Różnorodność Sycylii

Sycylia – wakacje w tym miejscu to niezwykły pomysł.
Sycylia to kraj skrajności i kontrastów, powiększenie wszystkich rzeczy włoskich. Jest to także wyspa o ogromnej intensywności, skoncentrowana destylacja historii, architektury i gastronomicznych atrakcji, gdzie żarzące się wulkany rozświetlają nocne niebo, górskie pasma biją w górę i gdzie morze wytworzyło linię brzegową o oszałamiającej różnorodności i urodzie.
Dzięki swojemu wspaniałemu klimatowi Sycylia jest doskonale widoczna przez cały rok, a każdy sezon ma swój własny charakterystyczny urok. Zawsze jest coś do zrobienia, czy to wylegiwanie się na złotych plażach, wędrówki w górach, zwiedzanie starożytnych stanowisk archeologicznych, jazda na nartach na Etnę lub zakupy w modnych butikach Palermo.
Gdziekolwiek się zwrócisz, zobaczysz ślady tysiącletniej historii Sycylii jako strategicznego skrzyżowania Europy. Nigdzie indziej Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Włosi, a nawet Brytyjczycy nie pozostawili tak ogromnego wspólnego dziedzictwa. Wyspa jest rozległym skansenem, świadectwem niemal każdej cywilizacji śródziemnomorskiej z przeszłości.
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i największy region we Włoszech. Jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia i miejsc do zrobienia, więc nie powinieneś oczekiwać „zrobienia” wszystkiego za jednym razem.
Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę wspaniałe wyspy Sycylii i archipelagi, Wyspy Liparyjskie, Wyspy Egadzkie, Pantellerię i Pelagie, które są warte odwiedzenia.
Rozciągając się od Messyny, najbliższego punktu do kontynentalnej części Włoch, aż do Palermo, stolicy wyspy, na północnym wybrzeżu Sycylii znajdują się wspaniałe plaże i morskie krajobrazy, wiele fascynujących miast, w tym Cefalù i trzy oddzielne pasma górskie, w zasadzie kontynuacja Appennini: góry Peloritani na wschodzie, Nebrodi w środku i Madonie na zachodzie. Ze szczytami wznoszącymi się do prawie 2000 m na północnym wybrzeżu znajdują się jedne z najpiękniejszych krajobrazów Sycylii, rozległe tereny rolnicze i mnóstwo malowniczych wiosek do odkrycia.
Piaszczyste plaże na północy w Tindari, z niesamowitym jęzorem piasku, Capo d’Orlando i San Gregorio, Cefalù i Mondello są jednymi z najlepszych na Sycylii.
Pnącza winnic rosnących w starych lokalnych odmianach winogron, takich jak Nero D’Avola, Inzolia i Cataratto (a także „zagraniczny” Shiraz i Cabernet) wytwarzają najlepsze wina Sycylii.
Historia Sycylii (odróżniająca się od jej prehistorii, która sięgała jeszcze dalej, kiedy była przyłączona do Afryki) rozpoczęła się w okolicach Palermo, kiedy Kartagińczycy wylądowali tam w VIII wieku przed naszą erą. Ich kolonie w Panormusie (obecnie Palermo), Solunto, Mozia (gdzie można zwiedzić prace solne i Kartagińczyk został odkryty przez Anglika Josepha Whittakera), Segesta i Erice zapewniły szeroką rywalizację dla Greków z Selinunte, którzy przybyli do tego obszaru od na wschód od Sycylii kilka wieków później, pozostawiając niektóre z ich najwspanialszych zabytków. Rzymianie również zostawili swój ślad, szczególnie w Solunto koło Palermo.
Bizantyńczycy w VI wieku naszej ery poszli w ślad za Arabami w ósmym, którzy skolonizowali cały teren. Większość ich zabytków została jednak zniszczona przez Normanów, którzy przybyli w XI wieku (w tej samej dekadzie, co inwazja na Wielką Brytanię) wykorzystali umiejętności Bizantyjczyków i Arabów, aby stworzyć jedne z najlepszych dzieł sztuki i architektury na świecie. , szczególnie w Palermo, Monreale i Cefalù (razem tworzące światowe dziedzictwo UNESCO).
Za Normanami szedł Angevin French, Hoenstaufen (w tym wielki cesarz rzymski, Fryderyk II) i pięćset lat różnych odmian hiszpańskiego, którym musimy podziękować za dzisiejszą architekturę, w tym barokowe kościoły w Palermo i bogate wille w Bagheria. Burbonowie zostali ostatecznie pokonani podczas zjednoczenia z Włochami przez tysiąc żołnierzy Garibaldiego w 1860 roku, co doprowadziło do fali dobrobytu widocznej w architekturze stylu Liberty w Palermo.
Sycylia jest bardzo różnorodna, przykładem może być Segesta. Uważni pasażerowie jadący autostradą z Palermo do Trapani w pewnym momencie zaczną się zastanawiać, czy mają halucynacje. „Nie jestem pewien, ale myślę, że widziałem tam grecką świątynię …” Będzie to ulotny obraz, ale bez halucynacji: to Świątynia Segesta. Świątynia dorycka, która znajduje się w odległości około 75 km od Palermo, w rzeczywistości nie została zbudowana przez Greków, jak można było zasugerować raczej nieroztropnie w pierwszym akapicie, ale przez Elimianów, tubylczą ludność Sycylii, która również założyła Erice. Prawdą jest jednak, że greccy koloniści prawdopodobnie przyczynili się do budowy świątyni, która miała miejsce między 430 a 420 rokiem przed Chrystusem. Ma 36 kolumn doryckich, ma 61 metrów długości i 26 metrów szerokości.
Na wzgórzu Monte Barbaro, położonym na wysokości 400 m nad poziomem morza, znajduje się półokrągły teatr, zbudowany w tym samym czasie. Wspaniałe widoki sprawiły, że sceneria sceniczna stała się niepotrzebna, ponieważ okoliczna przyroda stanowiła naturalne tło akcji rozgrywającej się na scenie. Dzisiaj, w miesiącach letnich, teatr jest wykorzystywany jako miejsce greckich spektakli, koncertów i innych wydarzeń. Podejście ze świątyni może być trochę uciążliwe dla niektórych osób, ale na szczęście jest tam autobus.
Na południowo-zachodnim wybrzeżu Sycylii, niedaleko Mazara del Vallo, znajduje się największe stanowisko archeologiczne w Europie. Podobnie jak w samej Grecji, Selinunte pozostało opuszczone przez prawie 2500 lat, jego liczne świątynie, akropol i agora są dziś bardzo dobrze zachowane, co niewątpliwie przyciąga turystów chcących zwiedzić piękne ruiny.
To tylko nieliczne przykłady różnorodności Sycylii, wyspa oferuje bardzo wieli zabytków i atrakcji związanych z historią starożytną, jednak jest na tyle piękna, że zachwyci również tych którzy historią się nie interesują.
Warto choć raz w życiu skosztować włoskich uroków tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here