Wybierając się na wakacje dobrze jest przeanalizować wszystkie ciekawe propozycje, które są na wyciągnięcie ręki. Za inspirujące wyjazdy wcale nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy. Wystarczy jedynie kreatywność oraz chęć wyprawy w nieznane. Tak robi coraz więcej Polaków decydujących się na odwiedzenie jednego z najbiedniejszych krajów na kontynencie europejskim – Albanię.
Albania – wycieczki stała się popularna w ostatnich latach. Kraj ten wcześniej jawił się za nieciekawy oraz nieznany. Albania ma do zaproponowania wiele atrakcji turystycznych, które można podziwiać dosłownie za parę złotych. Jest ona doskonale zlokalizowana. Posiada ona na przykład dostęp do Morza Adriatyckiego od strony zachodniej. Na południu zaś oblewana jest przez wody Morza Jońskiego. Od równie pięknych Włoch, kraj ten oddziela jedynie niewielka cieśnina Otranto. Do naszej dyspozycji będzie albańskie wybrzeże o długości 362 kilometrów. To dziewicze tereny, których próżno szukać w okolicach największych skomercjalizowanych kurortach zachodnioeuropejskich wybrzeży. Piękno przyrody to nie wszystko, co może nam zaoferować Albania. Znajdziemy tutaj również wiele historycznych budowli pamiętających czasy Cesarstwa Rzymskiego.
Jednym z najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia w tym kraju jest Porto Palermo. Jest to malownicza zatoka położona nieopodal Himary, w południowej części. Odwiedzający mają sposobność do cieszenia się przezroczystą i ciepłą wodą. Na półwyspie znajduje się też zamek, który góruje nad okolicą. Jest to jedna z wielu twierdz będących dowodem potęgi Imperium Osmańskiego, które panowało na tych terenach ponad 200 lat temu.
Dla miłośników dość wysokich gór Albania może stać się miejscem stałych wypadów. Na północy tego niewielkiego kraju znajdują się Góry Północnoalbańskie, które niekiedy nazywane są też Alpami Albańskimi lub też bardziej enigmatycznie, czyli Górami Przeklętymi. Góry te wchodzą w skład większego pasma górskiego, jakimi są Góry Dynarskie. Góry Północnoalbańskie charakteryzują się bardzo szerokim rozczłonkowaniem oraz dużym zasięgiem, ponieważ ciągną się one od północy kraju aż do granicy z Kosowem oraz Czarnogórą. Najwyższy ich szczyt, Maja e Jezerces liczy sobie 2694 m n.p.m. Region ten spełni oczekiwania turystów lubiących obcować z przyrodą. Jest to miejsce doskonałe do organizowania sobie długich wycieczek dzikimi szlakami. Tutaj można podziwiać zapierające dech w piersiach wysokogórskie krajobrazy. Największym zainteresowaniem cieszy się w tym regionie dolina Valbony oraz jej okolice. Wielu podróżników będąc w górach decyduje się też na odwiedzenie okolic wsi Theth, słynącej z niezapomnianych widoków.
To właśnie w Albanii znajduje się największy słodkowodny zbiornik na Półwyspie Bałkańskim. Leży on granicy z Czarnogórą. Jest to jezioro krasowe, które cechuje się dużą rozległością oraz zmienną linii brzegowej. Jest ona uzależniona w dużej mierze od stanu wody. Przeważająca część jeziora wchodzi w skład parku narodowego. Jest to miejsce, w którym spotkamy ptasie ostoje oraz nawet pelikany.
Głównym ośrodkiem turystycznym na północy kraju jest Szkodra. Na przedmieściach tego zabytkowego miasta można podziwiać pięknie zachowany średniowieczny Rozafa. Obok czeka na nas też Ołowiany Meczet. Piękne jest też centrum tego miasta, idealne na spokojne spacery pozwalające delektowaniem się spokojnym trybem życia Albańczyków. Dla miłośników poznawania historii oraz kultury tego regionu do dyspozycji jest Muzeum Historyczne. Przygotowało ono bogatą wystawę etnograficzną. Niedaleko miasta ulokowane jest Jezioro Szkoderskie. Stamtąd można już podziwiać Alpy Albańskie. Jest to więc doskonała baza wypadkowa do wysokogórskich wędrówek.
Będąc w Albanii grzechem byłoby nieodwiedzenie stolicy – Tirany. To najważniejsze miasto, które jest jednocześnie centrum kulturowym, jak i przemysłowym. Nic więc dziwnego, że wielu Albańczyków planu przeprowadzić się do niego w nadziei na lepsze życie. W Tiranie jesteśmy w stanie poznać niespotykaną w Polsce mieszance różnorodnych kultur. Stykają się tutaj trzy religie – islam, katolicyzm oraz prawosławie. Miasto usytuowane jest w kotlinie, u stóp góry Dajti (1613 m n.p.m.). Tirana urzeknie nas mieszkanką orientalizmu oraz włoskiego stylu architektonicznego. Widoczne będą też budynki typowe dla komunistycznego stylu, które uosobieniem są monumentalne budowle.
W niewielkiej dolinie Drino czeka na nas malownicze miasteczko Gjirokastra. Jest ono nazywane nierzadko „Kamiennym miastem” lub „Miastem-Muzeum”. Jest ono położone na trzech wzgórzach. Piękno tego miejsca zostało docenione przez międzynarodowe instytucje zajmujące się kulturą. Efektem tego jest wpisanie Gjirokastry na listę UNESCO. Najstarsza część tego miasta zdominowana jest przez zabytkową architekturę z czasów Imperium Osmańskiego. Charakteryzuje się ona domami z drewnianymi balkonami czy też wykuszami. Nasz wzrok przykują też wieżyczki. Gjirokastra stała się w ostatnich latach najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów, jeśli mowa o południowej części terytorium Albanii. Niepowtarzalna atmosfera, powiew tureckiego stylu oraz mnogość wąskich i klimatycznych uliczek sprzyja poznawaniu tego miejsca na spacerach. Zawsze możemy też wstąpić do okolicznych knajpek, i za niewielką opłatą spróbować tutejszych specjałów.
Na liście UNESCO znajduje się też Jezioro Ochrydzkie oraz jego bezpośrednia okolica. Na wybrzeżu czeka na nas wiele dobrze zachowanych zabytków. Przez środek jeziora przebiega granica z Macedonią. Plaże jeziora służą jako doskonała forma wypoczynku. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową obok jeziora jest Pogradec.
W Albanii zachowały się też wpływy kultury i architektury starożytnej Grecji. Przykładem tego jest świetnie zachowana osada Apollina założona jest w VI w p.n.e. Park Archeologiczny Apollonia to prawdziwa gratka dla miłośników historii.
Do Albanii możemy wybrać się własnym samochodem lub skorzystać z usług biur podróży. Coraz więcej z nich zaczyna wprowadzać do swojej oferty możliwość odwiedzenia tego bałkańskiego kraju.