Tatry

Tatry to najwyższe pasmo Karpat, w których położony jest najwyższy szczyt Polski – Rysy o wysokości 2499 m.n.p.m. Warto wiedzieć jednak, że najwyższy szczyt pasma leży po słowackiej części Tatr, a jest to Gerlach, który mierzy sobie aż 2655 m.n.p.m.

Jeżeli chodzi o wakacje w górach w Polsce najpopularniejszą lokalizacją zostaje Zakopane i jego najbliższe okolice. Miasto to w sezonie letnim oraz zimowym jest pełne turystów, którzy przybywają, aby chłonąć niepowtarzalny górski klimat. Przede wszystkim znane są Krupówki, główna ulica miasta i reprezentatywny deptak, przy którym znajdują się liczne punkty gastronomiczne, sklepy i stragany z góralskimi wyrobami. Specyficzny klimat Krupówek to jednak tylko część atrakcji Zakopanego. Turyści bardzo często zmierzają na Wielką Krokiew, czyli na największą w Polsce skocznie narciarską. Po ostatniej przebudowie jej parametry to HS140 oraz K125 metrów. Rokrocznie w styczniu odbywają się tam zawody Pucharu Świata, które przyciągają tysiące kibiców z całej Polski. Skoki narciarskie dzięki sukcesom Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego i innych polskich sportowców cieszą się wielką popularnością i powodują, że w Zakopanem podczas trwania zawodów panuje niepowtarzalna atmosfera wielkiego święta. Turyści w stolicy polskiej zimy podziwiają też klasyczną, tatrzańską zabudowę – charakterystyczny styl budowania powoduje, że miasto wygląda jeszcze śliczniej.

Turyści uwielbiają również Gubałówkę, czyli wzniesienie w Pogórzu Spisko-Gubałowskim, z którego rozpościera się niepowtarzalna panorama na tatrzańskie szczyty oraz miasto Zakopane. Na Gubałówkę jeździ specjalna kolejna sterowana przez Polskie Koleje Linowe, która stała się jednym z symbolów Zakopanego. Na górze znajduje się bardzo wiele straganów i atrakcji turystycznych – jest to jedno z najbardziej komercyjnych miejsc w południowej Polsce. Niemniej jednak bardzo miło spędza się tam czas. Na Gubałówkę można wejść również na pieszo.

Jeżeli chodzi o same Tatry, jednym z głównych miejsc wypadowych w wyższe ich partie to Kuźnice. Jest to wysoko położona dzielnica Zakopanego (1000 m.n.p.m.), z której odchodzi wiele szlaków turystycznych w Tatry Zachodnie i Wysokie. Znajduje się tam także dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.), który jest obok Giewontu najpopularniejszym tatrzańskim szczytem. Kolej jest obecnie dosyć dużym wydatkiem, ale zainteresowanie nią jest tak wielkie, że turyści ustawiają się w wielogodzinne kolejki, aby z niej skorzystać. Co ciekawe piesza wędrówka na szczyt to około trzy godziny i tą opcję wybierają najczęściej prawdziwy zwolennicy turystyki górskiej, a nie sezonowi bywalcy w Zakopanem. Kolejka jest także wykorzystywana zimą do wywozu narciarzy na szczyt. Na Kasprowym Wierchu znajduje się bowiem ośrodek narciarski, swego rodzaju ewenement w parku narodowym.

Dosyć typowym miejscem wycieczek górskim jest także Giewont (1894 m.n.p.m.). Góra nie leży w głównej tatrzańskiej grani, ale jest bardzo znana ze względu na charakterystyczny kształt, usytuowany na niej krzyż i związaną z nią legendę. W rezultacie w sezonie letnim bardzo często przy końcowym podejściu z łańcuchami na Giewont należy ustawiać się w mniejszej lub większej kolejce, co zdecydowanie odbiera radość z chodzenia po górach. Jeżeli chodzi o Tatry Zachodnie, można jednak znaleźć takie szczyty, które nie są aż do tego stopnia opanowane przez turystów. Mowa chociażby o Czerwonych Wierchach. Jest to nazwa opisujący cztery wierzchołki głównej grani Tatr, przez którą prowadzi polsko-słowacka granica państwowa. Najniższy wierzchołek, Kopa Kondracka (2005 m.n.p.m.) dostępny jest po przekroczeniu przełęczy łączącej go z Kasprowym Wierchem lub właśnie Giewontem. Od strony obu tych popularnych szczytów można dojść na ten dwutysięcznik. Na zachód od Kopy Kondrackiej leżą pozostałe Czerwone Wierchy, a mianowicie Małołączniak (2096 m.n.p.m.), na który bardzo ciekawie wchodzi się niebieskim szlakiem z Przysłopia Miętusiego. Kolejna jest Krzesanica (2122 m.n.p.m.) oraz Ciemniak (2096 m.n.p.m.). Na ostatnim z wymienionych szczytów kończy się ten fragment szlaku na grani Tatr – oznakowany szlak opada więc do doliny.

Spacer na Czerwone Wierchy można połączyć za pomocą szlaku zielonego z Doliną Kościeliska, jedną z najładniejszych dolin w Tatrach. Znajduje się tam wiele wapiennych ostańców i jaskini, które mogą stanowić dodatkową atrakcję. Warto odwiedzić chociażby Jaskinię Mroźną. W dolinie znajduje się schronisko PTTK na Hali Ornak. Jeżeli chodzi o zachodnią część Tatr, należy wspomnieć również o Dolinie Chochołowskiej, również obleganą turystycznie i cieszącą się sporym zainteresowaniem amatorów długich, ale mało wymagający spacerów. Z niej można wyjść na kolejny szlakowany fragment tatrzańskiej grani, a mianowicie na Wołowiec (2063 m.n.p.m.), który jest bardzo dobrym miejscem, na to aby rozpocząć swoją przygodę z Tatrami. Wejście jest czasami bardzo strome, aczkolwiek nie wymaga jeszcze użycia żadnych łańcuchów ani innych sztucznych pomocy przy wspinaczce.

Jeżeli chodzi o Tatry Wysokie, najpopularniejszym miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów pozostaje latem i zimą Morskie Oko, a także odchodzący z niego czerwony szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m.n.p.m.). Należy wyjść na niego bardzo wcześnie rano, ponieważ już około godziny 8 można natknąć się na sporą kolejkę przy łańcuchach. Wiadomym jest, że najbardziej komfortowo wspina się, kiedy na szlaku jest dosyć luźno, więc rekomendowana godzina wyjścia z Łysej Polany to ok. 4-5 godzina. Mniejsze kolejki spotkać można natomiast na innej wysokiej tatrzańskiej górze – Świnicy (2301 m.n.p.m.). Aby się na nią dostać, należy pokonać parę bardziej stromych podejść, aczkolwiek generalnie poradzą sobie z nią osoby o całkiem dobrej kondycji. Parę skał przy szczycie wymaga użycia także rąk. Podejście na Świnicę, jak i inne tatrzańskie szczyty jest wielką przygodą i pozostaje w pamięci osoby, która tego dokonała na bardzo długi czas. Tatry uzależniają – jeśli zacznie się chodzić, będzie się tam wracać już regularnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here