Wycieczka do Paryża

Nam Polakom Francja kojarzy się najczęściej z Napoleonem, z modą i z zabytkami Paryża. Paryż należy do najbardziej znanych miast na świecie. I jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na ziemi. Każdego roku w celach turystycznych przybywa tam ponad trzydzieści milionów osób.
O Paryżu mówi się, że jest centrum wszechświata. Jest to prawdą, bo słynie on ze wspaniałych starych zabytków i nowych pięknych budowli. Jak również ze wszystkich innych rzeczy i dlatego mówi się, że wszystko co istnieje na ziemi, istnieje też w Paryżu. Paryż nęci zabytkami i budowlami, takimi jak: Luwr, Katedra Notre-Dame, wieża Eiffla, czy Łuk Triumfalny.
W zasięgu naszych możliwości jest Paryż – wycieczka do tego miasta miłości i sztuki jest jak najbardziej możliwa. Można tam wyskoczyć na weekend lub spędzić dłuższy urlop. Do Paryża można dolecieć bezpośrednio z Warszawy. Ale także z innych miast w Polsce posiadających lotniska. Przy czym korzystając z tanich lotów wcale za przelot nie zapłacimy kolosalnej sumy. Wystarczy tylko się zdecydować i kupić bilet.
Jaki jest Paryż dziś i jaki był kiedyś?
Paryż jest stolicą Francji i dlatego stanowi największe centrum gospodarcze, polityczne i kulturalne kraju. Jest również największym miastem we Francji. Leży na rzeką Sekwaną. Paryż, to paro milionowe miasto, które czasem podwaja swoją liczbę z powodu napływających turystów. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w trzecim wieku przed naszą erą był on tylko ośrodkiem plemiennym. A jeszcze wcześniej osadą celtycką. W pierwszym wieku przed naszą erą przybyli tu Rzymianie. Wówczas miasto nosiło nazwę Lutetia. Lecz na początku naszej ery coraz częściej zaczęto używać dla osady nazwy Paryż. Lecz wówczas nie był on znanym i liczącym się miastem. Rzymianie władali Paryżem ponad pięćset lat. W 508 roku naszej ery król Franków uczynił Paryż swoją stolicą. Przez następne wieki miasto borykało się z najazdami wikingów. W jedenastym wieku Paryż został znacznie rozbudowany. Lecz najszybszy rozwój miasta nastąpił w dwunastym i trzynastym wieku. W tym czasie powstały najważniejsze paryskie Kościoły, jak Katedra Notre Game. W tymże wieku powstał też Uniwersytet Paryski zwany później Sorboną, który był jednym z najstarszych średniowiecznych uniwersytetów. Do rozbudowy Paryża przyczyniła się dynastia Burbonów. Przez wieki powstawały w Paryżu nowe dzielnice i piękne budowle, które możemy obecnie podziwiać. Żal tylko, że kamień pozyskiwany na budowę pochodził z podziemi Paryża. Co od dawna stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla ludzi i miasta. Ponieważ część Paryża jest podkopana i stanowi niebezpieczeństwo zapadnięcia się ziemi. Co już wielokrotnie się zdarzyło. Aby ochronić miasto i ludzi wciąż podejmowane są prace mające na celu zabezpieczenie wykopalisk i nie dopuszczenie do zapadania się ziemi. Aby mieszkający tam i przybywający ludzie czuli się bezpiecznie. I aby nie doszło do zrujnowania zabytków. I tak szybko rozwijający się Paryż np. w siedemnastym wieku liczył już około pół miliona mieszkańców.
Gdy marzy nam się Paryż – wycieczka jest dokładnie zaplanowana, to warto dowiedzieć się co nieco o klimacie panującym we Francji. Klimat w tym kraju jest umiarkowanie wilgotny. W lecie nie jest zbyt gorąco, bo panujące średnie temperatury wynoszą od 15 do 30 stopni. I istnieje umiarkowane nasłonecznienie. Natomiast wiosną i jesienią pogoda lubi często się zmieniać. Podczas zimy panuje male nasłonecznienie i rzadko pada śnieg. Jednak deszcz może tu padać przez cały rok i czasem deszcze mogą być nawet bardzo obfite.
Wracając do zabytków Paryża, to trzeba powiedzieć, że w mieście tym znajduje się wiele zabytków pochodzących z różnych epok. Są dzieła sztuki, budynki architektoniczne i muzea prezentujące pamiątki z różnych okresów Francji. Także każdy turysta znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
Jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w Paryżu jest Wieża Eiffla, która jest postrzegana jako symbol miasta i całego kraju. Wieża Eiffla jest to metalowa konstrukcja o wysokości 324 metrów zbudowana w 1889 roku z racji Wystawy Światowej. Miała ona upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej i być symbolem ówczesnej potęgi Francji. Każdego roku miliony turystów przemierzają Wieżę Eiffla, aby zobaczyć panoramę Paryża. Ten zabytek również został wzmocniony i zabezpieczony przed zapadnięciem. Sama wieża nie jest ciężka, ale było to konieczne ze względu na obciążenie, jakie stanowią ludzie chcący tam wejść. Wieża swoją nazwę zawdzięcza człowiekowi, który ją zaprojektował. A był nim Gustaw Eifflel francuski inżynier, konstruktor wiaduktów, mostów i innych konstrukcji stalowych. Wieża Eiffla przez czterdzieści lat była najwyższym obiektem na ziemi. Zwana „żelazną damą” stała się największą atrakcją turystyczną Paryża. Szacuje się, że zobaczyło ją już ponad dwieście milionów turystów z całego świata.
Drugą najbardziej znaną budowlą jest Katedra Notre-Dame. Jest to Świątynia gotycka i jedna z najsłynniejszych budowli na świecie. Budowa jej trwała od dwunastego do czternastego wieku.
Będąc w Paryżu warto też zobaczyć monumentalny klasyczny pomnik zbudowany w kształcie łuku. Jest nim Łuk Triumfalny upamiętniający zwycięstwa Napoleona.
Godny polecenia jest też Panteon. Jest to Kościół zbudowany w stylu klasycystycznym, nawiązujący do rzymskiego Panteonu z czasów antycznych.
Absolutnie nie można też przeoczyć odwiedzenia Luwr jednego z największych muzeów sztuki na świecie, jak i Pałacu Elizejskiego – klasycznego pałacu będącego siedzibą prezydenta.
Trzeba też przejść najbardziej znaną ulicą Paryża, czyli Aleją Pól Elizejskich, a także jedną z głównych paryskich ulic Bulwarem Saint- Germain.
I oczywiście odwiedzić trzeba także Wersal. Jest to zespół pałacowy znajdujący się niedaleko Paryża. Było to miejsce rezydencji królów Francji od 1682 roku.
Reasumując, Paryż jest miastem, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Można przybyć tu z wycieczką lub indywidualnie, albo w parze, gdyż uchodzi on za miasto miłości. Można pospacerować po licznych skwerach i alejkach, gdzie pełno jest fontann.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here