Lizbona: największe atrakcje

Portugalia zachwyca każdego, kto zobaczył ją choć raz. Turyści zmierzają na początku do Lizbony, następnie skupiają się na odwiedzeniu Porto i Faro. W dalszej kolejności, jeśli wystarcza urlopu, wybierają się aby zobaczyć wioski rybackie i niektóre miejsca nad Oceanem. Jednak to nie wszystko. Poniżej podpowiadamy, co zobaczyć w Portugalii!

Portugalia znana jest ze swej niesamowitej historii: w przeszłości było to miasto niesamowicie bogate. Wypływały z niego liczne statki handlowe, wytyczające drogi handlowe do Indii. Wracając, zwozili przyprawy, jedwab, złoto i kruszce, którymi następnie handlowano na terenie całej Europy. To właśnie stad wyruszył Vasco da Gama. U końcu swego życia został mianowany królem Indii. Na koniec, spoczął w Lizbonie wśród innych królów portugalskich. Jego nagrobek można podziwiać do dziś zwiedzając Lizbonę.

Będąc w Lizbonie warto udać się na rejs po Tagu. Podczas rejsu będziemy mogli podziwiać wzgórza rozciągające się ponad miastem. Szczególną ciekawostką, którą zobaczymy ze statku będzie wielki targ,do którego należy udać się w czasie jednego z poranków podczas naszych wakacji w Portugalii. Przy nabrzeżu widoczny będzie także pomnik króla Józefa I – budowniczego Portugalii. To właśnie pod pomnikiem spotykają się zakochani.
Płynąć wzdłuż wybrzeża zobaczymy więżę, która witała tutaj niczym latarnia żeglarzy przemierzających ogromne odległości na wodach świata w poszukiwaniu nowych dróg handlowych.

Co robić w Lizbonie?
Wieża pochodzi z czasów, gdy Portugalią rządził Manuel. Styl, w jakim wtedy budowano rozliczne budynki nazwano manuelińskim. Czerpał pełnymi garściami ze stylu mauretańskiego.
Co warto robić w Portugalii? Przede wszystkim: trzeba udać się na spacer! Podążając uliczkami będziemy oglądali wystawy starych kamienic. Za oknami znajdują się małe sklepiki z biżuterią, a także małe kawiarnie i kluby fado. Będąc w Portugalii koniecznie trzeba udać się na koncert, podczas którego będzie pokaz tańca fado – to właśnie z tych rejonów wywodzi się ten smutny, niezwykle sensualny styl tańca.

Artystyczna dzielnica w Lizbonie: Alfama
Lizbona jest znana również z dzielnicy artystycznej: Alfamy. Szczególnie wielu artystów, którzy tutaj mieszkają, pochodzi ze świata arabskiego. Z dzielnicy tej można oglądać wspaniale widoki: znajduje się tutaj taras widokowy. Widać z niego rozlewisko Tagu oraz Dolne Miasto. Warto udać się do kilku muzeów, które właśnie tutaj stacjonują. Z Alfamy można oglądać też mury zamku Świętego Jerzego. Wokół zamku znajdują się sławne ogrody – wstęp jest bezpłatny, każdy może tam wejść. Dzielnica jest bardzo malownicza i często można spotkać tutaj turystów robiących zdjęcia pięknym zakątkom. Mimo że niektórych może odstraszać to, jak zaniedbane są ulice, to jednak okna kamienic zawsze przystrojone są kolorowymi kwiatami, a pomiędzy murami suszy się pachnące pranie. To sprawia, że dzielnica jest niesamowicie klimatyczna.

Wielki most w Lizbonie
Wizyta w Lizbonie to też niesamowita gratka dla tych, którzy lubią nowoczesną architekturę. Każda osoba będzie zachwycona monumentalnym nowoczesnym mostem, który został tutaj wzniesiony kilkadziesiąt lat temu niesamowicie usprawnia komunikację w mieście.

Kolejka linowa w Lizbonie
Nie lada atrakcją podczas pobytu w Lizbonie jest przejażdżka kolejką górską. Bilet kosztuje 16 euro. Z wagoników zawieszonych wysoko na linach można oglądać z góry Lizbonę, w szczególności dzielnicę Oriente. Najbardziej z przejażdżki kolejką cieszą się oczywiście małe dzieci, jednak i dla dorosłych będzie to miła odskocznia od zwiedzania miasta na nogach. Stacja północna kolejki znajduje się obok wieży Vasco da Gama, natomiast druga stacja jest przy Oceanarium w Lizbonie.

Lizbona jest dość mała: można w całości obejść ją na nogach i zobaczyć najciekawsze zbytki w niespełna weekend. Zamiast jednak skupiać się na odhaczaniu kolejnych atrakcji, spróbujmy ponudzić się w tym mieście, spokojnie zejść obiad i poobserwować codzienne życie mieszkańców.

Co przywieźć z Portugalii?
Portugalia słynie ze wspaniałych win. Można tutaj kupić doskonałą butelkę wina za mniejsze pieniądze niż w Polsce. Szczególnie polecany jest sklepik Garrafeira znajdujący się w Lizbonie. Można znaleźć tutaj najlepsze wina z Portugalii. Na miejscu można spróbować win – jest to nie tylko sklep, ale też restauracja z kilkoma stolikami. Na stolik niekiedy trzeba długo czekać, dlatego poleca się robić rezerwacje.

Państwowe Muzeum Pojazdów z karocami
Przyjemnie też zwiedza się Państwowe Muzeum Pojazdów. Niektórzy mogą zgubić się tutaj nawet na cały dzień. Jest to miejsce, w którym znajdują się karety, co sprawia, że wizyta w nim jest atrakcyjna też dla dzieci. Znajduje się w lizbońskim Belem. W miejscu, w którym jest obecnie to muzeum, znajdowała się w przeszłości królewska powozownia.

Spacer nad rzeką w Lizbonie
Po całodniowym zwiedzaniu można obejrzeć w spokój wspaniały widok nad rzeką Tejo. W jednej z knajpek zlokalizowanych nad brzegiem rzeki warto zjeść Pasteis De Belem. Są to małe ciasteczka, które zjada się wszędzie na świecie gdzie aktywna pozostaje społeczność portugalska.

Przejażdżka zabytkowym tramwajem
Co jeszcze warto zrobić w Lizbonie? Oczywiście – przejechać się tramwajem po wąskich uliczkach. Jest to słynny żółty tramwaj, który wygląda na bardzo stary, jednak funkcjonuje jako pełnoprawny środek transportu po mieście. Wygląda wspaniale wspinają się na bardzo strome wzgórza!

Dlaczego warto urządzić sobie wczasy w Portugalii?
Portugalia – wakacje wart urządzić sobie nie tylko w Lizbonie. Nie zapominajmy, że jest to kraj o bardzo długiej linii brzegowej. Można tutaj wypoczywać nad Oceanem, w jednym ze wspaniałych kurortów. Mimo że nie jest to pierwszy kierunek wakacyjny Polaków (ze względu na odległość), to jednak w niczym on nie ustępuje Egiptowi, Hiszpanii, czy Grecji. W kraju znajdują się trzy lotniska, do których można dolecieć nawet za mniej niż 40 euro w szczycie sezonu turystycznego. W Portugalii płacimy w euro. Niepotrzebne jest posiadanie paszportu, aby wjechać na teren Portugalii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here