Kuba - co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem?

Kuba – kraj niezwykle ciekawy, który co roku ściąga z całego świata miliony turystów. Kuba jest atrakcyjna turystycznie, głównie ze względu na swój klimat, historię oraz ustrój polityczny.

Jest to państwo wyspiarskie, które położone jest na Morzu Karaibskim. Wyspą główną tego państwa jest właśnie wyspa o nazwie Kuba, ale należą do niego również wszystkie przyległe małe wyspy.

Biura podróży w ostatnich latach zauważyły, że coraz częściej przez turystów wybierana jest właśnie Kuba – wycieczka to koszt około 5 tysięcy złotych za osobę, czas trwania takiej wycieczki to zazwyczaj 7 dni.
Poniżej kilka informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy turysta, który chce poznać ten piękny, choć specyficzny kraj.

Polacy, którzy chcą udać się na Kubę muszą posiadać wizę, odpowiednią do celu planowanego pobytu lub tak zwanej karty turysty, która jest też rodzajem wizy (wydawana jest tylko w celach turystycznych). Wizy wydawane są przez konsulat kubański mieszczący się w Warszawie, natomiast karty turysty można kupić nawet w wybranych biurach podróży. Podczas przekraczania granicy wymagane jest, aby paszport posiadał trzymiesięczny okres ważności. Czas ten liczy się od planowanej daty wyjazdu z Kuby.

Turysta musi posiadać także bilet powrotny lub pozwalający na kontynuowanie podróży. Przed odprawą paszportową turyści posiadający wizę muszą wypełnić formularz. Formularz ten musi być podstemplowany i należy go pilnować, ponieważ bez tego dokumentu nie można opuścić Kuby, a otrzymanie nowego dokumentu jest dość skomplikowane. Turyści, którzy przyjeżdżają na Kubę za pośrednictwem biura podróży nie mają obowiązku udokumentowania swoich pieniędzy, natomiast turyści przyjeżdżający indywidualnie muszą mieć przy sobie przynajmniej 100 CUC na każdy dzień planowanego pobytu. Wymóg ten jest rygorystycznie egzekwowany przez służby graniczne.

PRZEPISY CELNE
Oclenia nie wymagają rzeczy użytku osobistego. Na Kubę można przywieźć ze sobą dwie butelki alkoholu oraz 200 sztuk papierosów. Ponadto można wwieźć na teren Kuby towary na łączną wartość 1000 CUC. Całkowitym zakazem wwozu objęte są natomiast owoce, warzywa, sadzonki, nasiona oraz pokarmy dla zwierząt. Zakaz dotyczy również produktów spożywczych, między innymi: serów, wędlin, mięs i ich przetworów nie opakowanych hermetycznie. Z zakazu tego wyłączone są produkty spożywcze, które są zapakowane hermetycznie oraz posiadają etykietę z informacją o dacie przydatności. Najczęściej wywożonym towarem z Kuby są oczywiście cygara. Bez rachunku potwierdzającego ich zakup, z terenu Kuby można wywieźć 50 sztuk cygar w opakowaniach lub 20 sztuk luzem.

UBEZPIECZENIE
Turysta chcący dostać się na wyspę zobowiązany jest do posiadania
polisy NNW, jej brak jest podstawą do odmówienia przekroczenia granicy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przed wyjazdem na Kubę nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych szczepień. Dolegliwościami, z którymi najczęściej borykają się przybywający na Kubę turyści to zatrucia pokarmowe. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia zatrucia, to musimy unikać nieprzegotowanej wody oraz nieumytych warzyw i owoców. Ryzykowne jest jedzenie sałaty. Równie częste są poparzenia słoneczne, ponieważ skóra turystów zazwyczaj nie jest odpowiednio przygotowana na tak wysokie temperatury.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Na Kubie obowiązuje ruch prawostronny. Za skrzyżowaniami umieszczana jest sygnalizacja świetlna. Pierwszeństwo na rondzie ma zawsze pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Nasze prawo jazdy jest honorowane na terenie Kuby przez sześć miesięcy, jednak zaleca się aby posiadać międzynarodowy dokument. W przypadku wynajmu auta musimy upewnić się, że jest ono ubezpieczone. Najczęściej ubezpieczenia OC i AC są wliczane w cenę wynajmu, jednak nie zaszkodzi upewnić się czy faktycznie tak jest, oszczędzi nam to niepotrzebnych kłopotów w razie nieszczęścia.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie występują ograniczenia dotyczące podróżowania po Kubie, należy jednak uważać na oznakowane strefy specjalne, przede wszystkim na tereny amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo. Bardzo ryzykowne jest podróżowanie po Kubie w okresie od czerwca do listopada, ponieważ na Oceanie Atlantyckim, Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej tworzą się w tym czasie liczne huragany, które stanowią realne bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia dla turystów i mieszkańców. Najodpowiedniejszym okresem na podróżowanie po kubie są miesiące od listopada do marca. Wygodnym sposobem podróżowania po Kubie jest kolej. Turysta, który nie zdecyduje się na korzystanie z usług hoteli, może się zatrzymać na nocleg wyłącznie w kwaterach prywatnych, które posiadają licencje uprawniające do przyjmowania turystów. W trakcie szukania noclegu w kwaterach prywatnych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na standard, ponieważ rozbieżność między ceną a standardem noclegu może być spora. Za jednakową kwotę można znaleźć noclegi na bardzo niskim albo bardzo wysokim poziomie.

BEZPIECZEŃSTWO
Ze względu na to, iż obywatele Kuby są bardzo ubodzy, a fakt ten nie jest w żaden sposób rozwiązywany przez władze Kuby, wśród Kubańczyków wzrasta przestępczość, głównie rabunkowa. Bardzo częste są kradzieże w pokojach hotelowych, wzrosła liczba włamań do samochodów, kradzieży torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego oraz telefonów komórkowych. Jeśli padniemy ofiarą kradzieży czy też napadu, to niestety nie możemy za bardzo liczyć na pomoc policjantów. Zajmują się oni przede wszystkim patrolowaniem miast, które są uznawane za najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym. Zdarza się, że to właśnie policjanci próbują oszukiwać turystów, wyłudzają od nich drobne kwoty pod pretekstem zatrzymań ze względu na łamanie przepisów drogowych. Najczęściej zatrzymywane są auta z turystycznymi tablicami rejestracyjnymi.
W sposób szczególny podczas wizyty na Kubie należy zabezpieczyć swoje dokumenty, przede wszystkim wizy oraz paszporty.

Podróż na Kubę wymaga odpowiedniego przygotowania się, zaleca się sprawdzenie ostrzeżeń dla podróżujących.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTatry
Następny artykułPodróż poślubna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here