Jamajka – wakacje, jakich nie zapomnisz na długo!

Jamajka to piękna i roztańczona wyspa, na której życie toczy się w rytmach reggae. Urozmaicone krajobrazy, malownicza kultura i gościnność mieszkańców to ogromna zachęta do spędzenia wakacji w tym miejscu. Każdego roku liczba turystów odwiedzających Jamajkę wzrasta. Wyspa jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego, kto szuka egzotycznych warunków urlopowych, najlepiej w samym środku zimy. Polskie biura podróży oferują bezpośrednie przeloty na jamajkę w ramach lotów czarterowych – podróż przez ocean trwa około 13 godzin i przenosi nas do całkiem innego świata. Szukając wylotów na Jamajkę na własną rękę, musimy liczyć się z koniecznością przesiadki.

Jamajka – wakacje pełne słońca
Jamajka to wyspa położona na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, na południe od Kuby i na zachód od Dominikany. Wyspa została odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba, u którego już na zawsze zapadła w głębi serca. Każdego roku na Jamajce goszczą miliony turystów z całego świata – pory roku właściwie tutaj nie występują, a średnia roczna temperatura powietrza oscyluje w okolicy 27 stopni Celsjusza. Jamajka jest idealnym miejscem na zimowy urlop w tropikach – temperatura wody nawet w okresie od grudnia do marca wynosi tu aż 27 stopni Celsjusza, przy czym właśnie nasze zimowe miesiące są na wyspie najmniej deszczowe. Należy jednak pamiętać, że poprzez klimat równikowy, na wyspie panuje cały czas wysoka wilgotność powietrza. W okresie od lipca do listopada na Jamajce pojawia się sezon huraganów, jednak wiejące wiatry są i tak znacznie słabsze, niż w pozostałych regionach Karaibów, raczej przypominając tropikalne burze. Sezon trwa tu więc przez okrągłe 12 miesięcy w roku – nawet po ulewnym deszczu słońce wygląda zza chmur.
Jamajka to nie tylko piękne krajobrazy, turkusowa woda i odpoczynek pod palmami. Na wyspie kręcono sceny do filmu „Doktor No”, w których Sean Connery, grający Jamesa Bonda ścigał tytułowego bohatera przemierzając kilometry Jamajki. Do dziś nie brakuje tu miłośników Bonda, którzy chętnie podziwiają krajobrazy, które pojawiały się w scenach megaprodukcji.

Co warto zobaczyć podczas wakacji na wyspie?
Z racji długiego przelotu, polskie biura podróży oferują wyjazdy na Jamajkę trwające od 10 do 14 dni – jest to najbardziej optymalny czas pobytu, podczas którego można naładować baterie, ale także zobaczyć wyspę. Z racji tego, że Jamajka przyjmuje miliony turystów, posiada rozbudowaną infrastrukturę hotelową i zaplecze gastronomiczne o zróżnicowanym standardzie. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie – jest zarówno co zobaczyć, jak i gdzie wypocząć. Jamajka wyróżnia się pięknym kolorem Morza karaibskiego, plażami o drobnym piasku, jak i palmami osłaniającymi wybrzeże. Co ciekawe, na północy piasek na plażach jest biały, jednak udając się na południe, można zaobserwować jego ciemną barwę. Nie brakuje tu także wapiennych płaskowyży i głębokich wąwozów poprzecinanych rzekami. Ciekawym kurortem na zachodnim wybrzeżu jest Negril z 10-kilometrową plażą. Turkusowe morze, malownicze zachody słońca i biały piasek to znak rozpoznawczy miejscowości, zachwycającej swoim pięknem. Nie dziwi nas, że w okolicy Negril zlokalizowano luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Jedną z największych atrakcji jamajki jest Dunn’s River Falls, czyli 200-metrowy wodospad, po którym można wspiąć się z doświadczonym przewodnikiem, zmierzając na sam szczyt. Niezapomnianą atrakcją jest również rejs po lagunie Falmouth – żyjące w niej organizmy po zmroku emitują fosforyzujące światło, dlatego kąpiel w jej wodach jest niezapomnianym przeżyciem. Osoby spragnione bezpośredniego kontaktu z dziką naturą powinny wybrać się na rejs po rzece Black River. Jest to najszersza rzeka Jamajki, która spokojnie
wije się wśród tropikalnych lasów pełnych bagien. Można tu zaobserwować żyjące w naturalnym środowisku krokodyle.

Jamajka – wakacje dla miłośników sportów wodnych
Jamajka to wyspa wręcz stworzona dla miłośników sportów wodnych. Nie brakuje tu okazji do aktywności. Sezon trwający przez cały rok, do tego duża przejrzystość wody oraz jej wysoka temperatura zachęca do pływania, żeglowania czy nurkowania. Przy hotelach i większych kurortach można znaleźć szkoły nurkowania, wypożyczalnie łodzi i sprzętu do kitesurfingu czy windsurfingu. Miłośnicy sportów wodnych wymagających wietrznych warunków powinni wybrać się na wyspę w okresie naszego lata, kiedy na jamajce wieje najmocniej, idealnie dmuchając w żagle. Na brak wiatru w szczególności nie można narzekać w Montego Bay, jamajskiej stolicy sportów wodnych i jednocześnie prężnie rozwijającym się centrum turystycznym. Wbrew pozorom na wyspie wietrzne warunki można znaleźć przez cały rok, chociaż po sezonie huraganowym siła wiatru na Jamajce nieco słabnie.

Wyjazd na Jamajkę – informacje praktyczne
Co warto wiedzieć przed organizacją wakacji na jamajce? Jak do każdego wyjazdy, należy się do niego odpowiednio przygotować. Turystów z Polski obowiązują wizy, które można wykupić na lotnisku. Za wizę należy zapłacić 25 dolarów. Wymagane jest także posiadanie biletu powrotnego, a wyjazd odbywa się na podstawie paszportu, który musi być ważny przez okres co najmniej kolejnych 6 miesięcy. Wyjeżdżając na jamajkę, warto skorzystać z polis ubezpieczeniowych międzynarodowych firm – polscy ubezpieczyciele raczej nie są akceptowani i w razie konieczności udzielenia pomocy medycznej, lekarz może zażyczyć sobie gotówki. Na miejscu obowiązuje czas polski -6 godzin, turystom przydadzą się również specjalne adaptery do gniazdek amerykańskich. Podczas wyjazdu na Jamajkę nie zaleca się żadnych szczepień ochronnych. Warto jednak zaopatrzyć się w dobre środki odstraszające komary, które mogą przenosić malarię. Wyspa zachęca turystów do odwiedzin – niwa warto bać się tak dalekiego wyjazdu, który może okazać się wakacjami życia. Jamajka jest w szczególności polecana w okresie zimowym, kiedy u nas temperatury powietrza spadają. Na Karaibach w tym samym okresie można liczyć na 25-27 stopni Celsjusza i przyjemnie ciepłe morze – kurtki w tym miejscu na pewno się nie przydadzą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here