecznym znajdziemy coś na pewno.