Jak wyglądają wakacje na Malediwach?

Ciekawostki o Malediwach
Słońca zachodzi na Malediwach około godziny 18:00. Z tego powodu, niektóre resorty przestawiają sobie zegarki, dostosowując je do pory, która panuje w tym samym czasie w Europie. Wszystko po to, aby turyści nie odczuwali jet lagu i nie byli zmęczeni oraz mieli szanse zapamiętać Malediwy wczasy jak najlepiej. Zdecydowanie też lepiej czujemy się wtedy, kiedy wiemy, że słońce zachodzi po 21:00, niż w czasie, gdy w Europie panuje dopiero popołudnie!

Zwyczaj zdejmowania butów przed wejściem do sklepu
Spędzając czas na Malediwach i wchodząc do sklepików z pamiątkami pamiętajmy, że w tej części świata przed wejściem do każdego najmniejszego sklepiku czy urzędu, trzeba ściągnąć buty. Jeśli więc zastanawia nas, co robi zbiorowisko bucików przed sklepami, to mamy odpowiedź: taki tutaj panuje po prostu zwyczaj. Jeśli uda nam się nawiązać relacje z mieszkańcami Malediwów, wówczas też trzeba zdjąć buty przed wejściem do ich domu. Jeśli zamówiliśmy sobie noclegi w prywatnych kwaterach na Malediwach, to też zdejmijmy buty za każdym razem, kiedy będziemy chcieli przestąpić próg domu (a nie tylko naszej części budynku, którą wynajęliśmy na noclegi!).

Pogoda na Malediwach
Przebywając na Malediwach, kilkukrotnie zostaniemy zaskoczeni warunkami pogodowymi. W szczególności szybkimi zmianami pogody. Przede wszystkim, w nocy może obudzić nas straszliwa ulewa. Rano może już nie być po niej śladu – wszystko nadal będzie suche.
Ciekawostką jest także to, że na Malediwach piątek obchodzi się tak, jak u nas niedzielę. Jest to dzień odpoczynku od pracy i od wszelkich aktywności. Sklepy i urzędy nie działają. Niestety też nie działają żadne wycieczki fakultatywne. W tej części świata nie ma zasady, że kiedy jedni się bawią, to inni pracują w usługach. W piątek nic nie robią i turyści i miejscowi.

Co zjeść na Malediwach?
Kolejną ciekawostką jest oczywiście jedzenie. W dużych resortach można zamówić sobie śniadania kontynentalne, dostaniemy wtedy to, co jemy w Europie. Jednak warto pokusić się o zjedzenie lokalnego dania. Na śniadanie dostaniemy zawsze wodę z kokosa. Dalej może to być na przykład ryba zapiekana z kokosem, z cytrynką oraz z cebulą i z curry. Takie połączenie jest nam zupełnie nieznane, jednak warto tego spróbować. Niestety, na Malediwach nie dostaniemy żadnego chleba! Za chleb robi tutaj placek o konsystencji naleśnika, który nazywa się roshi. Jest to w zasadzie bardziej omlet niż chleb. Jest mokry…

Plaże na Malediwach
Najczęściej pierwszą rzeczą, jaką robimy podczas pobytu na Malediwach jest pójście na plażę. Każdy z nas chce zobaczyć te rajskie widoki: palmy, śnieżnobiały piasek i wspaniałą, turkusowa woda. Warto szukać plaż bikini, czyli takich plaż, na których przyjęło się, że przychodzą obcokrajowcy i gdzie można występować jedynie w stroju kąpielowym. Przypominamy – mieszkańcy Malediwów nigdy nie rozbierają się aż do tego stopnia. Panie kąpią się w sukmanach, a mężczyźni w spodniach. Czasami nawet w koszulkach. Rezerwując sobie Malediwy – wczasy, dostaniemy czasami dostęp do plaży dedykowanej dla gości naszego hotelu. Szukając wycieczek na Malediwach sprawdzajmy zawsze, czy hotel, do którego chcemy się udać, daje takie udogodnienie.
Przebywając na Malediwach należy przygotować się na to, że plaże nigdy nie będą zatłoczone tak jak nad polskim morzem. W zasadzie rzadko gdziekolwiek indziej na świecie można spotkać plaże aż tak zatłoczone jak w polskich kurortach. Wyjątkiem może być jedynie Barcelona lub niektóre ośrodki wczasowe we Włoszech w szczycie sezonu. I małe plaże na Santorini.
Malediwy mają kamieniste plaże. Warto mieć przy sobie klapki do spędzania czasu w wodzie. Takie klapki przydadzą nam się także do spacerów po plaży w czasie, gdy będzie szczególnie gorąco. Piasek wówczas niesamowicie parzy w stopy.

Malediwy – wczasy – plażowanie
Spacerując po plażach w tej części świata, można natknąć się na kraby wędrujące po piasku. Udając się do tej części świata, koniecznie zabierzmy ze sobą z Polski kremy z filtrem 50 – bez nich szybko spalimy sobie skórę. Osoby, które mają trądzik różowaty lub wrażliwą cerę, powinny w zasadzie unikać przebywania na plaży w czasie dnia na Malediwach.

Udajac się na plażę, dobrze jest wziąć kapelusz lub po prostu parasol. Parasole można dostać w hotelach lub w pensjonatach. Zwykle będą to podstawowe kolorowe, słabej jakości materiałowe konstrukcje. Warto jednak je mieć aby choć teoche skryć się przed palącym słońcem Malediwów.

Czy na Malediwach można chodzić w krótkich spódniczkach?
Poruszając się po miasteczkach na Malediwach oraz wchodząc na miejskie plaże, powinniśmy zadbać o zasłonięcie ramion. Wchodzenie tam w krótkich szortach czy w krótkich spódniczkach może być odebrane jako obraza uczuć religijnych mieszkańców. Mimo że oczywiście wiedzą, że w naszej części świata traktuje się inaczej kwestię nagości, to jednak nadal roznegliżowane kobiety budzą w miejscowych niechęć. Miejscowi nie chodzą z tego powodu na plaże bikini, zarezerwowane dla turystów z zachodniej części świata.

Na Malediwach nie dostaniemy alkoholu
Mieszkańcy nie piją alkoholu ze względów religijnych. Z tego też powodu, mieszkając na wyspach w prywatnych pensjonatach nie dostaniemy niestety alkoholu. Nie będzie go w miejscowych barach. Jednak jeśli zamówimy sobie wakacje na Malediwach w dużych resortach, wówczas nie będzie problemu. W takich miejscach wszystko jest dostosowane do zachodniej kultury i hotelowym barze znajdzie się alkohol, w tym drinki robione użyciem miejscowych soków.

Życie codzienne na Malediwach
Życie codzienne mieszkańców Malediwów wydaje się sielanką, ale nie jest to prawda. Na przykład problemem są śmieci. Śmieciarka na statku przypływa tutaj raz na trzy miesiące. Przez cały ten czas śmieci są składowane w wielkich kontenerach obok portu. Pachnie niemiłosiernie źle.

Śmieci są problemem również na wyspach: nie ma w tym miejscu zbyt wysokiej świadomości ekologicznej. Mieszkańcy śmiecą i nie przejmują się tym, jak to wygląda, mimo że zarabiają na turystyce. Na szczęście, sytuacje ratują przybysze z zewnątrz, którzy coraz chętniej w ostatnich latach zakładają hotele na Malediwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here