Mazury - wakacje w czystym środowisku

Każdy region Polski posiada swoich zwolenników pod kątem spędzania wolnego czasu i miłośników regionalnych atrakcji i potraw. Oczywiście piękno naszej ziemi uznawane jest również przez wielu turystów z zagranicy, którzy tłumnie odwiedzają główne miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Równie chętnie spędzają wolny czas wędrując po naszych Bieszczadach czy Tatrach lub wylegując się na naszych nadmorskich plażach. Każdy z polskich regionów ma u siebie coś oryginalnego, coś co wyróżnia go wśród pozostałych, a nawet reklamuje i zaznacza w całej Europie, a nawet świecie. Możemy się pochwalić obecnością prawie każdego rodzaju terenu, gdzie zorganizować można praktycznie każdy rodzaj wypoczynku.

Nie inaczej jest z Mazurami, które nie bez powodu, uważa są za jeden z cudów natury, ze względu na to, że posiadają jedną z największych sieci wodnych w Polsce i Europie, a najbardziej popularny sposób, w jaki spędza się wczasy na Mazurach, to pływanie łodzią po jeziorach, zatrzymując się tylko na nocleg w namiocie, na brzegu jeziora i zjedzenie pysznych mięsnych smakołyków przypieczonych, podczas wieczornego biesiadowania, przy ognisku. Mazury określane są mianem Krainy Tysiąca Jezior, chociaż nazwa ta jest bardzo krzywdząca dla tego regionu, ponieważ zbiorników wodnych na mazurskich terenach jest ponad 2,5 tysiąca. Aż dziw bierze, gdzie one wszystkie tam się mieszczą podkreślając, że tereny te porasta również bardzo dużo lasów, z bogatą fauną i florą. Potwierdzeniem na to jest na przykład wieś Żywkowo, którą co roku odwiedza ponad 100 bocianów. Musi to być niesamowita żywa atrakcja turystyczna, gdzie na stosunkowo małej powierzchni można spotkać tak dużo, wcale nie małych ptaków. Jedynie można współczuć okolicznym żabom, myszom i kretom, które nie mają żadnych szans na spokojne i bezpieczne życie w okolicach tej wsi.

Wczasy na Mazurach należą do jednych z najbardziej zdrowo spędzonych wakacji, ze względu na jakoś powietrza, nie skażoną wielkim przemysłem z wielkimi kominami, wydalającymi niezdrowe substancje. Z takiego właśnie powietrza korzystają osoby spędzające swoje urlopy i wakacje na łodziach, żeglując po okolicznych jeziorach. A jest po czym pływać, patrząc na ilość, ale i wielkość tych jezior. Przecież właśnie na Mazurach znajduje się jezioro Śniardwy, będące największym zbiornikiem wodnym w Polsce, ale także jezioro Jeziorak, które jest najdłuższym jeziorem w naszym kraju. Takie beztroskie żeglowanie po połączonych ze sobą jeziorach, wśród lasów i śpiewu ptaków bardzo wycisza i relaksuje. Tam można poczuć się częścią tego ekosystemu, przyrody, gdzie człowiek powinien się podporządkować prawom natury i zrozumieć, że jest tylko jednym z jej elementów, bo inaczej żywioł, jakim jest woda, może bardzo szybko uzmysłowić mu jego miejsce w szeregu. Dlatego ludzie spędzający swoje wczasy na Mazurach powinni dostosować się do reguł panujących na tych półdzikich, jakby nie patrzeć terenach.

Okazuje się, że jednym z mieszkańców Mazur jest żubr, którego obecność bardziej kojarzy się z Puszczą Białowieską czy Bieszczadami. A jednak, obok wielkich jezior, znalazło się jeszcze wystarczająco miejsca dla tych wielkich, ale i bardzo wdzięcznych zwierząt z wielką, królewską grzywą, będących jednym z symboli naszych ziem. Wielkie połacie mało dostępnych dla człowieka lasów i jezior pozwoliły na spokojne rozwijanie się dzikich gatunków zwierząt, ptaków i roślin. Nie jest tutaj problemem zobaczyć szybującego nad głową jastrzębia czy myszołowa szukającego drobnego zwierzęcia na obiad dla siebie i swoich piskląt czy brodzącą dumnie po płytkiej wodzie smukłą czaplę. Często można zobaczyć między drzewami łosia, jelenia czy sarnę lub siedliska świetnych budowniczych jakimi są bobry.

Wszyscy spędzający swoje wczasy na Mazurach, żeglując łodziami po jeziorach, na pewno spotkają się z ciekawym rozwiązaniem, jakim są śluzy na kanałach łączących poszczególne jeziora. Niewiarygodnym jest, że różnica w wysokości nad poziomem morza między poszczególnymi jeziorami może dochodzić nawet do 100 metrów. Aby więc zadbać o komfortowe i bezpieczne żeglowanie pomiędzy tymi jeziorami stworzono śluzy, które w bardzo łatwy, prosty i bezpieczny sposób potrafią zniwelować tę różnicę. Nie wychodząc z łodzi, przepływamy z jednego do drugiego jeziora, obniżając lub podwyższając swoją wysokość na poziomem morza nawet o kilkadziesiąt metrów.

Nie tylko miłośnicy przyrody i żeglowania znajdą tutaj coś ciekawego dla siebie. Również miłośnicy historii, dalszej lub bliższej, a szczególnie interesujący się sprawami wojskowymi będą mieli tu dwa powody swojej obecności na tych terenach. Jednym z nich są pola Grunwaldu. Oczywiście nie trzeba specjalnie przypominać, z jakimi wydarzeniami związana jest ta miejscowość i jej okolice. Sama obecność tam, zwłaszcza podczas rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem z krzyżakami, napawa człowieka dumą z potęgi naszych wojsk. Drugim miejscem, przypominającym bardziej tragiczne chwile w naszej historii jest Wilczy Szaniec, czyli wybudowana w środku lasu kwatera Hitlera, będąca wielką fortecą, w której miał dowodzić inwazją na ZSRR.

Przeglądając ogłoszenia prezentujące wczasy na Mazurach można z łatwością zauważyć jak bardzo mieszkańcy tych terenów dbają o swoich klientów, organizując w swoich ośrodkach agroturystycznych, pensjonatach, siedliskach i apartamentach wiele atrakcji. Na turystów czekają przytulnie i czysto przygotowane ośrodki, ale również zwierzęta, takie jak konie, kozy, owce, a także oczywiście psy i koty. Dzieci mają okazję cieszyć się zabawą na bogatych w urządzenia placach zabaw znajdujących się w prawie każdym z ośrodków. Przy ładnej pogodzie niezastąpionym miejscem na spędzanie przez dzieci niezapomnianych chwil są piaszczyste plaże, gdzie mogą budować piękne zamki z piasku, ale również cieszyć się kąpielą w czystych wodach jezior, ucząc się pływać bliżej brzegu lub wypływając bardziej w głąb na kilku i kilkunastometrowe głębokości. Dorośli przy okazji mogą wybrać się w okoliczne szuwary z wędką, aby zapolować na szczupaka, węgorza czy tołpygę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here