Egzotyczne wczasy marzeń na Dominikanie

Dominikana to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek na egzotyczne wczasy pod palmami, bez względu na aktualną porę roku. Wyspa przez wiele osób uznawana jest za prawdziwy raj na ziemi – karaibskie krajobrazy, bogata kultura i liczne atrakcje gwarantują niezapomniany wypoczynek. Dominikana – wczasy jakich nie doświadczyliśmy czekają i są w zasięgu ręki. Organizują je znane i cenione biura podróży, oferujące bezpośrednie loty czarterowe. Średni czas przelotu na Dominikanę wynosi około 11 godzin, jednak poszukiwanie połączenia na własną rękę wiąże się z dłuższym czasem podróży i przesiadką.

Dominikana – wczasy marzeń pod palmami
Osoby powracające z Dominikany określają czasu urlopu jako wczasy marzeń. 11 godzin lotu pozwala przenieść się do całkiem innego świata, gdzie lazurowa woda oblewa plaże z jasnym, pudrowym piaskiem. Na Dominikanie ogromne palmy wyrastają na plażach, tuż nad brzegiem morza, a turyści sączą drinki wprost z wydrążonego kokosa. 10 lub 14-dniowe wczasy na Dominikanie organizowane przez biura podróży pozwalają się przenieść do całkiem innego świata, gdzie życie zwalnia i nabiera mocno egzotycznego smaku.

Dominikana jest drugim co do wielkości państwem Karaibów, zajmując około 2/3 powierzchni Haiti. Uważa się, że państwo posiada najpiękniejsze plaże świata i z pewnością sporo w tym prawdy. Dominikana urzeka mozaiką widoków, przepięknymi wybrzeżami i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Bajkowe plaże ustępują miejsca gajom palmowym, plantacją bananowców, kawy czy kakao. Wyspa ma bardzo zróżnicowaną budowę – w głębi lądu można zobaczyć bujne lasy tropikalne oraz wysokie góry – najwyższym szczytem Dominikany jest Pico Duarte mający 3 087 metrów n.p.m. Na Dominikanie nie ma zwykłych pór roku, a jedynie pora sucha i deszczowa.

Co warto zobaczyć na Dominikanie?
Dominikana nazywana Królową Karaibów oferuje widoki jak z pocztówki. Już same plaże z ciepłą wodą i otoczenie lasów równikowych wystarczy, by przyciągać turystów z całego świata. Temperatury powietrza oscylują w okolicy 24-33 stopni Celsjusza i w porze suchej jest zwykle 4-5 stopni chłodniej niż w deszczowej. Na Dominikanie najchłodniejszymi miesiącami są styczeń oraz luty, kiedy temperatura wynosi około 24-29 stopni Celsjusza, a woda w morzu jest nagrzana do 26 stopni na plusie. Okres deszczowy to natomiast czas między czerwcem a wrześniem i wtedy mogą zdarzać się na wyspie huragany. Jest to idealne pogoda do wypoczynku podczas pełni zimy – na Dominikanie nie ma bowiem niskich temperatur i sezon trwa tutaj przez cały rok!
Ciekawym punktem wyjazdów na Dominikanę będzie zwiedzanie jej stolicy, Santo Domingo. Miasto pełne kolonialnych zabytków zachwyca swoim pięknem i bogactwem kultury. Turystów nie zabraknie tu z pewnością na morskiej promenadzie, a także podczas zwiedzania jaskiń Tres Ojos. Popularnym miejscem, do którego udaje się większość wycieczek organizowanych z Dominikany jest pobliska wyspa Saona. Można tu zaobserwować piękno karaibskiej fauny i flory, zażyć kąpieli w wodzie o przepięknej barwie i odpoczynku na złocistych plażach. Na Saonę płynie się łodziami lub katamaranami, podczas których z pokładu można podziwiać piękno Karaibów. Osoby spragnione kontaktu z naturą powinny odwiedzić Manati Park, pełen ogrodów z kwitnącymi orchideami oraz egzotyczną roślinnością. Park Manati oferuje pokazy, podczas których występują konie, papugi, delfiny czy lwy morskie. Jest to idealne miejsce na spędzenie miłych chwil w rodzinnym gronie.

Infrastruktura turystyczna na Dominikanie
Dominikana to państwo, które każdego roku przyjmuje setki tysięcy turystów z całego świata. Gwarantuje każdemu rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, ogromne kompleksy hotelowe z prywatnymi plażami i świetnie wyposażonymi restauracjami. Dominikana to miejsce, gdzie na turystów czekają kompleksy hotelowe o wysokim standardzie, posiadające prywatne plaże, zamknięte dla „zwykłych” turystów. Uważajmy jednak na oferty tanich hoteli, które zwykle nie posiadają bezpośredniego dostępu do plaży. Bardzo częśto podają one odległość kilkuset metrów do wybrzeża, jednak bywa, że najbliższa plaża jest prywatna, a do publicznej mamy pokonać nawet kilka kilometrów… Na Dominikanie znajdują się dwa główne kurorty turystyczne – Punta Cana oraz La Romana. W ich okolicy można znaleźć wypożyczalnie łodzi, sprzętu wodnego czy szkoły nurkowania, przez co turyści nie muszą jedynie leżeć na plaży pod palmami, ale również mają okazję do spróbowania aktywności.

Dominikana – informacje praktyczne
Przed wyjazdem na Dominikanę warto poznać nieco informacji praktycznych odnośnie tego miejsca. Obywatele Polski wyjeżdżający an Dominikanę nie muszą posiadać wizy. Wymaga się jednak od nich przedstawienia biletu powrotnego i dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi, które pozwolą na bezpieczny powrót. Na granicy należy kupić kartę turystyczną za 15 dolarów (bardzo często jest ona już wliczana w cenę biletu lotniczego). Posiadacz karty może przebywać na terytorium Dominikany 30 dni. W razie konieczności, za dodatkową opłatą można przedłużyć pobyt na Dominikanie maksymalnie do 90 dni. Walutą Dominikany jest Peso, jednak bez problemu zapłacimy wszędzie Dolarami. Przed wyjazdem na Dominikanę nie są zalecane żadne dodatkowe szczepienia, jednak ze względów higienicznych na miejscu powinno się spożywać jedynie wodę butelkowaną, która zwykle jest dostarczana do hotelowych pokoi. W większości kompleksów turystycznych dostępne są przejściówki, ponieważ na Dominikanie używane są gniazdka typu japońskiego. Dominikana to kraj bezpieczny, chociaż poza kompleksami hotelowymi nie powinniśmy obnosić się z tym, co posiadamy. Panująca na wyspie bieda sprawia, że można łatwo stracić aparat fotograficzny czy złoty łańcuszek zawieszony na szyi. Nie oznacza to jednak, że na Dominikanie jest mniej bezpiecznie niż w innych, typowo turystycznych regionach świata. W sklepach poza hotelami można jednak znaleźć znacznie niższe ceny pamiątek czy lokalnych smakołyków. W każdym większym mieście znajdziemy także bankomat, z którego w razie potrzeby możemy wypłacić środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here