Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

0
2095

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, odbywający się w Kazimierzu Dolnym to szereg wydarzeń kulturalnych, które w swojej istocie mają na celu promowanie wartościowego, zarówno polskiego, jak i zagranicznego kina. Wśród licznych prelekcji uczestnicy festiwalu mogą zapoznać się z wieloma premierami, kinem niezależnym, a także filmami krótkometrażowymi. Oprócz tego repertuar eventu zakłada spotkania z reżyserami, pisarzami, emisję koncertów i wiele innych. W tym roku wypada 13 edycja festiwalu, która trwać będzie od 27 VII do 4 VIII 2019.

Z jakich inspiracji zrodził się festiwal?

Żadna sztuka nie powstaje w próżni – doskonale zdają sobie sprawę z tego twórcy festiwalu Dwa brzegi. To sieć połączeń, twórczych połączeń dźwięku, obrazu, słowa. Czerpanie z pokrewnych, a jakże odmiennych dziedzin sztuki sprawia, że kino odżywa i może proponować swoim widzom świeżą perspektywę. Dlatego w programie festiwalowym znajdzie się wiele atrakcji takich jak warsztaty, koncerty i spotkania literackie.

Twórcy

Od samego początku festiwalu opiekę artystyczną objęła nad nim Grażyna Torbicka. Znana dziennikarka od lat promowała kino, tworzyła reportaże i programy telewizyjne, których istotą była pasja do kinematografii. Dyrektorem festiwalu jest Bogusław Bojczuk, a w producenckim gronie zasiada Zbigniew Dobrosz.

Co w programie?

Program festiwalowy to prawdziwa gratka dla wszystkich amatorów kina. I to on – film – króluje w Kazimierzu Dolnym w czasie letniej aury. W punktach programu odkryjemy premiery, ale także wartościowe filmy z ubiegłego roku. To szansa dla tych, którzy przegapili możliwość seansu w kinie. Niezwykle cennym przedsięwzięciem jest konkurs na film krótkometrażowy, który angażuje twórców do wyrażania skondensowanych myśli dzięki filmowym środkom artystycznym.

Dla fanów książek również znajdzie się coś dobrego. Cykl literacki „Niesfilmowani” ma na celu pokazywanie dzieł współczesnej literatury, które mogą stać się źródłem inspiracji dla wszystkich twórców filmowych. Koordynatorem cyklu ma być w tym roku Darek Foks – prozaik, poeta i dramaturg.

Częścią cyklu są także warsztaty prowadzone przez cenionych profesjonalistów. Dzięki nim uczestnicy będą mogli nauczyć się nowych technik, a także zaczerpnąć inspiracji, powstałej w trakcie pracy zespołowej.

Dwa Brzegi to także muzyka. Jest ona przecież nieodłączną częścią filmu. Dlatego twórcy przewidzieli emisję filmów o tematyce muzycznej, o samej muzyce, a także prelekcje koncertów.

Twórcy podkreślają, że ich misją jest łączenie odbiorcy i artystów. Jednym ze sposobów jest coroczna kawiarnia festiwalowa, w której można uciąć sobie pogawędkę z aktorami czy reżyserami.

Uczestnictwo w festiwalu to dobry pomysł na spędzenie urlopu w Kazimierzu Dolnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here