Wymarzone wakacje na Karaibach

Marzeniem wielu osób są wakacje na Karaibach, jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. I chociaż większość marzycieli wątpi w możliwość realizacji swojego pragnienia, okazuje się że nie jest to tak trudne do wykonania, jak mogłoby się zdawać. Coraz tańsze są bowiem wczasy, organizowane zwłaszcza na Kubie, Dominikanie czy Jamajce. Uciążliwy może być jedynie kilkunastogodzinny lot.

Karaiby

Karaiby obejmują region Morza Karaibskiego oraz leżące nad nim liczne wyspy. Należą do nich również wyspy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Zatoki Meksykańskiej, pomiędzy Ameryką Północną a Południową. Jest ich tam tysiące, a do najbardziej znanych zalicza się: Arubę, Bahamy, Barbados, Haiti, Kajmany, Portoryko, Saint-Martin, Saint Lucia, Trynidad, Tobago, Brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Jednak Polacy ze względu na atrakcyjne ceny wycieczek oraz dobre połączenia, najbardziej upodobali sobie wakacje na Kubie, Dominikanie lub Jamajce.

Karaiby – nieco historii

Karaiby zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku i bardzo szybko skolonizowane przez takie państwa europejskie, jak Hiszpania, Wielka Brytania i Francja. Państwa te czerpały ogromne zyski z zakładanych na wyspach plantacji trzciny cukrowej i tytoniu,a w późniejszych czasach bananów i rumu. Przez wiele lat wykorzystywano do pracy czarnoskórych niewolników. Dopiero uzyskanie przez nich statusu ludzi wolnych, wpłynęło na rozwój mechanizacji prac na plantacjach, a tym samym postęp gospodarczy na Karaibach.

Karaiby – wakacje marzeń

Karaiby to przepiękne miejsca, którymi zachwyci się każdy. Wszystkie wyspy mają wspaniałe wybrzeża z różnorodnymi plażami. Są tu plaże z piaskiem żółtym, jak u nas, ale także z białym piaskiem niczym mąka albo czarnym jak węgiel. Przeważająca większość plaż jest pusta, nic więc nie zakłóci odpoczynku. Dość liczni turyści, którzy przyjeżdżają tu z całego świata, oblegają bowiem kilka nadmorskich popularnych kurortów, pozostawiając pozostałe dla pragnących ciszy i spokoju.
Stałe wiatry wiejące od wschody i gwarantowana piękna pogoda sprawiają, że Karaiby to istny raj dla żeglarzy. Miłośnicy żagli mogą więc połączyć swoją pasję ze zwiedzaniem tropikalnych wysepek, położonych w bardzo niedalekich odległościach od siebie.
Karaiby to miejsce, gdzie ludzie żyją w zgodzie z przyrodą. Nie ma tu przemysłu oraz wielkich miast, przyjezdnych otacza tylko przyroda. Na każdym kroku można spotkać egzotyczne ptaki, na przykład kolibry czy pelikany, ale także rzadkie zwierzęta, jak wielkie iguany, żółwie, płaszczki, mureny.
Wspaniała jest również roślinność Karaibów. Wielu, występujących tu gatunków, nie znajdziemy w żadnym innym miejscu świata. Największą różnorodnością roślin wyróżnia się Kuba.

Kuba – największa wyspa Morza Karaibskiego

Kuba to barwna wyspa, na której życie toczy się bardzo spokojnie. Jest tu mnóstwo restauracji z międzynarodową kuchnią i wiele pięknych, starych samochodów, spotkać można nawet polskie „maluchy”. Kuba słynie również z najlepszych na świecie cygar i wyjątkowej odmiany rumu. Warto tu przyjechać w styczniu i lutym, bo właśnie w tych miesiącach temperatura jest najprzyjemniejsza, około 26-27 stopni Celsjusza. Najtańsze wycieczki na Kubę zaczynają się od 4100 zł. W ciągu roku można jednak znaleźć dogodne zniżki, nawet rzędu 50%.

