Wakacje na Zakhyntos, czyli sposób na udany wypoczynek w Grecji

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków, który każdego roku wybierają Polacy na spędzenie urlopu. Jest to państwo gwarantujące przyjazne nastawienie mieszkańców, pełne bezpieczeństwo i co ważne, leży blisko Polski. Najchętniej wybieranym wakacyjnym kierunkiem są wyspy, gdzie można poczuć prawdziwy grecki klimat, podziwiać liczne zabytki i skosztować smakołyków lokalnej kuchni. Jedną z najpopularniejszych wysp jest Zakynthos, której piękne widoki znane są turystom z całego świata.

Zakynthos – wakacje marzeń na greckiej wyspie
Zakynthos to piękna grecka wyspa, określana czasem także jako Zante czy Zakintos. Stanowi trzecią co do wielkości grecką wyspę zlokalizowaną na Morzu Jońskim. Mimo iż jest to stosunkowo niewielki skrawek lądu, gwarantuje każdemu turyście niezapomniane wrażenia. Na Zakynthos panują właściwie tylko dwie pory roku – jest to suche i upalne lato oraz nieco bardziej deszczowy okres jesienno-wiosenny, podczas którego temperatury powietrza spadają. Mimo wszystko, nawet w najchłodniejszym okresie niskie temperatury należą tu do rzadkości.

Zakynthos oferuje możliwość na spędzenie typowo greckich wakacji w przystępnej cenie. Wyspa i jej mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów, wyróżniają się lekkim podejściem do życia i bagatelizowaniem wielu problemów. Dzięki temu na wyspie można odpocząć od codziennego zgiełku i przenieść się do całkiem innego świata. Gaje oliwne, urokliwe tawerny i restauracje oraz krajobraz jak z bajki to wizytówka Zakynthos. Turystów z całego świata przyciąga tu nie tylko piękna pogoda, która podczas sezonu gwarantuje temperatury oscylujące w okolicy 35 stopni Celsjusza oraz ciepłą wodę, ale również szmaragdowy kolor morza oraz klifowe wybrzeża, które bezpośrednio do niego schodzą.

Baza turystyczna na Zakynthos
Zakynthos to wyspa nastawiona typowo na turystów. Jest to jedno z głównych źródeł utrzymania tutejszej ludności, która poza sezonem żyje głównie z rybołówstwa. Na wyspie nie brakuje więc bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury tystystycznej o zróżnicowanym standardzie. Centrum turystycznym wyspy jest niewątpliwie miasto Laganas, pełne tawern, klubów i dyskotek. Tutaj po zmroku życie dopiero się zaczyna. Nieco mniejszym ośrodkiem turystycznym jest tętniący życiem Tsilivi, gdzie można podziwiać Muzeum Morskie i Luna Fun Park. Dla osób chcących odpocząć od zgiełku i zaznać spokojnego odpoczynku, polecane są mniejsze miejscowości rybackie, takie jak Argassi, Kalamaki czy Vasilikos. Piękne wybrzeża z plażami łagodnie schodzącymi do wody to idealne miejsce na zaznanie odpoczynku, w tym również dla rodzin z małymi dziećmi. Co ważne, Zakynthos posiada bardzo dobre połączenie promowe z częścią kontynentalną Grecji, a sama wyspa posiada rozbudowaną sieć połączeń autobusowych. Dzięki temu podróżowanie turystów nie sprawia problemów i można zobaczyć wyspę na własną rękę. Większość wyjazdów na Zakynthos organizowanych jest przez biura podróży, w których ofert na wypoczynek można znaleźć mnóstwo. Część turystów decyduje się także na zakup bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski i poszukiwania miejsca noclegowego na własną rękę. Lot na Zakynthos jest krotki, trwa około 2,5 godziny.

Co warto zobaczyć podczas pobytu na Zakynthos?
Wyspa obfituje w mnogość atrakcji, które będą zachwycały każdego turystę. Wizytówką wyspy rozpoznawalną właściwie na całym świecie jest tzw. Zatoka Wraku – to właśnie tutaj rozbił się grecki statek przemytników papierosów, który osiadł na plaży Nawajo. Widoki na plażę, które rozpościerają się ze szczytu klifu gwarantują sceny jak z pocztówki – jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na każdą wycieczkę zapoznawczą po wyspie. Na plaży można zaznać orzeźwiającej kąpieli, jednak jedyny dostęp do niej wiedzie od strony morza. Oprócz Zatoki Wraku, warto podziwiać Niebieskie Groty w zachodniej części przylądka Skinari. Jest to sieć jaskiń z malowniczymi łukami skalnymi, w których przejrzystość wody jest bardzo wysoka i sięga nawet 7-8 metrów. Co ciekawe, groty są dostępne jedynie od strony morza, dlatego podpływają tu motorówki lub statki wycieczkowe. Wizytówką malowniczej wyspy jońskiej są także żółwie Caretta Caretta. Na 5-kilometrowej plaży Laganas stanowiącej część Morskiego Parku Narodowego, każdego roku składają setki jaj, jest to największe miejsce lęgowe tego gatunku. Właśnie dlatego część słynnej plaży sezonowo może być niedostępna dla turystów. Podczas pobytu na Zakynthos, osoby spragnione jeszcze większej dawki kultury greckiej, mogą również skorzystać z wycieczki na pobliską Kefalonię, gdzie można dostać się promem lub statkiem wycieczkowym. Z całą pewnością można stwierdzić, że na Zakynthos nie da się nudzić – jest to idealne miejsce zarówno na spokojny wypoczynek w rodzinnym gronie, jak i wakacje dla osób nastawionych na zwiedzanie oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Zakynthos dla osób aktywnych
Leżenie na plaży w promieniach upalnego słońca nie jest szczytem marzeń każdego turysty. Oczywiście warto korzystać z pięknej pogody i ciepłej wody, jednak pobyt na wyspie warto w jakiś sposób urozmaicać. Ma ona bowiem naprawdę wiele do zaoferowania każdemu turyście. Wysoka temperatura wody utrzymująca się od maja do października zachęca do uprawiania sportów wodnych, takich jak pływanie, nurkowanie, surfowanie. W większych ośrodkach turystycznych nie brakuje szkół nurkowania, kitesurfingu czy wypożyczalni łodzi. Centra nurkowe oferują lekcje dostosowane do każdego – nurkować mogą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. Lazurowe wody Zakynthos z wysokim poziomem przejrzystości są idealne do uprawiania sportów wodnych, a naturalne formacje skalne wystające z wody urozmaicają każdą wyprawę. Wyspa obfituje również w inne atrakcje, takie jak choćby przejażdżki konne, a osoby zainteresowane poznaniem kultury greckiej „od kuchni” mogą wybrać się na wizytę do gospodarstwa agroturystycznego. W takich miejscach prowadzony jest tradycyjny wyrób lokalnych specjałów, w tym serów, oliwy czy prawdziwego greckiego wina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here