Praga, stolica Czech, to bardzo piękne miejsce, w które z chęcią zaglądają turyści z całej Europy czy nawet świata. Potrzebne będzie dużo czasu na zwiedzenie wszystkich wartościowych miejsc, o ile można to uznać za możliwe, a i tak będzie się miało niedosyt atrakcji, tak pozytywnie wpływają Czechy na radość ze zwiedzania. Można tutaj się spotkać z niezwykłą życzliwością i otwartością oraz na przykład z zaproszeniem do uczestniczenia w kulturze kawiarnianej. Przesłanie jest takie, że po prostu warto wyluzować i cieszyć się życiem. To chyba dewiza niejednego Czecha. Z jakimi to atrakcjami mamy do czynienia, że tak wpływają na wycieczkowicza?
Hradczany stanowią najważniejszą dzielnicę Pragi znajdującą się nad rzeką Wełtawą. Składają się na nie ogromny zamek, katedra św. Wita budowana przez kilka stuleci oraz Złota Uliczka, a to nie wszystko! To tutaj przyjeżdża moc turystów, żeby zwiedzić najcenniejsze miejsca nie tylko w Pradze, ale i całej Europie czy na świecie. Szczególnie nocą zamek i katedra wydają się być idealnym miejscem dla romantycznych spacerów. Zdecydowanie warto przeczytać jak najwięcej o tym miejscu i udać się na niezapomnianą wycieczkę na Hradczany!
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha należy do zamku na Hradczanach. Jest to kościół rzymskokatolicki. Bezcenny zabytek rozwijającego się gotyku robi monumentalne wrażenie tak z zewnątrz, jak i od środka. Niezwykle prezentuje się od strony wschodniej. Powinna znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc, które warto odwiedzić w Pradze. Nic, tylko nie spać, zwiedzać! Wewnątrz liczba witraży robi wrażenie, ale nie tylko, bo podobnie jest z rzeźbami i malowidłami. Znajdują się tam niezwykle cenne rzeczy.
Podczas zwiedzania wrażenie robi również Złota Uliczka, na którą składają się domki różnej wielkości i barwy. Poprzez swoją miniaturowość i kolory wygląda ona, jak gdyby został wyciągnięta z bajki. Kiedyś Franz Kafka i Jaroslav Seifert pisali tutaj swoje dzieła. Zdecydowanie warto nie pomijać Złotej Uliczki w planach swojego zwiedzania. Można w niej kupić różne pamiątki i inne urocze drobiazgi, a to wszystko, by nie zapomnieć, że było się w takim miejscu, czyli wspomnianej uliczce, w Pradze, w Czechach. W końcu ma to być niezapomniana wycieczka.
Z innych znanych miejsc wyróżnia się Malá Strana, dzielnica Pragi, gdzie mieści się rynek Małostrański z Kościołem św. Mikołaja, a poza tym są tam również Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Ściana Johna Lennona, o której to będzie jeszcze później dłuższa wzmianka, bo jest tego warta. Świetne widoki na tę część Pragi rozciągają się ze Wzgórza Petřín. Choć można na nią spojrzeć z wielu punktów widzenia. Dominują tutaj style takie jak gotyk i barok. Nie da się przejść obojętnie wobec czegoś tak zwracającego uwagę jak Malá Strana.
Kolejną atrakcją turystyczną spod znaku praga – wycieczki jest kamienny Most Karola leżący na rzece Wełtawie, z którego można spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Liczy on sobie ponad 500 m długości i ponad 9 m szerokości. Dziś już raczej jest przeznaczony dla pieszych, ale kiedyś jeździły po nim na przykład konie. Turyści niezwykle mocno lubią robić sobie tutaj tzw. „sweet focie”. Jak wiele mostów, ten wydaje się być bardzo romantyczny.
To, co na pewno warto zobaczyć, to oczywiście Ściana Johna Lennona. To właśnie stąd pochodzą te setki zdjęć w Internecie. Przyjezdni uwielbiają uwieczniać się na tle barwnej ściany, gdzie znajdują się różne antywojenne i nie tylko przesłania oraz teksty piosenek takie jak „War is over”, „All you need is love” czy „Lucy in the sky”. Dominujące kolory to czerwień i żółć. Ściana Johna Lennona jest symbolem końca wojny i rodzącej się miłości oraz innych ideałów młodzieży. Ponadto mówi się, że na murze tym powstaje cały czas niekończące się grafiti. Każdy chce tutaj zostawić ślad po sobie.
Wielu pisarzy i poetów jest związanych z Pragą, między innymi Franz Kafka (a jakże by inaczej!), Jaroslav Seifert czy Jaroslav Hašek. Na cześć tego pierwszego wybudowano muzeum, przed którym znajduje się zabawna rzeźba nawiązująca do tego, że w Czechach istnieje kultura kawiarniana. Przesłanie rzeźby jest takie, że nie ma to jak wybrać się do odpowiedniego miejsca i zostać poczęstowanym smażonym serem i najwyższej jakości trunkiem. Swoją drogą, autoironia Czechów nie zna granic, można ją w mieście spotkać wszędzie.
A może by tak wspomnieć coś więcej o tym ciekawym narodzie prócz tego, że są miłośnikami trunków piwnych? Zdecydowanie nie tylko puby są miejscami, które lubią odwiedzać, ponad to wszystko uwielbiają muzea czy galerie sztuki, a poza tym malownicze uliczki swojego własnego miasta. Nic dziwnego, że miejsce znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Inną „ciekawostką” na temat Czechów jest to, że w sporej części stanowią oni ateistów i agnostyków. A mimo to w Czechach znajduje się wiele kościołów, choćby wspomniana Katedra św. Wita jest kościołem rzymskokatolickim.
Przedostatni temat – język czeski. Każdy, kto był w Czechach i słyszał choćby pojedyncze słowa, od razu wpadnie w lepszy humor, ponieważ jest coś zabawnego dla Polaka (i chyba nie tylko), kiedy jego język zderza się z językiem czeskim. W ogóle obcowanie z kulturą czeską to niezły sposób na pokonanie obniżonego nastroju czy nawet depresji. Poleca się wyjazd do Czech ze „Śmiercią pięknych saren” autora o imieniu i nazwisku Ota Pavel, ponieważ jest to bardzo pozytywna książka i jej lektura tylko wzmocni efekt terapeutyczny. Powrót do ojczyzny z uśmiechem od ucha do ucha gwarantowany!
Gwarantowane jest też to, że po opuszczeniu Pragi będzie się chciało do niej wracać nie raz i nie dwa. Ma ona swój urok w szerszym wymiarze tak jak w mini-wymiarze ma urok na przykład Złota Uliczka. Tak więc warto patrzeć na miasto wielowymiarowo i podziwiać atrakcje turystyczne z różnych punktów widzenia. To wymaga wysiłku i siły woli, ale im więcej uda się wyciągnąć z tego typu wycieczki, tym bogatszy we wspomnienia będzie turysta. Warto? Pewnie, że warto! Pragi nigdy dość. Co uwypukla fakt, że za każdym przyjazdem znajdzie się kolejne nowe atrakcje.