Spędzanie urlopu w sposób niezaplanowany, przypadkowy to już rzadkość. Zdecydowana większość ludzi korzysta z wolnego czasu w sposób dobrze przemyślany i wybrany tak, aby mieć z urlopu jak najwięcej korzyści.
Najważniejszą z nich jest wypoczynek, którego celem jest przywrócenie organizmowi równowagi fizycznej i psychicznej oraz zebranie sił na następny rok pracy czy nauki. Oczywiście sposób osiągania tego celu może być różny w zależności od osobistych preferencji. Są osoby, które lubią swój dom i dla nich najlepszym urlopem będzie pozostanie w nim. Wyśpią się porządnie, posprzątają albo odremontują wnętrza, nadrobią zaległości w lekturze czy oglądaniu seriali. Inni nie wypoczną w domu wcale – muszą wyjechać na wakacje, choćby niedaleko, ale pozostanie w domu nie sprzyja ich wypoczynkowi zupełnie.
Z obserwacji i z badań rynkowych wynika, że z wyjazdów wakacyjnych krajowych lub zagranicznych korzysta około 18 milionów dorosłych Polaków. Jeśli do nich dołączymy dzieci, to uzyskamy liczbę znacznie większą. Prawie 7 milionów to rodacy wybierający na swój wypoczynek zagranicę.
Dowodem na poważne podchodzenie do kwestii organizacji urlopu może być fakt, że prawie 60% Polaków systematycznie oszczędza przed wyjazdem na wakacje. Wiele osób zaciąga pożyczki i kredyty w różnych instytucjach finansowych przed samym wyjazdem. Od pewnego czasu można kupić usługi turystyczne w systemie ratalnym bezpośrednio u touroperatorów.
Wypoczynek urlopowy poza domem jest więc najbardziej preferowaną formą spędzania czasu wolnego od pracy, studiów, nauki. Ale jaki sposób wypoczynku wybrać, aby wykorzystać go w sposób maksymalny do osiągnięcia swoich celów? To jest również sprawa bardzo indywidualna. Najwięcej osób korzysta z wyjazdów o charakterze wypoczynkowym, czyli wczasów. W Polsce wybieramy wybrzeże Morza Bałtyckiego albo pobyt w górach. Niezmienną popularnością cieszą się również jeziora mazurskie, pojezierza na terenie Wielkopolski czy Pomorza Zachodniego, Kaszuby, Roztocze, Dolny Śląsk. Jeśli chodzi o wybór kierunków zagranicznych, to według najnowszego raportu Polskiej Izby Turystyki Polacy najchętniej odwiedzają Grecję, Turcję, Bułgarię. Na dalszych miejscach są: Hiszpania, Egipt, Albania, Chorwacja. Taki układ kierunków wskazują statystyki uzyskane z biur podróży. W przypadku wyjazdów zagranicznych organizowanych we własnym zakresie, numerem jeden niezmiennie od lat jest Chorwacja. Polacy upodobali sobie szczególnie prywatne wyjazdy właśnie do tego pięknego bałkańskiego kraju.
Wczasy zagraniczne to najczęściej 8 dni pobytu. W kraju wypoczywamy z reguły dwa tygodnie. Pobyt w jednym miejscu dla niektórych podróżnych to za mało, żeby wypoczynek uznać za atrakcyjny. Takie osoby- bardzo aktywne, ciekawe świata i ludzi, miłośnicy historii, zabytków, ciekawostek przyrodniczych – uważają, że najlepszym sposobem na urlop są objazdy po kraju czy regionie.
Wycieczka objazdowa po Polsce czy do krajów sąsiadujących, to z zasady wyjazdy organizowane autokarem. Turystyczne autokary mają wygodne rozkładane i rozsuwane fotele typu lotniczego, duże panoramiczne okna, klimatyzację, toalety, barek z napojami, dobre nagłośnienie, sprzęt do odtwarzania filmów. W takich warunkach można pokonywać codziennie naprawdę duże odległości. Jedynie osoby cierpiące na choroby kręgosłupa czy układu krążenia powinny zastanowić się, czy taki sposób podróżowania jest dla nich korzystny.
Jeśli za cel podróży wybieramy kraj położony daleko od Polski, to nasza wycieczka objazdowa zaczyna się od przelotu samolotem. Po przylocie do kraju docelowego przesiądziemy się do autokaru, w którym spędzimy następne klika lub kilkanaście dni.
Jak każda inna forma spędzania urlopu, wycieczka objazdowa ma swoje zalety i wady.
Zalety
Podczas wycieczki objazdowej jest możliwość zobaczenia najważniejszych miejsc, zwiedzenia najcenniejszych zabytków, zapoznania się z niezwykłymi obiektami przyrodniczymi danego kraju. Codziennie wycieczka jedzie do innej miejscowości czy nawet innego regionu. Po drodze można obserwować krajobraz. Podczas postojów poznaje się mieszkańców kraju, którzy na parkingach często chętnie oferują do sprzedaży owoce, napoje czy wyroby rękodzieła. Autokary mogą dotrzeć niemal do każdego zakątka.
Podczas objazdu grupą opiekuje się pilot. To ważna osoba, która nie tylko w sposób ciekawy opowiada nam o kraju i jego mieszkańcach, ale dba również o inne potrzeby podróżnych. Pilot doskonale zna języki obce, więc bezpiecznie czują się z nim ci turyści, którzy nie posiadają takich umiejętności. W razie potrzeby pilot jest tłumaczem, doradcą podczas dokonywania zakupów, opiekunem na wypadek zachorowania czy w innych sytuacjach wymagających znajomości języka (banki, urzędy, policja, hotel, restauracja).
Każda wycieczka objazdowa jest jak kolorowy kalejdoskop, który wciąż pokazuje nowe, barwne obrazy. To również okazja do poznawania ciekawych ludzi. Wśród nich są oczywiści współtowarzysze – pasażerowie naszego autokaru, a przede wszystkim napotkani na objeździe mieszkańcy zwiedzanego regionu.
Wady
Zwolennicy wycieczek objazdowych takich nie zauważają, ale nawet najwięksi entuzjaści też niekiedy odczuwają pewien dyskomfort. Czasem przebywanie w grupie tych samych osób przez wiele godzin dziennie może zmęczyć, przede wszystkim jeśli wśród nich jest ktoś, kto swoim zachowaniem nas irytuje. To może być osoba niepunktualna, na którą grupa wciąż czeka. Albo ktoś szczególnie głośny, śmiejący się, wydający z siebie dźwięki o częstotliwości i natężeniu, które nas drażnią. Czasem trafiają się ludzie bardzo męczliwi przez swoje gadulstwo, narzekanie, krytykowanie wszystkich i wszystkiego – tacy co to wszędzie byli i wszystko widzieli, a tu im się nie podoba. Wśród pasażerów objazdu mogą się trafić ludzie o niskiej kulturze osobistej, wulgarni, a nawet tacy, którzy nie dbają o higienę osobistą.
Wycieczka objazdowa nie jest dobrym wyborem dla lubiących dłużej pospać. Codzienne wczesne wstawanie, szybkie śniadania, pakowanie się i wyjazdy z hotelu nie są dobre również dla osób słabo zorganizowanych. Tacy zazwyczaj wciąż coś zostawiają w hotelach – czasem nawet dokumenty, pieniądze czy inne ważne i cenne przedmioty.