Aruba – miejsce na miesiąc miodowy

Aruba jest jedną z najpiękniejszych wysp Karaibów. Niezapomnianych wrażeń przyrodniczych dostarcza tu Park Narodowy z licznymi jaskiniami, wodospadami i skalnymi basenami. Wyspa ta słynie z odwiedzin nowożeńców, którzy spędzają tu swój miesiąc miodowy. Szczególnie osoby gustujące w sportach wodnych, np. w surfingu, poczują się na Arubie wspaniale.

Egzotyczna Dominikana

Dominikana dzieli się powierzchnią wyspy z Haiti. Ze względu na spokojniejszą lokalizację niż Kuba, wybierana jest często na miejsce odpoczynku przez rodziny z dziećmi, osoby starsze lub nastawione na zwiedzanie. Dominikana może pochwalić się plażami o długości 600 km. Czysty piasek, przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy oraz świetna kuchnia to tylko niektóre atrakcje tej wyspy. Do tego zachwycająca egzotyczna roślinność oraz idealne warunki do uprawiania sportów wodnych – czy może być lepiej?

Jamajka – ojczyzna reggae

Jamajka przyciąga urlopowiczów przede wszystkim ze względu na egzotykę. Jednak, poza palmami kokosowymi, piaszczystymi, gorącymi plażami i błękitnym morzem, wyspa oferuje także interesującą kulturę i historię. W wielu klubach rozbrzmiewa muzyka reggae, której Jamajka jest ojczyzną. Atrakcją turystyczną jest więc muzeum Boba Marleya, twórcy tej muzyki, znajdujące się w jego dawnym domu. Wśród miejsc, które warto zobaczyć na Jamajce wymienia się rzekę Rio Grande oraz piękne jezioro o szmaragdowym odcieniu o nazwie Błękitna Laguna czy Ogrody Botaniczne Hope.
Planując wyjazd na Jamajkę, nie ma potrzeby dostosowywać terminu do pogody, ponieważ przez cały rok temperatura utrzymuje się tam powyżej 28 stopni Celsjusza.

Dominika – szczególna wyspa

Dominika, często mylona z Dominikaną, to wyspa, która zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest górzysta i niemal w całości pokryta tropikalnym lasem deszczowym. Dzika dżungla, przez którą prowadzą liczne szlaki dla turystów, ponad trzysta rzek i strumieni oraz wiele przepięknych wodospadów, zadowoli każdego miłośnika naturalnego piękna przyrody. Cytrusy rosną tam na każdym kroku, wystarczy tylko sięgnąć. W tym prawdziwym raju mieszkają szczęśliwi i długowieczni ludzie, którzy z radością i przyjaźnią odnoszą się do turystów. Kto raz tu przyjedzie, na pewno będzie chciał kiedyś wrócić.

Nurkowanie na Bermudach

Bermudy cieszą się opinią najpiękniejszych z Wysp Karaibskich, wybieranych szczególnie przez filmowe gwiazdy. Około stu wysp tego archipelagu leży na rafach koralowych, dlatego też są popularnym celem nurków. Nie ma tu rzek, jezior czy strumieni. Pije się wodę deszczową, która zbierana jest i magazynowana dzięki specjalnej konstrukcji dachów. Warto dodać, że deszcze padają tu bardzo często, ale są przelotne i ciepłe. Na Bermudy warto przyjechać wiosną lub jesienią, wtedy temperatury są tam przyjemne, a wilgotność powietrza mała.

Opisane wyspy to tylko mała część Karaibów, warta zwiedzenia. Trzeba to wszystko zobaczyć i przeżyć, a wspomnienia będą niezapomniane. Co ważne, beztroscy i spokojni mieszkańcy wysp sprawią, że w czasie wakacji na pewno zapomnimy o pośpiechu i stresującej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here