peru

Peru to państwo położone w zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Chile, Kolumbią, Ekwadorem, Brazylią oraz Boliwią. Państwo posiada dwa języki urzędowe- hiszpański oraz keczua, z czego drugim posługują się już obecnie tylko Indianie zamieszkujący Andy. Przez połączenie wielu kultur i krajobrazów w jedynym państwie, Peru wciąż przyciąga wielu turystów z niemalże całego świata. Wysokie góry, dżungle, lodowce, zachwycające miasta, szerokie plaże, ocean oraz niesamowite ruiny starożytnych miast kultury inkaskiej to tylko część tego, co oferuje nam Peru.

Peru- położenie

Peru można podzielić na 3 regiony. Sierrę, czyli obszar górski Andów. Costę obejmującą wybrzeże Pacyfiku oraz Puszczę Amazońską- Selvę. Sierra charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym położeniem. To tam znajduje się najwyższy szczyt Andów, wiecznie pokryty śniegiem i lodem- Huascarán. Ponadto odnajdziemy tam rozległe płaskowyże, niesamowite rzeki okalające kaniony, oraz wygasłe od wielu lat wulkany. Doliny rzek górskich z najgłębszymi kanionami, wirami wodnymi oraz licznymi wodospadami, to tylko część krajobrazów oferowanych przez Peruwiańskie góry. Andy kryją także wiele jezior wysokogórskich- w tym to największe na świecie- Titicaca. Malownicze jezioro posiada wiele, w większości zbudowanych wysp, które niegdyś służyły ochronie przed najazdami Inków.

Costa, czyli wybrzeże to niewielki obszar ziemi położonej nad Pacyfikiem. Wybrzeże nie jest jednak terenem nizinnym, ponieważ wzdłuż południowej części wybrzeża, położone jest nadbrzeżne pasmo Andów. Ponadto, na północno- zachodnich częściach wybrzeża znajdują się słone jeziora oraz stawy.

Za górami znajduje się rozległa Selva. Puszcza Amazońska zajmuje obszar prawie 60% kraju. Z czego większość to tereny niezamieszkałe przez ludność, ze względu na tropikalny klimat oraz ciężkie warunki.

Peru- co warto zwiedzić?

Peru- wycieczki w to miejsce najczęściej zakładają zwiedzanie najpopularniejszych zabytków, niekiedy jest to także wizyta w górach, lub na peruwiańskim wybrzeżu Pacyfiku. Obszar przyciągający największe rzesze turystów to peruwiańskie Andy. Góry kryją wiele niesamowitych tras trekkingowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się teren najgłębszego kanionu Colca. Dość długa trasa, w pierwszej kolejności wymaga zejścia w dół w stronę oazy, kryjącej liczne gorące źródła. Następnie należy udać się w kierunku szczytu, mijając po drodze wulkany, wodospady, czy urwiska. Wycieczka w Andy to także niepowtarzalna okazja na podziwianie największych ptaków świata- kondorów. W okolicy gór znajduje się także największa atrakcja Peru- ruiny starożytnych miast inkaskich, w tym popularne Machu Picchu. Wycieczki do Peru powinny uwzględnić także odwiedzenie figur na płaskowyżu Nazca. Zwiedzanie zawsze powinno odbyć się z dwóch perspektyw, z lądu oraz z powietrza, gdyż dopiero to zapewnia obejrzenie figur w całej okazałości.

Okolice wybrzeża Pacyfiku to raj dla fanów spotów wodnych. Znajdziemy tam liczne rzesze surferów. Peruwiańskie lato przypadające na styczeń oraz luty to jednak doskonała okazja do odwiedzenia nadbrzeżnych kurortów, oferujących piaszczyste plaże, piękne krajobrazy i przepyszne jedzenie.

Klimat w Peru

Klimat w Peru jest bardzo różnorodny, zależny od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, a także od wysokości nad poziomem morza. Wybrzeże będące pod wpływem Prądu Peruwiańskiego jest dość chłodne oraz wietrzne. W większości nadmorskich kurortów średnia roczna temperatura to zaledwie niewiele ponad 18 stopni Celsjusza. Ze względu na wysokie fale, miejsce to jest prawdziwym rajem dla fanów sportów wodnych, którym niestraszny jest chłód Oceanu Spokojnego. Nadbrzeże to także obszar najbardziej zaludniony, z uwagi na możliwość pozyskiwania wody z obłoków mgły. Klimat górski w dużej mierze uzależniony jest od wysokości  nad poziomem morza. Na wysokości około 2.000 m n.p.m. występujący klimat można określić jako umiarkowany. W wyższych partiach gór występuje zimny, wietrzny klimat z wiecznym lodem oraz śniegiem. Puszcza Amazońska to tereny najcieplejsze, ze średnią roczną temperaturą sięgającą ponad 25 stopni Celsjusza. To również region z najbardziej obfitymi opadami. Pora deszczowa w okolicach Puszczy występuje od września do kwietnia, a deszcz w tym czasie pada nie tylko w dżungli, a także w niektórych obszarach Andów. Z powodu intensywnych deszczy niektóre trasy górskie są wówczas niedostępne.

Fauna i flora w Peru

Równie zróżnicowana jest roślinność występująca w Peru. W okolicach Puszczy Amazońskiej występuje roślinność charakterystyczna dla wiecznie zielonych lasów tropikalnych. Spotkamy tam ogromne paprocie, kauczukowce, drzewa kapokowe, mahoniowce oraz wiele innych. Niższe partie gór porastają głównie lasy iglaste oraz bambusy. W rejonach wysokogórskich spotkać można jedynie nieliczne krzewy oraz trawy. Peruwiańskie wybrzeże to z kolei obszar ubogi w dziką, naturalną roślinność. Z uwagi na to, że jest to teren bardzo suchy, rośliny występują jedynie w okolicach ujść rzek.

Poszczególne regiony kraju zamieszkiwane są przez różne gatunki zwierząt. Puszcza Amazońska to tereny z najbogatszą fauną. Można tam zaobserwować rozmaite gatunki ptaków, jaguary, małpy oraz gryzonie. Zwierzęta zasiedlające tereny górskie to mi. lamy, alpaki, czy dzikie koty. W terenach nadmorskich występują największe ptaki świata, kormorany oraz liczne okazy płazów i gadów.

Obyczaje

Wycieczka do Peru to niepowtarzalna okazja do obserwowania wielu indiańskich tradycji które przetrwały na tych terenach do dziś. Peru to kraj gdzie żyje najwięcej rdzennej ludności indiańskiej. Ich wioski znajdują się w terenach górskich w okolicy jeziora Titicaca. Indianie zamieszkują naturalne wyspy, stworzone z mułu oraz trzciny. Charakteryzują się fascynującymi, wielobarwnymi strojami oraz nakryciami głowy. Ich ubiór odzwierciedla ich status społeczny. U rdzennej ludności Peru obserwuje się także pewnego rodzaju odwrócenie ról społecznych. Tam zwykle to kobieta zajmuje się rolnictwem i uprawą ziemi, głównym zajęciem mężczyzn jest przede wszystkim tkactwo.

W miastach występują duże nierówności społeczne. Przedstawiciele wyższych klas społecznych to zwykle ludność rasy białej. Jednak, bez względu na pochodzenie, obserwuje się tam duże zaangażowanie w rozgrywki peruwiańskiej reprezentacji piłki nożnej.

Wybierając wycieczkę do Peru z biurem podróży zyskamy gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc oraz przyjrzeniu się z bliska życiu lokalnych mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here