Idealne wakacje

Kiedyś wakacje planowało się pod kalendarz szkolny. Latem wyjazd nad morze, zimą wyjazd w góry. Dodatkowo wyjazd na weekend nad jezioro – pod namiot, aby pobyć trochę bliżej przyrody, pokazać dzieciom jak należy sobie radzić bez bieżącej wody czy prądu. Z czasem podróżowanie stało się tańsze, szybsze, wygodniejsze, łatwiejsze do zaplanowania. Wraz z malejącymi cenami można powiedzieć, że poszerzył się kalendarz podróżujących. Początkowo, w latach 90-tych wiele osób wyjeżdżało tylko w środku lata, czyli od czerwca, poprzez lipiec do sierpnia włącznie. Później popularne stały się wyjazdy w trochę chłodniejsze miesiące jak maj czy wrzesień oraz październik. W przypadku września czy października często swoje wyjazdy planowali studenci chcący trochę przedłużyć sobie wolne od nauki czy też osoby starsze, które cenią sobie ciszę i spokój. Obecnie można powiedzieć, że każdy miesiąc jest dobry na wyjazd. Coraz więcej osób kusi się na wyjazd w okresie świąt Wielkanocnych – marzec, kwiecień, czy ucieka od bardzo niekorzystnej pogody w listopadzie. Popularne stają się również wyjazdy w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Można powiedzieć, że obecnie nie ma reguły kiedy najlepiej wybrać się na wakacje.
Co za tym jest ważne? Co należy wziąć pod uwagę podczas planowania swojego wymarzonego urlopu?
Przede wszystkim nasze własne upodobania i potrzeby oraz dobry plan. Dobrze jest planować wcześniej swoje wakacje, zastanowić się co chcielibyśmy zobaczyć, jaki rodzaj wypoczynku preferujemy. Jest tyle cudownych miejsc do zobaczenia, można przyjąć wiele różnych taktyk na swoje podboje wycieczkowe. Można nastawić się na zwiedzanie różnych krajów lub kultur. Można też podążać szlakiem podbojów czy rodów królewskich. Możemy też po prostu wybrać piękne widoki i dobre jedzenie. Ostatnio jednym z bardziej popularnych kierunków zagranicznych jest Grecja. Malownicze wysepki, których jest bardzo dużo, a większość z nich jest niezamieszkała i bogate dziedzictwo kulturowe, a także niesamowita różnorodność geograficzna przyciąga wielu turystów. Grecja graniczy z czterema morzami, a praktycznie 80% jej powierzchni zajmują pasma górskie. Dodatkowo jest uważana za kolebkę zachodniej cywilizacji. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Można nastawić się na zwiedzanie, można też postawić na odpoczynek. Nie ważne na co się zdecydujemy wczasy w Grecji warto zaplanować już wcześniej, ponieważ wiele biur podróży oferuje ciekawe zniżki, a także sama oferta jest dużo bogatsza.
Wyspiarska Grecja
Najczęściej wybierane kierunki to głównie wyspy, ale nie ma co się dziwić jako, że 1/5 powierzchni Grecji to właśnie wyspy jest ich około 2500 z czego zamieszkałych jest zaledwie 165. Najpopularniejsze to Kreta, Rodos, Korfu, Thasos czy też Zakhyntos. Dodatkowym plusem jest fakt, że wyspy są niesamowicie malownicze: piękne widoki, długie piaszczyste plaże, błękitne laguny, czy też białe domki z niebieskimi okiennicami – tworzą zapierające dech w piersiach widoki, które niejednokrotnie możemy zobaczyć na pocztówkach. Warto wspomnieć, że jest też sporo filmów, których zdjęcia były robione właśnie na greckich wyspach.
Greckie wyspy nie przestają zaskakiwać. Co sezon pojawiają się nowe atrakcje i nowe kierunki dla turystów. Z jednej strony można powiedzieć, że greckie wyspy są już doskonale znane, jednak w rzeczywistości co roku przybywa nowych atrakcji. Warto czekać na nowe katalogi biur podróży i zobaczyć co nowego będzie w danym sezonie. Przygotowywane są specjalne oferty – dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych, dla osób aktywnych czy też możemy znaleźć oferty hoteli tylko dla dorosłych, jeśli ktoś chciałby odpocząć w ciszy i spokoju.
Pogoda w Grecji
Grecja znajduje się w klimacie śródziemnomorskim, który cechuje się łagodną zimą oraz bardzo gorącym i suchym latem. Średnia temperatura powietrza w dzień w ciągu roku wynosi około 22 st. C. Natomiast średnia temperatura wody wynosi około 20 st. C.
Najcieplejszy miesiąc to sierpień, zarówno jeśli chodzi o temperaturę powietrza, która w tym miesiącu wynosi około 31 st. C, jak i temperaturę wody, która sięga, wtedy około 25 st. C. Jeśli wybieramy się w tym okresie na wakacje do Grecji warto uwzględnić czas na odpoczynek i sprawdzić czy przy hotelowym basenie znajdują się jakieś drzewa, abyśmy mogli odpocząć od promieni słonecznych.
Warto pamiętać, że jeśli nie jesteśmy fanami wysokich temperatur dobrze jest wybrać się poza tzw. wysokim sezonem, czyli w kwietniu, maju, wrześniu czy październiku pogoda wciąż będzie dopisywała, średnia temperatura w tych miesiącach wynosi prawie 25 st. C. Wczasy w Grecji w tym okresie będą na pewno dużo spokojniejsze, nie będzie tłumów ludzi, można się też spodziewać mniejszej ilości rodzin z dziećmi.
Greckie atrakcje
Grecja stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym, a co za tym idzie ma bardzo rozbudowana ofertę atrakcji. Oczywiście znajdziemy wiele niezwykłych zabytków historycznych, które znajdują się głównie na lądowej części Grecji. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Partenon, wiele osób chce na żywo zobaczyć budowlę, którą niejednokrotnie widziały w książkach do historii. Na drugim miejscu znajduje się Akropol, a jest to nic innego jak starożytne osiedle, które Grecy umiejscawiali na wzgórzach, aby był do nich trudniejszy dostęp. Zapierające dech w piersiach Meteory to zespół prawosławnych klasztorów umiejscowiony na szczytach skał. Dość trudny do zdobycia, ale warty każdego kroku.
W Grecji znajdziemy wiele parków wodnych, które posiadają bogatą ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych. Dla tych bardziej odważnych, którzy potrzebują mocnych wrażeń oraz dla tych, którzy chcą się zrelaksować. Grecja oferuje wiele wycieczek statkami. Można dzięki temu odwiedzić kilka miejsc i jeszcze lepiej poczuć atmosferę tego kraju. Jest wiele wycieczek w kierunku niezamieszkałych wysepek, na których można zaobserwować dziko mieszkające zwierzęta. Warto rozważyć naukę nurkowania i popodziwiać świat podwodny.
Nie ważne ile razy było się w Grecji – zawsze znajdzie się coś jeszcze do odkrycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here