Cudowne wakacje

Wiele osób już w zimę, z dużym wyprzedzeniem planuje gdzie uda się na letnie wakacje. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – liczne biura podróży zasypują nas przecież tysiącami ofert miejsc, w których można spędzić cudowne wakacje. Dziś zajmiemy się tematem wakacji w Odessie.

Odessa to piękne ukraińskie miasto posiadające dobrą lokalizacje na wybrzeżu Morza Czarnego. Klimat miasta pozostający na pograniczu klimatu subtropikalnego i kontynentalnego wilgotnego zapewnia przez cały rok przyjemną dodatnią temperaturę. Szczególnie w okresie od wiosny do jesieni temperatura około dwudziestu stopni Celsjusza jest idealna do zwiedzania i kąpieli w morzu Czarnym oraz wypoczynku na jego wspaniałych plażach.
Baza turystyczna Odessy jest bardzo bogata. Ponad sześćset hoteli w większości luksusowych zapewnia przez cały rok znakomite warunki noclegowe.
Jeśli jednak zaakceptujemy nasze plany jako Odessa – wakacje co dalej? Co zwiedzać w tym mieście by nie nudzić się i nie marnować czasu. Jest wiele możliwości a kilka z nich opiszemy poniżej.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem miasta jest mieszczący się przy ulicy Czajkowskiego – Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie. Ten neobarokowy gmach zaprojektowany został przez światowej sławy wiedeńskich architektów – Ferdynanda Fellnera i Hermanna Helmera. Wartym odnotowania jest fakt, że budowę nadzorował polski architekt pracujący w Odessie Feliks Gąsiorowski.
Wzniesienie gmachu kosztowało niespełna półtorej miliona rubli jednak widząc przepych gmachu wiadomo, że było warto.
Operę ozdabia fasada wykonana w stylu włoskim zawierająca liczne ozdobne nisze. Umieszczone na nich popiersia przedstawiają między innymi takie postacie jak: Aleksandra Puszkina, Nikołaja Gogola czy Michała Glinki. Korytarze wewnątrz obiektu zdobione są w tylu francuskim nawiązując kunsztem zdobniczym do pałacu wersalskiego króla Ludwika XVI. Operę otaczają wspaniałe ogrody. Warto zobaczyć ten obiekt – symbol Odessy nie tylko pobieżnie, ale dokładnie uczęszczając na jedno z przedstawień operowych.

Jedną z podstawowych atrakcji turystycznych miasta jest też Filharmonia w Odessie. Budynek jest wybudowany w przepięknym neorenesansowym stylu wzorowanym na pałacu Dożów z Wenecji. Budynek budzi wrażenie potęgi i przepychu. Dzięki swym dużym rozmiarom jest w stanie pomieścić ponad tysiąc osób. Bogato zdobione wnętrza wyłożono libańskim ciemnym kamieniem zaś futryny okien pokryto najlepszym na świecie, prestiżowym marmurem z Carrary. Warto dodać, że to w takim marmurze swoje rzeźby wykonywali najwięksi światowi artyści jak Michał Anioł. Polecamy udać się do filharmonii na jeden z koncertów by doświadczyć wspaniałej akustyki budynku. Koneserom muzyki polecamy szczególnie koncerty pod dyrygenturą dyrektora, światowej sławy kompozytora Hobarta Earle, które są prawdziwą duchową ucztą.

Innym godnym odnotowania zabytkiem jest Pałac Woroncowów. Ten piękny, neoklasyczny pałac został zaprojektowany przez znanego sardyńskiego architekta Franciszka Boffo dla generała Michaiła Woroncowa, który był zarządcą i gubernatorem Odessy w czasach największej jej świetności. W ogrodach pałacowych również znajdziemy piękne dodatki architektoniczne takie jak rotundy czy fontannę o nazwie „Dzień i noc”. Te drobne detale architektury ogrodowej subtelnie dodają klasy i przepychu omawianej rezydencji. Warto też zwiedzić pałac od wewnątrz podziwiając zgromadzone tam licznie dzieła sztuki i zabytki.

Kolejnym słynnym pałacem Odeskim jest Pałac Beliny-Brzozowskiego, bajecznie bogatego polskiego arystokraty i ziemianina. Belina-Brzozowski prowadząc w XIX wiecznej Odessie liczne interesy handlowe wybudował tu dla siebie siedzibę w stylu neogotyckiego pałacu angielskiego. Dwupiętrowy pałac zaprojektował znany z budowy Opery Odeskiej Feliks Gąsiorowski. Cechą pałacu są liczne wieżyczki i subtelne dodatki architektoniczne sprawiając wrażenie dużego przepychu i wygody. Wnętrza pałacu również zachwycają kunsztem artystycznym i zgromadzonymi wewnątrz dziełami sztuki.

Warte odwiedzenia są także liczne świątynie znajdujące się w Odessie. Wybór jest duży gdyż Odessa była miastem wielu wyznań i narodowości. Znajdziemy tu więc zarówno: zbory luterańskie,kościoły katolickie, sobory prawosławne jak i synagogi żydowskie.
Ciekawym architektonicznie obiektem jest tu niewątpliwie luterański, eklektyczny Kościół Świętego Pawła. Jest on zbudowany w ciekawym stylu nawiązującym do budowli neoromańskich – posiada setki drobnych daszków i filarów ozdabiających konstrukcję.
Prawosławne monastery i sobory to zaś skromne zewnętrznie lecz pełne przepychu wewnątrz świątynie, które niewątpliwie też warto zobaczyć.

Dla pasjonatów historii wartym odwiedzenia jest Muzeum Archeologiczne w Odessie. W swojej kolekcji posiada ono liczne zbiory archeologiczne pochodzące z północy wybrzeża Morza Czarnego od epoki kamienia do średniowiecza włącznie ze starożytnymi zbiorami z Egiptu, Grecji, Cypru i Rzymu. W kolekcji muzeum znajdują się też liczne numizmaty zarówno rosyjskie jak i zachodnioeuropejskie.

Odessa to miasto mające długą i bogatą historię. W starożytności na terenie Odessy istniały dwie duże greckie kolonie handlowe. Ruiny antycznych zabytków i starożytnego kunsztu architektonicznego możemy w mieście oglądać do dziś. W późniejszych latach tereny te należały kolejno do Tatarów, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Imperium Osmańskiego oraz Rosji. Właśnie w okresie władania Carów czyli pod berłem rosyjskim Odessa stała się dużym, liczącym się portowym miastem. W okresie rosyjskim powstały też najpiękniejsze zabytki tego miasta tak chętnie odwiedzane dziś przez turystów. Przed wybuchem Pierwszej wojny Światowej Odessa była czwartym co do wielkości miastem w Europie wschodniej po Petersburgu, Moskwie i Warszawie.
Kolejne lata były okresem upadku Odessy. Obie wojny zrujnowały miasto a rządy komunistów zmieniły jego charakter urbanistyczny. Dziś Odessa znów odzyskuje dawną świetność, wspaniały klimat i setki wspaniałych miejsc co roku przyciągają do miasta tysiące turystów.
Warto więc zdecydować się na przyjazd do Odessy i spędzenia tu swojego urlopu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here