Wycieczki do Grecji.

Wybór wypoczynku w Grecji to najczęściej dokonywany zakup usług turystyki zagranicznej w biurach podróży działających na ternie naszego kraju. W ubiegłym sezonie letnim w tym kierunku wyjechało prawie 32% wszystkich klientów polskich touroperatorów.
Co sprawia, że Grecja jest tak często wybieranym kierunkiem? Dlaczego dla osób decydujących się na zakup wycieczki – Grecja jest miejscem najbardziej atrakcyjnym?
Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy w specyfice tego regionu świata:

Klimat.
To czynnik decydujący o wyborze Grecji kontynentalnej albo wysp: Rodos, Kos, Korfu, Krety czy Zakyntos na miejsce wypoczynku urlopowego. W Grecji ciepło jest przez cały rok – lato jest suche, bardzo słoneczne, gorące. Dla ludzi mieszkających na północy kontynentu Grecja jest rajem klimatycznym i pogodowym – kupując letnie wczasy w Grecji mamy stuprocentową gwarancję bezchmurnego nieba, ciepłej wody w morzu i widoków wspaniałej szaty roślinnej.
Dla osób lubiących bardzo wysokie temperatury godne polecenia są miesiące letnie – czerwiec, lipiec, sierpień. Miłośnicy kąpieli słonecznych i wodnych skorzystają również wybierając się do Grecji jesienią we wrześniu i w październiku. W tym czasie w nocy temperatura jest już poniżej dwudziestu stopni, a niebo czasem się może na chwilę zachmurzyć.
Zimą jest ciepło, ale nie gorąco i czasem pada deszcz. Wraz z nadejściem wiosny wracają wyższe temperatury i ożywienie w świecie przyrody.

Historia.
Grecka historia, a właściwie to co Grecy żyjący w przeszłości pozostawili po sobie, to magnes przyciągający miłośników zwiedzania. W każdym zakątku tego państwa można trafić na ciekawy obiekt archeologiczny, architektoniczny, muzeum. Można wyobrazić sobie Grecję jako jeden wielki skansen archeologiczny. Gdy wybieramy się tam na wakacje, nawet nie warto pytać, czy w rejonie do którego się wybieramy jest coś ciekawego – zawsze jest. Greccy budowniczowie i rzemieślnicy z przeszłości zadbali o to, abyśmy dzisiaj mogli podziwiać skarby kultury na niespotykaną nigdzie indziej skalę.

Infrastruktura turystyczna.
Dochody z turystyki to podstawa greckiego budżetu narodowego. W tym państwie prawie każdy jest w jakiś sposób związany z branżą turystyczną. Na potrzeby milionów gości z zagranicy oraz podróżujących po własnym kraju Greków, wybudowano gęstą sieć hoteli o różnych standardach oraz punktów gastronomicznych, które bez problemu zapewniają odwiedzającym Grecję wygodny pobyt. Tu można wykupić nocleg w bardzo drogim luksusowym hotelu z widokiem na morze, ale można również na kilka euro przespać się w czystym i przytulnym pokoju w hostelu czy pensjonacie rodzinnym. Można również znaleźć bez problemu miejsca na kempingach.
Mając świadomość znaczenia, jakie dla PKB mają goście odwiedzający Grecję, mieszkańcy tego kraju każdego przybysza traktują jak najlepszego, wyczekiwanego od dawna gościa.

Cuda natury.
Ukształtowanie powierzchni Grecji kontynentalnej oraz wysp na morzach oblewających Półwysep Bałkański to w większości góry i wyżyny. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony – można tu znaleźć trasy wycieczkowe o różnym stopniu trudności. Mogą to być spacery dla mniej zaawansowanych, albo wspinaczki górskie dla miłośników alpinizmu. Miłośnicy przyrody docenią piękno flory. W Grecji można spotkać również wiele ciekawostek ze świata fauny. Jako godne polecenia są stanowiska rozrodu żółwi z gatunku karetta, które jako jedyne miejsce lęgowe w Europie upodobały sobie północno-zachodnie wybrzeże wyspy Kreta. W wybranych okresach roku można obserwować jak małe karetty wylęgają się z jaj złożonych w pisaku na brzegu morza, a następnie wędrują do wody, która jest ich naturalnym środowiskiem już na całe życie. Szczęściarze mogą liczyć na spotkanie z dorosłymi osobnikami tego gatunku – ich wielkość może dochodzić nawet do jednego metra.

Ludzie.
Grecy szanują turystów, bo z nich mają korzyści materialne. Ale nie tylko dlatego. Grecy szanują ludzi w ogóle. Tę cechę można zaobserwować niemal u każdego Greka, na każdym kroku. Są ludźmi pogodnymi, ale nie są głośni czy nachalni – nie narzucają swojej pogody ducha i wesołości nikomu, kto tego sobie nie życzy.
W greckich rodzinnych biznesach turystycznych – hotelach, pensjonatach, tawernach już od pierwszej chwili pobytu poczujemy opiekę właścicieli. Nawet w dużych luksusowych hotelach właściciel jest tam codziennie od rana do wieczora – siedzi z gośćmi w restauracji, barze, przy basenie. Chętnie rozmawia, przynosi napoje, zachowuje się jak członek rodziny i pracownik obsługi w jednym.
Podczas podróży samochodem po urokliwych górskich miejscowościach naszą uwagę zwróci na pewno fakt, że każda nawet najmniejsza wioska ma kilka kościołów (zazwyczaj bardzo małych, takich w których zmieści się około 10-20 osób) oraz kilka tawern. W tawernach rano nie ma zazwyczaj nikogo z tubylców. W południe pojawiają się również zazwyczaj turyści. Ale wieczorem tawerny wypełniają tłumy miejscowych mieszkańców. Całe rodziny przychodzą około 21.00 na kolację – a właściwie obiad, bo w gorącym klimacie w ciągu dnia Grecy jedzą raczej niewiele. Warto wybrać się do tawerny na taką nocną biesiadę – smaczne jedzenie, rozmowy, śpiewy, muzyka i taniec. Grecy tańczą i śpiewają nie dlatego, że turyści tego oczekują. To jest część ich kultury i robią to dla siebie, z potrzeby serca, a nie na pokaz.
Warto przed podróżą zapoznać się z regionem do którego się wybieramy – mimo wielkiej sympatii i życzliwości dla przybyszów z zagranicy, Grecy wymagają poszanowania ich tradycji. Gdy znajdziemy się w tawernie na Krecie nie proponujmy właścicielom hotelu czy tawerny, aby nam odtworzyli muzykę z filmu „Grek Zorba”. Sirtaki to taniec pseudoludowy, którego na Krecie się nie tańczy, a już na pewno nie do muzyki popularnie nazywanej zorba. Muzyka na Krecie to odrębny gatunek, z którego mieszkańcy wyspy są bardzo dumni i się nim szczycą. Jeśli nie znamy obyczajów czy tradycji, to łatwo możemy się narazić popełniając gafę, której nawet bardzo gościnni Grecy nam nie wybaczą.

Podróż po Grecji, niezależnie od regionu, pory roku, formy wypoczynku jaką wybraliśmy, to zawsze wielka przygoda. Warto więc wybrać się tutaj na objazdowe lub pobytowe wycieczki – Grecja dla każdego ma coś do zaoferowania, tu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here