Albania, czyli szansa na udane wakacje na Adriatykiem w niskiej cenie

Albania to europejski kraj, który coraz chętniej wybierany jest na miejsce do spędzenia wakacji. Polaków do Albanii przyciągają piękne krajobrazy, stosunkowo niskie ceny i odległość. Bezpośredni lot do Albanii trwa około 2 godzin i oferowany jest przez czartery wielu biur podróży. Co ważne, Albania jest krajem bezpiecznym, który coraz bardziej zainteresowany jest napływem turystów. Przełom nastąpił tu po 2016 roku, kiedy kraj otwarł się na turystów i trafił do pierwszej dziesiątki najchętniej wybieranych wakacyjnych państw. Również baza noclegowa i infrastruktura turystyczna z roku na rok prezentuje się w tym kraju coraz lepiej, dlatego warto zastanowić się nad wyjazdem w ten zakątek Europy, gdzie piękna pogoda, ciepłe morze i ładne widoki są gwarantowane.

Urokliwe wakacje w Albanii
Wiele relacji ukazuje Albanię jako tzw. kraj trzeciego świata, jednak jest to mylne podejście. W szczególności duże miasta i turystyczne kurorty nie odbiegają jakością od wielu podobnych miejsc w Europie. Albania od pewnego czasu otwiera się na turystów i wita ich z otwartymi ramionami. Z całą pewnością nie jest to kraj dziki, w którym można spodziewać się wszystkiego. Jednak jeśli zależy nam na tanich wakacjach w urokliwych kurortach, wybór Albanii będzie naprawdę dobrą decyzją, by przeżyć urlop marzeń.

Albania to kraj leżący na Bałkanach, niedaleko popularnej wśród turystów Czarnogóry czy Chorwacji. Na zachodzie posiada dostęp do Adriatyku, natomiast na wschodzie do Morza Jońskiego. Albania słynie z krystalicznie czystego morza w kolorze turkusowym, wielu miasteczek z urokliwą, śródziemnomorską zabudową oraz z nietypowej kultury. Pełno tu cytrusowych sadów oraz gajów oliwnych. Temperatura powietrza w sezonie wynosi 35-40 stopni Celsjusza, są to więc idealne warunki do zaznania odpoczynku pod palmami. Albania wyglądem plaż przypomina Chorwację czy Czarnogórę, jednak jest państwem znacznie mniej obleganym przez turystów i przez to, jak na razie stosunkowo tanim. Oczywiście wraz z rozwojem turystyki w Albanii zapewne się to zmieni i dlatego warto się śpieszyć, jeśli chcemy zobaczyć malownicze widoki i zabytki Albanii w naprawdę niskich cenach za wakacje all inclusive.

Co warto zobaczyć w Albanii?
Wakacje w Albanii mogą okazać się niezapomnianymi chwilami, które zapadną w pamięć na długo. Albania jest idealna zarówno dla turystów chcących spędzić miły czas z rodziną, jak i dla osób podróżujących samotnie – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednym z głównych kurortów tętniących życiem jest położone na zachodnim wybrzeżu Albanii Durrës. Nie brakuje tu rozbudowanej infrastruktury turystycznej, w mieście i jego okolicy znajdziemy liczne tawerny, lokalne biura podróży czy hotele o zróżnicowanym standardzie. W Durrës znajdziemy także wiele zabytków, między innymi największy na Bałkanach amfiteatr z czasów rzymskich. Osoby szukające pięknych widoków i obcowania z naturą powinny udać się na rejs po Jeziorze Szkoderskim, leżącym na granicy Czarnogóry i Albanii. Znaczna część jeziora objęta jest Parkiem Narodowym, a można tu podziwiać między innymi pelikany. Dla miłośników mocniejszych wrażeń obowiązkowym punktem okazuje się spływ kanionem rzeki Osum – rzeka stworzyła kanion o pionowych ścianach i miejscami bardzo wąskich przesmykach, idealnych na rafting i podziwianie piękna natury. Jeśli chodzi natomiast o malownicze plażowanie i widoki zapierające dech w piersiach, turyści chętnie kierują się w okolice miejscowości Ksamil, nazywanej małym rajem Albanii. Plaże w tej okolicy zachwycają swoim pięknem i miękkim piaskiem, oblewanym przez lazurowe morze. Temperatury powietrza oraz wody w Ksamil są wysokie, dzięki czemu gwarantują udany wypoczynek w sezonie letnim, który trwa tu o wiele dłużej niż w Polsce. Na plaży coś dla siebie znajdą nie tylko amatorzy odpoczynku, ale również sportów wodnych. Okolica obfituje bowiem w wypożyczalnie sprzętu wodnego i szkółki nurkowania.

Kiedy wybrać się na wakacje do Albanii?
Albania to kraj, który zachwyca temperaturami w okresie od maja do końca października i wtedy turystów z całej Europy jest tu najwięcej. Miłośnicy wysokich temperatur dochodzących nawet do 40 stopni Celsjusza powinni wybrać odpoczynek w okresie lipca i sierpnia. Słońce mocno grzeje wtedy przez cały dzień, a opady deszczu należą do rzadkości. Nawet jeśli się pojawiają, pogoda szybko ulega poprawie – zdarza się, że po nocnej ulewie już w okolicy południa można plażować w pełnym słońcu. W lecie temperatura wody sięga nawet 25 stopni Celsjusza, dlatego gwarantuje idealne warunki dla każdego, kto ma dość chłodnego Bałtyku. Osoby chcące odpocząć od zgiełku, które jednak nadal liczą na wysokie temperatury i ciepłe morze, powinny odwiedzić Albanię w czerwcu, wrześniu lub październiku. Okres przed i po sezonie jest tu najspokojniejszy, a do tego można liczyć na znaczne obniżki cen wyjazdów.

O czym należy pamiętać, planując wyjazd do Albanii?
Wielu turystów planujących wyjazd do Albanii, zastanawia się o czym należy pamiętać przed rezerwacją wycieczki. Warto jednak wiedzieć, że wakacje w Albanii nie różnią się niczym znaczącym od wypoczynku w pobliskiej Chorwacji i wyposażenie zabrane na taki wyjazd powinno wyglądać bardzo podobnie. Rodzimą walutą jest Lek, jednak nie warto wymieniać złotych na tę walutę, której zresztą możemy nie dostać w polskich kantorach. W Albanii chętniej widziane jest Euro, którym zapłacimy w knajpach czy za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, a w razie potrzeby kupimy za nie Leki w lokalnych kantorach. Wjazd na terytorium Albanii dla obywateli Unii Europejskiej odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego – jedynie, jeśli mamy zamiar zwiedzać Kosowo, konieczne będzie posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 3 kolejne miesiące. Albania to cywilizowany kraj, w którym nie są wymagane żadne specjalne szczepienia – oczywiście warto na siebie uważać i przed wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Albania nie jest bowiem członkiem Unii Europejskiej i na jej obszarze nie obowiązuje karta EKUZ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here