Podatek za pracę marynarzy - co trzeba wiedzieć?

Rozliczanie podatków marynarzy nie jest proste. Przepisy regulujące tę kwestię często się zmieniają i nie są jednoznaczne, a sprzeczne interpretacje sądów i obiegowe opinie krążące w środowiskach marynarskich sprawiają, że rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy może stanowić wyzwanie.

Podatki marynarskie zależą od tego jakie ulgi przysługują marynarzom, czy rozliczają się oni razem z współmałżonkiem, a także od warunków umowy, która została przez nich zawarta. Marynarze niekiedy unikają płacenia podatków, co wynika z fałszywych przekonań, że system podatkowy ich nie obejmuje, nieznajomości przepisów podatkowych, błędnej interpretacji umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania (warto wiedzieć, że są dwie metody uniknięcia podwójnego opodatkowania: zwolnienie z progresją – dotyczy tych podatników, którzy uzyskują dochody zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz odliczenie proporcjonalne – dotyczy tylko tych krajów rezydowania, które zawarły odpowiednią umowę z Polską). Konwencja MLI nakłada na marynarzy dwa obowiązki. Pierwszy z nich dotyczy tego, aby co roku do 30 kwietnia rozliczył on PIT-36 za rok poprzedni, a drugi wiąże się z koniecznością comiesięcznego uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podatki dla marynarzy powinni płacić wszyscy, którzy osiągnęli dochód z pracy na statku morskim. Do rozliczenia dochodów z zagranicy zobowiązani są zarówno rezydenci polscy, jak i obcokrajowcy pracujący w Polsce. Unikanie rozliczeń podatkowych podlega karze, a ustalenie tego, że ktoś nie płaci podatków, wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Jeśli nie mamy pewności, jaki podatek za pracę marynarzy powinniśmy zapłacić, pomoże nam to ustalić radca podatkowy dla marynarzy. Z porady warto skorzystać, bo za błąd w zeznaniu podatkowym odpowiedzialny jest podatnik, a nie urząd. Kancelaria radcowska jest miejscem, w którym możemy otrzymać rzetelną wiedzę na ten temat, dlatego zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here