Atrakcje turystyczne Egiptu - top 10

Niezmiennie od wielu lat jest najchętniej wybieranym przez turystów miejscem na wakacje – Egipt, kolebka cywilizacji, miejsce gdzie przepych i nowoczesność łączy się z największymi i najstarszymi atrakcjami turystycznymi świata. Poniżej znajduje się dziesięć najważniejszych zabytków, które musi zobaczyć każdy turysta, odwiedzający ten piękny kraj.

1. Piramidy w Gizie to najbardziej rozpoznawalny symbol Egiptu, główny cel podróży większości turystów. Piramidy w Gizie to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Cały kompleks piramid obejmuje dwie wielkie piramidy Cheopsa, Chefrena oraz mniejszą Mykerinosa oraz wiele innych obiektów jak na przykład grobowce i kwatery budowniczych.
Wybudowane są w jednym z najważniejszych miast starożytnego Egiptu czyli Gizie, ich widok zapiera dech w piersiach swym ogromem oraz kunsztem z jakim zostały zbudowane. Największą oraz najstarszą piramidą jest ta Cheopsa, Jej wysokość to 138 metrów, została zbudowana z 2,3 milionów kamiennych bloków, niektóre z nich ważyły nawet 15 ton.
Budowle sprzed ponad 40 wieków, które najprawdopodobniej były grobowcami faraonów, można zwiedzić razem z przewodnikiem, a wędrówka po wielu korytarzach i komnatach z pewnością dla wielu osób będzie niezapomnianą przygodą.

2. Dolina Królów to znane na całym świecie miejsce spoczynku egipskich władców. Jest to dolina, która leży na terytorium Teb Zachodnich jest ona częścią nekropolii tebańskiej. Faraonem, który jako pierwszy kazał wybudować grobowiec w dolinie był Totmes I, ostatnim natomiast Ramzes XI.
Grobowce to najczęściej wykute w skale kompleksy, składające się z wielu sal oraz korytarzy. Największy jest grobowiec faraona Seti I, który kazał wykuć dla siebie salę o powierzchni ponad 120 metrów kwadratowych. Ściany oraz sufit pokryte są wspaniałymi malowidłami. W starożytności większość grobowców niestety została ograbiona archeologom na szczęście udało się odnaleźć jeden, który nie został okradziony – grobowiec Tutenchamona.

3. Wielki Sfinks w Gizie to ogromny posąg, który jest wykuty z jednego bloku skalnego. Przedstawia leżącego lwa z ludzką głową. Najprawdopodobniej przedstawia wizerunek faraona Chefrena. Stoi on niedaleko Wielkich Piramid, pilnuje nekropolii w Gizie. Wzniesione zostały około III tysiąclecia przed naszą erą. Uznany jest za najstarszy tych rozmiarów posąg na świecie.
Cechą charakteryzującą sfinksa jest fakt, iż nie posiada on nosa. Legenda głosi, iż został on oderwany przez fanatycznego islamskiego derwisza, który uważał, że posąg to wizerunek pogańskiego bożka, a że nie możliwe było zniszczenie całego Sfinksa, odkuł mu jedynie nos.

4. Świątynia Luksorska często nazywana jest również Świątynią Narodzin Amona. Ogromna świątynia, która znajduje się się na lewobrzeżnej części starożytnego miasta Teby. Budowana była przez wiele lat, podczas rządów wielu faraonów.

5. Świątynia w Karnaku jest budowlą, która była budowana przez wielu faraonów, stanowi największą świątynię starożytnego Egiptu. Całość składa się z centralnej świątyni Amona oraz dobudowanych dookoła świątyń, które wznoszone były na cześć innych bogów. Świątynia mieściła się na obszarze stu hektarów.
W XIX w. świątynia uległa mocnemu zniszczeniu, po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w tym regionie Egiptu.

6. Świątynia w Abu Simbel, została wybudowana przez Ramzesa II na cześć bogów Słońca. Obok piramid najbardziej rozpoznawalny zabytek Egiptu. Wejścia do świątyni strzegą 4 olbrzymie rzeźby faraona, a każda z nich ma wysokość 20 metrów. Pomiędzy nogami posągów, stoją mniejsze, które przedstawiają rodzinę Ramzesa między innymi jego żonę, matkę oraz dzieci. Całość jest wyrzeźbiona w skale. Wnętrza świątyni są bogato zdobione przede wszystkim reliefami, które przedstawiają zwycięskiego faraona oraz bogów, którym były poświęcane wznoszone budowle.

7. Piramida schodkowa Dżesera, jest to najstarsza piramida Egiptu. Została wybudowana około 2650 roku przed naszą erą, jako grobowiec faraona. Był to pierwszy tak monumentalny grobowiec, poprzedni władcy byli chowani w budowanych z cegły grobowcach. Wokół piramidy znajduje się okręg grobowy, otoczony murem, a pod ziemią wykuto labirynt składający się z licznych sal oraz korytarzy. Grobowiec faraona Dżesera jest na głębokości aż 28 metrów.

8. Świątynia Hatszepsut jest to sakralna budowla, którą wybudowano w XV wieku przed naszą erą. Wzniesiona została przez Senenmuta dla królowej Hatszepsut, jako świątynia grobowa. Została wykuta w ścianie skalnej, w jej skład wchodzą trzy poziomy, które połączone są ze sobą rampami. Do najniższego trzeciego poziomu świątyni prowadziła droga pomiędzy sfinksami, drugi poziom był ozdobiony reliefami, z wizerunkiem królowej, natomiast trzeci to komory świątynne.

9. Piramida Łamana została wybudowana w Dahszur, około roku 2620 roku przed naszą erą. Wzniesiona przez faraona IV dynastii Snorfu. Przypisuje się temu władcy łącznie wzniesienie aż czterech piramid, lecz to właśnie Łamana jest jego najbardziej rozpowszechnionym dziełem.
Nazwę swoją zawdzięcza zmianie nachylenia kąta ścian bocznych. Taka zmiana konstrukcyjna tłumaczona jest tym, że budowla postawiona została na niestabilnym gruncie, w skutek czego ściany zaczęły pękać.

10. Kolosy Memnona to dwa olbrzymie posągi faraona Amenhotepa III. Każdy z nich ma wysokość prawie osiemnaście metrów natomiast ich waga to prawie osiemset ton. Były one częścią świątyni faraona, niestety w czasach starożytnych uległa ona całkowitemu zniszczeniu przez trzęsienie ziemi.
Posągi te zostały wykute z wielkich bloków kwarcytu, przedstawiają faraona siedzącego na tronie, który u swego boku ma nieduże rzeźby dwóch kobiet, prawdopodobnie są nimi matka oraz żona faraona.
Jeden z posągów, od czasu wystąpienia trzęsienia ziemi, zawsze podczas wschodu słońca wydawał dźwięki. Starożytni Grecy, którzy byli na miejscu twierdzili że to jęki zabitego Memmona, a w rzeczywistości dźwięki te wydawały wyziębione skały, które ogrzewało poranne słońce Od czasów rzymskich posąg niestety nie wydaje już żadnych dźwięków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here