Planując kolejne wakacyjne wyjazdy zakładamy, że wybór kierunku wyjazdu, formy wypoczynku, opcji, środka transportu sprawi, że nasz urlop spędzimy w najlepszych warunkach, a wspomnienia tej podróży będą należały do najprzyjemniejszych spośród wszystkich wspomnień dotyczących wyjazdów turystycznych. Zamiary nie zawsze jednak przekładają się na praktykę – mimo naszych starań czasem okazuje się, że nasza cudowna podróż daleka była od ideału. Co zrobić, żeby czas wakacyjnego wyjazdu był wykorzystany jak najlepiej? Jakie działania sprzyjają najlepszym wyborom? Warto zapoznać się z wyznacznikami, które decydują o powodzeniu przedsięwzięcia, jakim jest wyprawa na urlop.
Po pierwsze – miejsce.
Miejsce wypoczynku może być częścią naszych marzeń i dzięki temu nasza podróż już na wstępie będzie mieć znamiona udanej wyprawy. Marzymy o miejscach egzotycznych, z piaszczystymi szerokimi plażami, ciepłą wodą w oceanie. Pobyt na rajskich wyspach, to luksusowy hotel przy plaży, smaczne jedzenie, kolorowe drinka z parasolkami, hamak pod palmą.
Dla osób bardziej aktywnych podróżą marzeń może być wyprawa objazdowa po regionie lub kraju, który ma ciekawą historię lub niezwykłości krajobrazowe lub przyrodnicze. Dla jednych cudowna podróż może być wyprawą w polskie Bieszczady, podczas gdy inni wolą obserwacje lemurów na Madagaskarze. Jednym słowem wybór miejsca nie powinien być przypadkowy – nie tylko warto mieć marzenia, a jeszcze lepiej spełniać swoje marzenia na urlopie.
Wybór miejsca powinien być również przemyślany w kontekście naszej kondycji wiekowej i zdrowotnej. Osoby starsze dość często cierpią na schorzenia układu oddechowego, krążeniowego i tym samym nie powinny przebywać w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Dla takich osób temperatura powietrza bliska 40 stopni przy wilgotności sięgającej niemal 100% to jest koszmar a nie wypoczynek, a przy tym są to warunki groźne dla zdrowia. Podobnie osoby słabe czy chore nie powinny przebywać w temperaturach znacznie poniżej zera stopni.
Dokonując zakupu wycieczki sprawdźmy również, czy cel naszej podróży jest miejscem bezpiecznym z punktu widzenia wydarzeń politycznych, społecznych, zagrożenia kataklizmami naturalnymi. Jeśli w jakimś regionie trwa wojna, albo są liczne protesty mieszkańców skierowane przeciwko władzy, jeśli gdzieś dymi wulkan i są częstsze niż zazwyczaj trzęsienia ziemi, to mogą być to miejsca groźne dla naszego zdrowia a nawet życia.
Sprawdźmy również przed wyjazdem informacje dotyczące stanu epidemiologicznego kraju docelowego. Pobyt w wielu państwach afrykańskich czy azjatyckich możliwy jest wyłącznie po okazaniu ważnej książeczki szczepień ochronnych. Jeśli uznamy, że służba zdrowia w regionie nie spełnia choćby w minimalnym stopniu standardów europejskich, to zrezygnujmy z wyjazdu albo chociaż ubezpieczmy się dodatkowo na wypadek leczenia prywatnego.
Po drugie – forma wypoczynku.
Nasza cudowna podróż będzie udana, jeśli w wymarzonym miejscu odpoczniemy w najlepszy dla nas sposób. Jeśli jesteśmy osobami lubiącymi wypoczynek bierny, bez większego wysiłku fizycznego, to wybierzmy pobyty wczasowe na wyspach czy na wybrzeżach kontynentów. Pobyty w hotelach położonych przy plażach dadzą nam maksimum potrzebnego nam komfortu, a gdy zapragniemy jakiejś aktywności, to zawsze możemy skorzystać z usług lokalnych biur podróży aby wybrać się na wycieczkę po regionie, lub zrobić to na własną rękę wypożyczonym samochodem. Po kilkugodzinnej podróży i zwiedzaniu wrócimy do hotelowych wygód aby dalej oddawać się błogiemu lenistwu.
Dla osób aktywnych warte polecenia są wycieczki objazdowe. Do odległych miejsc trzeba dolecieć samolotem, a potem autokarem przez tydzień lub dłużej przemierza się wielkie przestrzenie zwiedzanego kraju a czasem kilku państw podczas jednej wycieczki. Niedogodnością na wycieczkach objazdowych jest codzienna zmiana hotelu – poranne pakowanie się, wczesne śniadania i godziny wyjazdu nie są dla wszystkich. Trzeba być osobą zdyscyplinowaną i dobrze zorganizowaną, aby nie spóźniać się na miejsca zbiórek i nie zostawiać w hotelach zapomnianych rzeczy.
Wyjazd na męczącą wycieczkę objazdową do odległych krain można połączyć z pobytem wypoczynkowym. Jest to dobra alternatywa dla osób podróżujących w grupie, gdzie jedni są bardziej inni mniej aktywnymi turystami. Pierwszy tydzień to maksymalny wysiłek na objeździe i zwiedzaniu, drugi to lenistwo na plaży nad oceanem. Wszyscy będą z takiego kompromisu zadowoleni.
Jeśli ktoś nie lubi marnować czasu tylko na wypoczynek, to może wybrać pobyty tematyczne. To rodzaj wczasów czy obozów, podczas których organizuje się różnego rodzaju szkolenia czy kursy. Chętni mogą uczyć się wszystkiego: origami, skakania na bungee, jazdy konnej, gotowania sushi, języków obcych, układania mozaikowych witraży ze szkła, łowienia ryb z kutra – ograniczyć nas może tylko wyobraźnia. No i pieniądze – niektóre hobby czy nauka pewnych umiejętności wymagają znacznych nakładów finansowych.
Wybierając formę wypoczynku należy zastanowić się nad opcją wyżywienia. Podczas objazdów najczęściej wybiera się HB – śniadania i obiadokolacje. Wykupowanie all inclusive jest pozbawione sensu – w hotelu spędza się tylko noc, więc po co płacić za pełne wyżywienie. Warto pamiętać, że zawsze powinniśmy być przygotowani na dodatkowy wydatek jakim są napoje do posiłków – w większości przypadków HB zapewnia herbatę i kawę przy śniadaniu, czasem dzbanek wody lub butelkę wina do kolacji. Na południu Europy na obfite śniadanie nie ma co liczyć – tam są tylko skromne śniadania kontynentalne. Za to obiadokolacja jest obfita i zawsze z deserem – Włosi czy Hiszpanie mogą nie zjeść mięsa, ale deser zawsze musi być.
Po trzecie – bezpieczeństwo.
Nie ma innej opcji – cudowna podróż, to podróż ze wszech miar bezpieczna. To zarówno opisane powyżej bezpieczne miejsce pobytu, ale także bezpieczeństwo finansowe oraz ubezpieczenia. Na podróż staramy się wydać jak najmniej pieniędzy, ale zawsze powinniśmy mieć dodatkowe środki – na wszelki wypadek. A wypadki podczas podróży zdarzyć się mogą każdemu i wszędzie. Stąd potrzeba posiadania dobrego ubezpieczenia. Nawet jeśli polisa biura podróży wydaje się być atrakcyjna, to nie zaszkodzi dopłacić i mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz od nieszczęśliwych wypadków. Wydatki na ubezpieczenie to nie jest strata pieniędzy, ale inwestycja w spokój własny i naszych bliskich.