Wakacje z wyszukiwarki.

Wyjazd na upragniony i wyczekiwany urlop poprzedzamy planowaniem i wyborem oferty wypoczynku w firmach zajmujących się turystyką wyjazdową profesjonalnie. Kiedyś mieszkańcy prowincji mieli problem – aby skorzystać z usług biura podróży musieli odbyć najpierw wyprawę do większego miasta – siedziby biura. Dzisiaj, gdy cały świat mamy na wyciągnięcie ręki w naszym telefonie czy laptopie, Internet daje nam wygodne możliwości dokonywania wyboru ofert bez osobistego kontaktu z biurem podróży.
Na internetowych stronach touroperatorów są filtry do wyszukiwania odpowiadających nam ofert. Podobne narzędzia posiadają portale, które skupiają w sobie oferty setek biur, czasami również zagranicznych. Są to doskonałe, nowoczesne narzędzia pomocne przy podejmowaniu decyzji o zakupie usługi turystycznej. Trzeba pamiętać, że dobra wyszukiwarka to taka, która ma bardzo dużo filtrów, czyli opcji wyszukiwania, a każdy filtr, to określenie naszych preferencji, czyli im więcej ich zastosujemy, tym większa szansa, że dokonamy bardzo dobrego wyboru, w każdym razie wyboru zgodnego z naszym gustem i oczekiwaniami.

Skuteczna wyszukiwarka wakacji powinna zawierać następujące filtry:

1. Kierunki wyjazdu.
To nic innego jak wykaz nazw państw i regionów, do których organizowane są wyjazdy. Można wybrać nazwę z rozwijającej się listy poprzez odznaczenie nazwy, albo wpisać nazwę w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Możemy nie znać pełnej nazwy kraju czy regionu, a znamy nazwę miejscowości lub hotelu – wyszukiwarka przekieruje nas do właściwego państwa.
Niektóre państwa to bogactwo regionów – gdy zaznaczymy na liście taką nazwę, to rozwinie się nam czasem bardzo długa lista nazw regionów czy wysp należących do tego państwa. Aby zawęzić wyszukiwanie do minimum odznaczyć trzeba tylko ten region czy regiony, które nas interesują. Przed podjęciem decyzji o kierunku naszych wakacyjnych wojaży warto pozyskać więcej informacji, które ułatwią nam wyszukiwanie oferty.

2. Kalendarz.
Kalendarz, czyli określenie terminu wyjazdu. Można zaznaczyć dokładną datę wyjazdu i powrotu, albo przybliżoną o rozpiętości kilku dni lub tygodni w jedną i drugą stronę. Jeśli chcemy skorzystać z oferty last minute, to wyszukiwarka z reguły ma oddzielną zakładkę dla tego typu ofert, gdy czas wyjazdu jest kwestią kilku najbliższych dni, a czasem nawet godzin.
Dokonanie wyboru terminu wyjazdu musi być dobrze przemyślane i sprawdzone pod wieloma względami. Pierwszy to nasze obowiązki zawodowe. Planowanie urlopów jest obowiązkiem pracodawców, ale w praktyce różnie z tym bywa. Jeśli nie mamy pewności, że nasz szef dotrzyma obiecanych nam terminów, to lepiej ubezpieczmy naszą wycieczką na wypadek rezygnacji lub zmiany daty wyjazdu. Taki rodzaj polisy daje nam swobodę przesuwania terminu wyjazdu lub rezygnacji z wyjazdu bez konsekwencji finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że rezygnacja nie może być spowodowana naszym „widzi mi się”, tylko poważnymi względami losowymi lub innymi niezależnymi od nas.

3. Rodzaj transportu.
Zaznaczamy opcję, jeśli zdecydowani jesteśmy na rodzaj transportu. Przy niektórych kierunkach sama odległość zadecyduje o jedynym możliwym sposobie podróżowania – samolocie. Ale jeśli chcemy jechać do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, na Litwę, to możemy pojechać autokarem. Są również w wyszukiwarkach oferty wypoczynku dla osób korzystających z własnego dojazdu.
Obok transportu lotniczego, drogowego są możliwe również rejsy statkami pasażerskimi.
Znakiem naszych czasów jest rozwój technologii – za kilka lat w wyszukiwarki internetowe będą mieć filtr „statek kosmiczny” przy wyprawach poza orbitę ziemską.

4. Miasto wyjazdu.
Wycieczki lotnicze czy autokarowe mogą zaczynać się w wielu miejscach. W przypadku wycieczek lotniczych tylko bardzo odległe, egzotyczne kierunki mają możliwość wyjazdu ograniczoną do portu lotniczego Warszawa Chopin Airport. Samoloty na wczasy zabiorą nas z każdego miasta, gdzie jest czynne lotnisko pasażerskie. Wycieczki autokarowe to też wiele opcji przystanków – wyjazd z dużego miasta oraz po drodze kilka wyznaczonych miejsc zbiórek. Wybieramy w zakładce miasto położone najbliżej miejsca naszego zamieszkania.
Przy okazji wyboru miejsca wyjazdu warto sprawdzić czy biuro podróży w swojej ofercie daje nam opcję darmowego strzeżonego parkingu przy lotnisku.

5. Forma wypoczynku.
W tej zakładce decydujemy się na wybór rodzaju wypoczynku. Zaznaczamy wycieczkę objazdową, wczasy, pobyt w sanatorium, spa, pobyt tematyczny, rejs statkiem i tym podobne. Z tym filtrem łączy się również określenie:
– standardu hotelu,
– długość pobytu,
– szacunkowa cena, jaką jesteśmy skłonni zapłacić za pobyt,
– opcji wyżywienia – najczęściej mamy do wyboru all inclusive (wszystkie posiłki i napoje w cenie), all inclusive ultra (rozszerzony pakiet o dodatkowe usługi hotelowe, spa, sanatoryjne), FB (wyżywienie pełne, to znaczy zawierające śniadanie, lancz, obiadokolację – bez napojów), HB (dwa posiłki: śniadanie i obiadokolacja bez napojów); opcje FB i HB można wzbogacić o napoje – wówczas wybieramy FB+ lub HB+.

Jeśli chcemy jeszcze bardziej szczegółowych wyszukiwań sprawdźmy oferty w zakresie:
– organizowania wycieczek lokalnych z możliwością wykupienia ich za złotówki przy rezerwacji pobytu,
– wynajmu samochodu przed podróżą,
– ubezpieczeń oferowanych przez biuro podróży,
– rodzaju dokumentów, jakie należy mieć na podróż (klienci mogą zaznaczyć tylko dowód osobisty, albo paszport bez wizy lub z wizą kupowaną na lotnisku lub za pośrednictwem Internetu).

Duża ilość filtrów pozwala na wyszukanie oferty skrojonej na miarę, albo zbliżonej do doskonałości. Jeśli jednak mamy wątpliwości, dodatkowe pytania to zawsze możemy skorzystać z porad specjalisty. Gdy zaczniemy pracę z wyszukiwarką, po około minucie w dolnym prawym rogu ekranu wyskoczy nam okno dialogowe czatu, gdzie będzie osoba, która chętnie udzieli nam wszelkiej pomocy przy planowaniu podróży. Czasem warto zostawić swój numer telefonu i czekać na kontakt z fachowcem od podróży.
W dobrych wyszukiwarkach można dokonać rezerwacji i opłat z tego tytułu. Klika minut wystarczy, aby bez wychodzenia z domu zaplanować i wykupić wyjazd na urlop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here