Chata z Klimatem

Wybieramy się na urlop i chcielibyśmy trafić w miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Do prawdziwej chaty z klimatem w której odpoczynek będzie tak wyjątkowy jak miejsce, w którym się znajdziemy. Prawda jest jednak taka, że to co dla mnie jest wyjątkowe, to dla Ciebie może być nie do przyjęcia. To co mnie będzie urzekało, to Ciebie może odstraszać. Dla jednego im gorsze warunki i trudniej, tym lepiej, a dla drugiego zejście poniżej pewnego poziomu nie jest dopuszczalne.

Decydując się na wyjazd na urlop będziemy mieli pewnego rodzaju oczekiwania i spełnienie tych oczekiwań będzie warunkiem udanego wypoczynku. Oczekiwania o których wspominam to możliwość nawiązania relacji z właścicielami obiektu lub z jego obsługą, warunki pobytu jakie są zaoferowane, lokalizacja obiektu i atrakcje w okolicy.

Miejsce na urlop musi mieć duszę

Miejsce na urlop musi mieć duszę. Duszę tworzą ludzie – właściciele obiektu lub dobrze wyszkolony personel. Nawet najpiękniejszych hotel, najlepsze warunki, największe udogodnienia, najbardziej uprzejma obsługa, nie zastąpią autentycznej relacji opartej na zainteresowaniu drugim człowiekiem i jego potrzebami (nawet tymi związanymi z wypoczynkiem). W Polsce w ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych gospodarstw agroturystycznych i maja one szansę rozwoju właśnie ze względu na odpowiednie podejście do Klienta. Domy te od początku powstają z zamysłem bycia obiektami noclegowymi i miejscem do wypoczynku, więc są do tego odpowiednio przystosowane, a ich charakter związany jest z osobą twórcy. Gdy właściciele są miłośnikami kuchni, to będą starali się zaoferować swoim Gościom jak najlepsze, wykwintne jedzenie. Gdy są ludźmi aktywnymi, to będą chcieli tą aktywność „sprzedać” w jak najlepszej formie proponując wycieczki, programy animacyjne i inne atrakcje. Gdy gospodarze nie lubią dzieci, to swój obiekt będą reklamowali jako dom bezkids i raczej tam dzieci będą się nudziły. Ostatecznie, gdy właściciele lubią nic nie robić, to także Gości potrzebujących nicnierobienia będą do siebie przyciągali. Analizując ofertę warto zwrócić uwagę na to do kogo się wybieracie – jacy są ci gospodarze? Bo jacy są, taki będzie też ich dom. Będzie przesiąknięty aurą jaką roztaczają wokół siebie, a od tego czy Wy będziecie do tego pasowali będzie zależało, czy poczujecie, że jest to Wasza chata z klimatem.

Warunki pobytu mają znaczenie

Wybierając miejsce na urlop warto zapoznać się z warunkami w jakich przyjdzie Wam spędzać czas. Ważne jest jak duży jest pokój, czy posiada łazienkę, aneks kuchenny lub przynajmniej dostęp do kuchni (ale nie powinna to być ta sama kuchnia którą współużytkują gospodarze). Czy oferowane pokoje do wynajęcia mają odpowiedni standard! Aby uniknąć rozczarować dobrze jest o wszystko dokładnie zapytać. Nawet tak prozaiczne sprawy jak brak ręczników, czy konieczność zmiany butów na kapcie mogą być dla Ciebie irytujące jeżeli będą zaskoczeniem. Dla jednego brak telewizora lub internetu jest warunkiem brzegowym aby zdyskwalifikować dane miejsce na urlop, dla innego to warunek brzegowy, od którego akceptują wybór. Jak to mówią – dla każdego co innego.

Położenie „Chaty z Klimatem”

Wypoczynek to nie tylko pokój, domek lub mieszkanie w którym będziesz wypoczywał. To także, a może przede wszystkim, okolica w której przyjdzie Ci spędzać urlop. Jeżeli dom będzie położony w urokliwym miejscu, na łące pod lasem, nad potokiem czy jeziorem to na pewno będzie można o nim powiedzieć, że jest to chata z klimatem. Klimat najbliższej okolicy w której położony jest dom także wpływa na jego postrzeganie i odbiór, tym samym na Twoją ogólna ocenę. Trudno mówić o chacie z klimatem położonej przy ruchliwej ulicy, wśród innych domów zbudowanych w różnym stylu, pochodzącym z różnych epok. Nawet najpiękniejsza chara góralska wciśnięta pomiędzy stare rozpadające się zabudowania pgr-u lub inne budynki zbudowane z wykorzystaniem każdego metra kwadratowego, bez przestrzeni i widoku, nie zrobi na Tobie wrażenia.

Co robić na urlopie?

Ten aspekt ma najmniejsze znaczenie przy wyborze miejsca noclegowego i jego oceny pod kątem chaty z klimatem. Bo to od Ciebie zależy program pobytu i atrakcje jakie swoim bliskim zafundujesz. Tyle ilu jest ludzi, tyle jest pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli będziesz przygotowany do „zajęć”, to na pewno nie będzie w tym zakresie rozczarowań. Fajnie oczywiście będzie, jeżeli jedziesz na urlop z dziećmi, i będą w pobliżu atrakcje skierowane dla nich. Jeżeli wyruszacie na urlop w dwójkę z planem wędrówek po górach, to dostępność szlaków będzie miała dla Was istotne znaczenie.

Jak rezerwować noclegi?

Każdemu według jego potrzeb. Jeżeli więc znasz swoje potrzeby i oczekiwania to wybór będzie prostszy. Warto wówczas o rzeczy na których Ci zależy przy okazji wyszukiwania noclegu zapytać, co pozwoli uniknąć rozczarowań. Przygotuj więc listę (najlepiej w punktach) i zadaj pytanie mailem o interesujące Cię tematy. Unikniesz w takiej sytuacji presji i będziesz miał czas porównać oferty, niczego nie przegapisz. Pamiętaj jednak, że postawienie zbyt wielu warunków brzegowych może spowodować, że nie znajdziesz odpowiedniego miejsca na nocleg, albo będziesz się tak długo zastanawiał, że wszystkie noclegi w okolicy zostaną już zarezerwowane przez tych, którzy mieli mniej dylematów. Na koniec – mając przed sobą dwie, maksymalnie 3 oferty zadzwoń, aby potwierdzić kluczowe informacje. Wówczas powinieneś podjąć decyzję od razu – pod wpływem emocji, bo już oferty które masz przed sobą spełniły Twoje warunki brzegowe i zwlekanie działa na Twoją niekorzyść. Dostępność ofert topnieje szybko jak śnieg na wiosnę. Wybierz nocleg który spełni Twoje oczekiwania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here