Wczasy za granicą

Spędzanie wakacji za granicą, to najbardziej preferowana forma spędzania urlopu. Z wyjazdów urlopowych korzysta co rok około 18 milionów dorosłych Polaków – prawie połowa z nich wybiera na wypoczynek zagranicę.
Rodacy najczęściej dobrze przygotowują się do urlopu. Prawie 60% nich oszczędza przez cały rok pieniądze przeznaczone na urlop. Jeśli komuś nie uda się zaoszczędzić wystarczającej kwoty, to chętnie korzystają z pomocy banków czy systemów ratalnej sprzedaży, ale nie rezygnują z planów wakacyjnych zupełnie.
Zdecydowanie najwięcej turystów wyjeżdża za pośrednictwem biur podróży. Tym popularnym określeniem nazywamy firmy zajmujące się organizowaniem i sprzedażą usług turystycznych. Wielkie firmy organizują wyjazdy różnego rodzaju i w wielu kierunkach. Są również touroperatorzy specjalizujący się w jednym czy kilku kierunkach, albo w jednym typie czy formie wypoczynku. Aby znaleźć najlepsze propozycje wyjazdów wielu klientów korzysta z możliwości, jakie daje Internet. W wyszukiwarkach podróży można, dzięki zastosowaniu licznych filtrów, znaleźć najciekawsze, odpowiadające nam propozycje urlopowych wojaży.
Wśród tych wybieranych najczęściej są wczasy za granicą. W roku 2018 biura podróży odnotowały 14% wzrost sprzedanych wyjazdów zagranicznych w porównaniu z rokiem poprzednim. Żadna inna dziedzina w systemie gospodarczym naszego kraju nie może pochwalić się taką dynamiką wzrostu.

Dokąd jeżdżą Polacy?
Co rok Polska Izba Turystyki bada statystyki dotyczące wyjazdów zagranicznych Polaków. Do zestawień brane są dane dotyczące sprzedanych usług między kwietniem a sierpniem każdego roku. Nie są więc to dane pełne, ale można uznać, że w innych okresach roku jest podobnie.
Jeśli chodzi o wybór kierunków w roku 2018, to na miejscu pierwszym, niezmiennie od kilku lat, jest Grecja. Prawie 32% wszystkich zakupionych wczasów to wyjazdy na wyspy greckie lub na teren Grecji kontynentalnej. Polacy doceniają doskonałą infrastrukturę turystyczną tego kraju, klimat i piękno krajobrazu, historię i zabytki, świetną kuchnię.
W roku 2018 na miejsce drugie powróciła Turcja, która przez zamachy terrorystyczne i wewnętrzne problemy polityczne oraz zaangażowanie w wojnę w Syrii, nie była chętnie odwiedzana przez kilka poprzednich sezonów. Ale atrakcyjne oferty pobytu w hotelach mających cztery lub pięć gwiazdek, niskie ceny usług przyciągają coraz więcej chętnych, którzy wybierają głównie kurorty na Riwierze Tureckiej oraz na wybrzeżach Morza Egejskiego. W porównaniu z rokiem poprzednim dynamika wzrostu wyjazdów do Turcji sięgnęła poziomu 168%. Wszystko wskazuje na to, że w następnym sezonie jeszcze większa liczba klientów wykupi wczasy za granicą właśnie w tym kraju.
Miejsce trzecie wśród najpopularniejszych kierunków zajmuje Bułgaria. Polacy doceniają ciepły klimat, piękne plaże nad Morzem Czarnym, stosunkowo niskie ceny usług. Poza tym wielu rodaków dobrze czuje się w kraju słowiańskim, w którym używa się swojsko brzmiącego, zrozumiałego języka.
Kolejne miejsca wśród wybieranych na wypoczynek letni krajów zajmują: Hiszpania, Egipt, Albania, Włochy, Tunezja, Chorwacja, Cypr. Prognozuje się, że w następnych sezonach Albania, Egipt oraz Tunezja przesuną się na wyższe pozycje. Największą dynamikę wzrostu sprzedaży w 2018 roku można było obserwować w przypadku Tunezji. Zainteresowanie tym kierunkiem wzrosło aż o 494% w stosunku do poprzedniego sezonu. Po krwawych zamachach terrorystycznych na turystów, po okresie całkowitego wycofania się touroperatorów z tego regionu, Tunezja wraca triumfalnie, a Polacy cieszą się z tego powrotu. Ten piękny kraj położony na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego ma świetną bazę turystyczną, wiele ciekawych zabytków, niezwykłe cuda przyrody, jedną z najlepszych kuchni świata. Wypoczynek w Tunezji nie jest drogi, a przy tym w doskonałych, komfortowych warunkach.
Jeśli chodzi o dalsze miejsce Chorwacji, to nie odzwierciedla ono popularności jaką ten kraj cieszy się wśród Polaków. W raporcie są wykazane statystyki wypoczynku zorganizowanego przez firmy, a do Chorwacji Polacy jeżdżą głównie na wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie i własnym transportem. Latem na parkingach w miejscowościach wypoczynkowych wzdłuż Adriatyku można zobaczyć więcej samochodów z polskimi rejestracjami, niż tych należących do mieszkańców Chorwacji.

Jeśli chodzi o ranking najpopularniejszych miejscowości czy miejsc, w których najczęściej można było usłyszeć język polski latem, to prezentuje się on następująco: Riwiera Turecka, Kreta, Słoneczny Brzeg, Rodos, Zakynthos, Hurghada, Korfu, Kos, Wybrzeże Egejskie (Grecja i Turcja).

Jaka jest ulubiona forma wypoczynku Polaków za granicą?
Polacy najczęściej wybierają pobyty w formie wczasów. Zdecydowana większość korzysta z wypoczynku 7 – dniowego (80 % ogółu).
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na standard hotelu oraz oferowane darmowe usługi dodatkowe typu ręczniki i leżaki na plaży, wi-fi, możliwość wypożyczenia samochodu, oferta lokalnych wycieczek.= do atrakcyjnych miejsc.
Największa ilość turystów decyduje się na wybór hotelu z czterema gwiazdkami – 48,6%. Prawie 18% wybiera kategorię najwyższą. Dwie gwiazdki wybiera tylko 3% podróżnych.
Podróżni na wczasach wybierają opcję żywieniową all inclusive. Nie jest to obecnie luksus, a raczej standard pobytu w hotelach o wysokiej kategorii. Aż 76,9% turystów przybyłych z Polski korzysta z all inclusive.
Na inne opcje żywienia decydują się osoby, które wybierają wycieczki objazdowe albo pobyty, w czasie których zamierzają często podróżować po okolicy.

Kiedy i w jaki sposób podróżujemy?
Najwięcej podróżnych z Polski wyrusza na wakacje w lipcu – 34% oraz w sierpniu – 30%. To naturalny wybór ze względu na przerwę wakacyjną w szkołach i na uczelniach.
Większość z nas wybiera transport lotniczy – aż 94,6% wszystkich sprzedanych w biurach wyjazdów to były podróże lotnicze. Tylko 2,5% to wycieczki autokarowe, a reszta to dojazd we własnym zakresie.
Podróże samolotem to możliwość wygodnego i szybkiego przemieszczania się na dużych odległościach. Wylatując o poranku z Warszawy, już w południe możemy raczyć się lanczem w barku przy plaży na wybrzeżu ciepłego morza na południu Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here