Wakacje w Maroko: wyjeżdżamy na wycieczkę na pustynię

Maroko – wycieczka na pustynię
Maroko ma ogrom atrakcji. Jedną z największych jest wycieczka na pustynie – na Saharę. Oglądanie rozgwieżdżonego nieba z perspektywy pustyni to coś, czego nie zapomni się do końca życia. Marokańczycy organizują dla turystów obozowiska na pustyni: trzeba do nich docierać na wielbłądach. Po dotarciu na miejsce można usnąć w jednym z namiotów. Mimo że warunki wydaja się trudno, to wnętrze namiotów może być urządzone niezwykle luksusowo.

3-dniowa wycieczka po pustyni
Jedną z opcją podróżowania po pustyni jest wykupienie gotowej wycieczki. Organizator takiej wycieczki zapewnia przejazd na wielbłądach, częściowe wyżywienie, a także noclegi oraz oczywiście transport busem do miejsca, skąd startują wielbłądy.
Zdecydowanie poleca się wykupować takie wycieczki, zamiast zwiedzać pustynie samodzielnie. Po pierwsze, nie znamy terenu, a jest on trudny. Warto liczyć na kogoś, kto dobrze wie, jak zachować się na pustyni i kto ma orientację w tym terenie. Dodatkowo, przewodnicy opowiadają sporo ciekawostek o tym, jak żyje się na pustyni. Sahara nie jest też całkowicie niezamieszkana. Można tutaj zobaczyć po drodze sporo marokańskich zabytków. Dodatkowo, przewodnicy wiedzą, jak zaopiekować się wielbłądami i jak nimi prowadzić.

Zwiedzanie Sahary: samodzielnie, czy z wycieczką?
Dodatkowo, przewodnicy organizują nam wyjazd do wioski berberyjskiej – to zwykle jest poza zasięgiem organizacyjnym turysty pochodzącego spoza Maroko. Nocleg w wiosce berberyjskiej to jedna z największych atrakcji w Maroko. Organizując sobie wycieczkę samodzielnie będziemy mieli też okazję spotkać niesamowitą ilość naciągaczy, na których narzekają turyści z całego świata. Oszustów, którzy liczą na naiwność i nieznajomość realiów ze strony turystów, jest w Maroko niesamowicie wielu. Nie ma niestety policji turystycznej, tak jak w innych krajach. Takich jak na przykład Tajlandia.

Osady obronne na pustyni w Maroko
Aby jednak zobaczyć pustynie, trzeba do niej dojechać. Jedzie się kilka godzin przez góry. Widoki po drodze są niesamowite. Warto zatrzymać się po drodze, aby obejrzeć osadę Ait Ben Haddou. To właśnie tutaj rozrywają się sceny z wielu filmów, których akcja zlokalizowana jest w egzotycznej Afryce.
Podobna osada, na tej samej trasie, ale oddalona o około 30 km to Warzazat. Kręcono tutaj Klejnot Nilu oraz Mumię! Czasami plenery z tego miasteczka grały Egipt lub nawet Tybet. W miasteczku powstało muzeum, które opowiada o wszystkich filmowych produkcjach, które tutaj miały miejsce.

Maroko – wycieczki na pustynie: skąd?
Aby dostać się na pustynie, warto polecieć do Maroko na lotnisko do Marrakeszu lub do Agadiru. Z tych miast organizuje się najwięcej wycieczek na pustynie. Istnieją biura podróży, które organizują wyprawy na wielbłądach na pustynie również z Fezu, ale jest to trochę długotrwałe i problematyczne. Kupując wycieczkę na pustynię, warto targować się. Można uzyskać wówczas nawet cenę o jedną trzecią niższą od wyjściowej. Najtaniej będzie, jeśli będziemy rezerwowali sobie wycieczki przez internet z dużym wyprzedzeniem.

Ile kosztuje wycieczka na pustynie w Maroko?
Wycieczki na wielbłądach po pustyni są bardzo tanie: za osobę możemy zapłacić około 70 dolarów i będzie to cena za przejażdżkę wielbłądami po pustyni, jazda samochodem na miejsce zbiórki, nocleg i częściowe wyżywienie. Cena dotyczy dwóch dni w podróży. Dostajemy w ramach wycieczki oczywiście usługę przewodnika.

Zanim wybierzemy się na pustynie, należy sprawę dokładnie przemyśleć: nie każdy jest odporny na kontakt z wielbłądami. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną również powinny się zastanowić, czy wytrzymają wielogodzinne bujanie. Odwrotu nie będzie: nie można nagle wysiąść i zawrócić, do nie ma jak. Na pustyni mocno wieje, a słońce grzeje znacznie mocniej niż w środku lata w Łodzi.

Jak wygląda przejażdżka po pustyni?
Ruszamy w karawanie. Rzadko są to dwa wielbłądy. Przed wyjazdem bierzemy kilka litrów wody – powinna być zamrożona. Zamrożona w butelce wodę wkładamy pod siodło, które jest wykonane z wełny. Podobno bez tego żaden przewodnik po marokańskiej pustyni nie ruszy. Mimo ze Sahara jest pustynią kamienistą, to jednak można spotkać na niej nawet trzystu-metrowej wysokości hałdy piasku. Kolory są niesamowite. Niektórzy turyści, którzy przylatują na Maroko – wakacje, urządzają sobie jazdę na desce po piasku.

Spędzenie nocy na pustyni w Maroko
Osoby, które przygotowują się do spędzenia nocy na pustyni powinny wiedzieć, że noce tam bywają bardzo zimne. O ile w dzień można mieć temperatury powyżej trzydziestu stopni, o tyle w nocy już będą tylko 4 stopnie na plusie. Spanie na pustyni odbywa się w namiotach. Gdy zawieje wiatr, wszystko się rusza. Niektórzy nie znoszą tego wrażenia i wolą wyjść na zewnątrz, aby na własne oczy widzieć obozowisko i wszystko, co znajduje się wokół.

Przejście przez pustynię: szukamy najlepszego biura podróży
Jak szukać firmy, która zorganizuje nam wycieczkę na pustynię? Większość biur oferuje to samo: trasa jest ta sama, droga po pustyni podobna. Czas przejścia przez pustynie również. Nie ma więc wielkich różnic pomiędzy poszczególnymi biurami podróży oferującymi wycieczkę wielbłądami po pustyni w Maroko. Różnice między firmami zaznaczają się jedynie na osobowości przewodnika i kierowców. Jeśli zabierają nas w jakieś ciekawe miejsca niepodyktowane przez zarobek oraz jeśli są w stanie opowiedzieć nam coś ciekawego o odwiedzanych miejscach, wówczas wycieczka będzie nam się bardziej podobała niż tam, gdzie kierowca jest sfrustrowany i nieprzychylny turystom.
Dodatkowo, bardzo różnie w biurach wygląda kwestia organizacji: w jednych można spotkać się ze sprawnym planowaniem, w innych pozwala się turystom na spędzanie na przykład godziny na lunchu pośrodku niczego. W następstwie, cala wycieczka dojeżdża po kanionu wtedy, gdy jest już ciemno i nic nie widać.
Turyści przestrzegają, aby przebierając wśród wycieczek po pustyni nigdy nie decydować się na tą, która biegnie do Zagory. Słyszy się o niej wiele negatywnych opinii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here