Wakacje samodzielnie czy z biurem?

Wakacje to czas odpoczynku. Jadąc na urlop zwykle chcemy odpocząć nie tylko od pracy i naszej codziennej rutyny, ale też od odpowiedzialności i konieczności myślenia o różnych, nawet najbardziej podstawowych kwestiach dnia codziennego, takich jak np. przygotowywanie posiłków. Z tej przyczyny ogromną popularnością cieszą się organizowane przez biura podróży wyjazdy wakacyjne, zwłaszcza w formie all inclusive. Z drugiej strony, coraz częściej Polacy decydują się także na samodzielne zorganizowanie sobie urlopu – wyszukują tanie bilety lotnicze, ciekawy hotel i samodzielnie dokonują rezerwacji. Dzięki temu są bardziej niezależni, często (choć nie zawsze) okazuje się to także rozwiązaniem tańszym. Każdy z tych sposobów podróżowania ma oczywiście swoje plusy i minusy. Jakie? Sprawdźcie i zdecydujcie, który jest najlepszy dla Was.

Jadąc na wakacje w Polsce, zwykle sprawa jest oczywista. Naprawdę nieliczni korzystają z pośrednictwa biura podróży przy organizacji urlopu w kraju – zwykle samodzielnie znajdujemy hotel lub pensjonat który nam odpowiada, a następnie udajemy się do niego samochodem lub poszukujemy połączenia pociągiem lub autobusem.

W przypadku wyjazdów zagranicznych sprawa nie jest już jednak tak oczywista. Duża część z nas boi się bariery językowej, niepokoimy się też, że w razie jakiegoś błędu będziemy musieli sami na miejscu rozwiązywać problemy z miejscowymi. Samodzielne zarezerwowanie biletów na samolot też nie jest takie proste, jak kupno biletu w kasie na dworcu PKP czy PKS. W związku z tym wielu z nas decyduje się na wykupienie wycieczki w biurze podróży. Są to w końcu profesjonalne firmy, których zadaniem jest zapewnienie nam wszystkiego, co konieczne. Dbają o dojazd, nocleg, bezpieczeństwo i zapewniają opiekę na miejscu.

Oferta biur podróży jest przy tym niezwykle zróżnicowana. Możemy polecieć w niemal każde miejce na świecie. Do wyboru oferowane są hotele w różnych standardach, lokalizacjach i cenach – dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie. Wreszcie różne są także opcje związane z wyżywieniem – możemy wykupić wyjazd bez posiłków albo z samymi śniadaniami, możemy wybrać dwa lub trzy posiłki albo opcję all inclusive. Ta różnorodność ofert na pewno jest dla wielu osób zachęcająca.

Dla wielu istotne jest też, że biura podróży zapewniają niezbędne ubezpieczenia oraz opiekę pilota na miejscu. Dzięki temu, jeśli mamy jakieś pytania albo problemy, mamy osobę, do której możemy się zgłosić z naszymi wątpliwościami i kłopotami. Biura oferują też często wycieczki fakultatywne – za dodatkową opłatą możemy zwiedzić pobliskie miejsca pod opieką sprawdzonego, mówiącego w naszym języku pilota. Przyjmuje się też, że biura podróży, z uwagi na fakt że oferują swoje usługi masowo, mają silną pozycję negocjacyjną i mogą w efekcie oferować swoim klientom bardzo konkurencyjne ceny.

Czy są więc jakieś minusy? Po pierwsze, pamiętajmy, że biuro biuru nierówne. Bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić wnikliwie biuro, z którym zamierzamy wyjechać. Pomocne są w tym opinie, które znajdziemy na forach internetowych (choć oczywiście pamiętajmy, aby nie wierzyć im ślepo – zwykle opinie w Internecie umieszczają osoby sfrustrowane i niezadowolone), warto przejrzeć też jakiś rzetelny ranking biur podróży. Sprawdźmy, czy nie pojawiają się jakieś ostrzeżenia o problemach finansowych biura i pytajmy wprost o zabezpieczenia na wypadek bankructwa.

Kiedy już wiemy, że biuro jest bezpieczne, możemy spokojnie zdecydować się na wyjazd. Pytanie brzmi wówczas, czy odpowiada nam taka forma podróżowania. Coraz większą popularność zyskują bowiem ostatnio wyjazdy organizowane samodzielnie. Dzięki nim mamy pełną dowolność w wyborze miejsca, hotelu, terminu i innych kwestii, które w biurze podróży czasem bywają narzucone. Na pewno mamy szansę zobaczyć z bliska życie osób mieszkających na miejscu, zajrzeć w miejsca, w które turyści zazwyczaj nie zaglądają (przy czym zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie). Osoby, które wyjeżdżają samodzielnie twierdzą, że tylko podczas takich wyjazdów można zobaczyć cel naszej podróży takim, jakim jest naprawdę – a nie takim, jakim próbują go wykreować biura podróży poprzez pokazywanie tylko najpopularniejszych miejsc. Zapewne w dobie masowej turystyki jest w tym sporo prawdy.

Jak wygląda porównanie kosztów takich wyjazdów? Są tacy, którzy twierdzą jak wyżej – że biura podróży z uwagi na swoją silną pozycję negocjacyjną oferują klientom najlepsze ceny dostępne na rynku. Inni wskazują wręcz przeciwnie – że samodzielny wyjazd daje szansę rozsądnej oceny kosztów każdego elementu wyjazdu (transport, zakwaterowanie, jedzenie) i przez to pozwala sporo oszczędzić. Prawda zaś jak zwykle leży pośrodku – wszystko po prostu zależy od wybranej opcji i naszych upodobań.

Wyjazd z biurem podróży, zwłaszcza w formie all inclusive, najlepszy jest dla osób, które chcą po prostu spędzić czas na błogim lenistwie w ciepłym miejscu, popijając regularnie drinki i racząc sie smacznym, hotelowym jedzeniem. W takim przypadku, choć koszt wyjazdu może być spory, nie poniesiemy już żadnych dodatkowych kosztów. Możemy spokojnie zamknąć swój budżet i rozkoszować się urlopem. Gorzej, jeśli wykupujemy drogie wakacje w hotelu i z posiłkami, a następnie postanawiamy dużo zwiedzać – wówczas poza kosztami, które już ponieśliśmy w biurze, musimy jeszcze zapłacić za dodatkowe przejazdy, posiłki itp. W takim przypadku koszty są już spore i zapewne znacznie taniej byłoby samodzielnie znaleźć sobie tańszy hotel w opcji bez wyżywienia (którego koszty podróżując i tak ponosimy na mieście).

W każdym wypadku należy pamiętać, że koszty wycieczek fakultatywnych kupowanych w biurach podróży są niezwykle wysokie. Warto zatem, jeśli tylko choć trochę znamy język, wypożyczyć samochód i wybrać się na taką wycieczkę samodzielnie lub wykupić ją w jednym z lokalnych biur. Bardzo możliwe, że zaoszczędzimy nawet połowę ceny.

Okazuje się więc, że wybór nie jest łatwy. Każda opcja podróżowania ma swoje plusy i minusy i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Warto podjąć taką decyzję świadomie, po rozważeniu wszystkich okoliczności i przede wszystkim – po wnikliwej analizie tego, czego my sami oczekujemy od udanego urlopu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here