Co przywieźć z Chorwacji?

Co unikalnego ma w sobie Chorwacja? Jest to jeden z niewielu krajów, w których morze styka się bezpośrednio z górami. Chorwacja jest bardzo górzystym krajem. Na prawie każdej plaży wzdłuż wybrzeża Chorwacji można mieć poczucie, że mimo że z jednej strony jest otwarte morze, to z drugiej jest wręcz klaustrofobiczna przestrzeń pod samymi górami.

Jak dostać się do Chorwacji?
Chorwacja znajduje się rzut beretem od Polski i wiele osób decyduje się na wyjazd do tego kraju własnym autem. Wydatek jest mimo wszystko znaczący, bo trzeba kupić winiety na autostradach. Do Chorwacji można na wczasy polecieć tanio samolotem. Najwięcej tanich połączeń jest z Warszawy, ale również z Krakowa. Jeśli chcemy lecieć z przesiadką, wówczas tanich połączeń szukajmy w Budapeszcie oraz w stolicy Słowacji.

Chorwacja wyróżnia się bardzo czystym morzem. Bałtyk wydaje się przy nim nieco zamglony, a przede wszystkim: chłodny! Adriatyk, nad którym znajduje się Chorwacja, ma turkusowy odcień. To sprawia, że wioski znajdujące się nad chorwackim morzem wyglądają pięknie. Zwłaszcza, że ich architektura również urzeka. Zwykle są to malutkie kamienice, stojące przy wybrukowanych uliczkach.

Do Chorwacji można udać się samolotem, do stolicy, a stamtąd z powodzeniem podróżować wynajętym autem. Można także dolecieć do Montenegro albo do Bośni i Hercegowiny, z których bardzo malowniczymi drogami możemy również udać się do Chorwacji. Chorwacja – wczasy samolotem nie muszą być drogie. Do tego kraju dolatują tanie linie lotnicze.

Plaże w Chorwacji
Mimo że Chorwacja ma bardzo długą linię brzegową, to jednak w wielu miejscach nie ma żadnej plaży. Można za to wygrzewać się na ręczniku na jednej z wielkich, ostro zakończonych skał. Będąc w Chorwacji możemy przekonać się, jak może być gorąco na plaży. W Chorwacji bywa zdecydowanie bardziej gorąco niż w Grecji, bo klimat jest inny. Dlatego leżąc na jednej z chorwackich plaż możemy niejednokrotnie zatęsknić za Bałtykiem. Za to widoki na morze oraz zachody słońca nad morzem w Chorwacji nie mają sobie równych.

Split w Chorwacji: zwiedzanie
Split to obowiązkowy punkt na mapie dla zwiedzających Chorwację. Będąc w Splicie, obok pałacu Dioklecjana oraz oprócz sprawdzenia, jak plażuje się na chorwackich plażach, koniecznie należy udać się na miejscowy targ rybny. To jedna z atrakcji dla turystów, mimo że oczywiście podstawowa funkcja targu tutaj jest taka jaka być powinna, czyli jest to targowisko, na którym można kupić świeże owoce morza, ryby i zieleninę. Targ jest kolorowy, niesamowicie fotogeniczny i ciekawy pod kątem osób, które można tutaj spotkać. Chorwaci, którzy handlują na targu rybnym w Splicie są zaaferowani codziennymi sprawami, bardzo żywiołowi i charakterni.

Targowisko w Chorwacji
Na targowisko trafiają ryby złowione jeszcze tego samego ranka. Nie pachną ładnie, ale nie o to chodzi. Gdy usmażymy je w dom, zauważymy, że ich smak jest wprost niezrównany. Targowisko rybne w Splicie w Chorwacji rozpoczyna pracę już o 7 rano, a około 12:00 jest już zamknięte. Jeśli nie chcemy kupować tam żywych ryb, możemy zaopatrzyć się w słoiki z kolorowymi rybkami.

Primošten
Primošten to jedno z tych miasteczek, które należy koniecznie odwiedzić spędzając wakacje w Chorwacji. Jest małe, znajdują się w nim klimatyczne domki z kamienia, a uliczki są wybrukowane. Wieczorami można usiąść w knajpce i wypić lampkę chorwackiego wina. Miasteczko znajduje się między skałami i ma dostęp do morza. Można tutaj wejść na wzgórze, aby zobaczyć widok na miasteczko.

Jakie pamiątki przywieźć z Chorwacji?
Z Chorwacji turyści najczęściej przywożą folkowe bransoletki oraz inne elementy biżuterii. Można je kupić w podziemiach pałacu Dioklecjana. Jest tam mnóstwo małych elementów, które przywozi się później do domu z wakacji w Chorwacji. Tradycyjnie też turyści przywożą z Chorwacji wino i mocniejsze alkohole, z których słynie ten piękny kraj. Do ulubionych należy na przykład likier maraschino oraz rogacz. Ten ostatni robi się ze strąków drzewa świętojańskiego. Miłośnicy złotego trunku mogą z powodzeniem przywieźć sobie z Chorwacji oczywiście piwo. Chorwacja ma swoje własne browary. Ciekawostką są piwa o smaku czarnego bzu.
Osoby, które lubią gotować, z pewnością będą zadowolone z doskonałej jakości oliwy z Chorwacji. Szczególnie takiej, którą kupimy u gospodarzy w jednej z chorwackich wiosek.

Sól morska pamiątką z Chorwacji
Często także turyści decydują się na przewiezienie nieco soli morskiej. Mimo że Polska sama w sobie jest niezłym producentem soli kamiennej, to jednak sól morska niema sobie równych pod względem zdrowotności. Sól ta wyróżnia się swoją wydajnością. Trzeba zużyć jej znacznie mniej niż tej, którą znamy z polskich półek sklepowych.

Hvar
Hvar to wyspa w Chorwacji, na którą warto polecieć, jeśli chcemy zobaczyć rozległe pola lawendy. Mimo że z polami lawendy kojarzy się jedynie Francja, to niektóre wyspy w Chorwacji są wręcz zajęte w całości przez ten fioletowy gatunek ziela. Dzięki bogatym uprawom lawendy ana tej wyspie, suszki można kupić niemal w całej Chorwacji za niewielkie pieniądze. Dlatego właśnie lawenda jest kupowana najczęściej przez turystów jako specyficzna pamiątka z wakacji w Chorwacji.

Czy Split rozczarowuje?
Split nie dla każdego turysty jest urzekający. Turyści, którzy wcześniej byli na wyspach greckich, czy w Wenecji, często narzekają, że zwiedzanie Splitu można sobie odpuścić. Zdecydowanie lepiej jest pojechać oglądać chorwackie plaże, urwiska skalne i przyrodę. Zdecydowanie więc Chorwacja nadaje się do urządzenia sobie wycieczki objazdowej.

Jest to z pewnością dobre miejsce na wakacje dla osób, które poszukują klubów, dobrych kawiarni i miejsc, gdzie można posiedzieć z winem lub piwem. Zdecydowanie jest to też najbardziej europejska część Chorwacji. Łatwo tutaj o wymianę mieszkań między turystami oraz o załapanie się na spotkania podróżników ze wszystkich stron świata. Jeśli zechcemy przedłużyć sobie wakacje w Chorwacji i zostać tutaj po to, aby popracować, wówczas należy celować jak najbardziej w Split, bo najłatwiej nam będzie o pracę ze znajomością języka angielskiego, czy niemieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here