Macedonia - kierunek tegorocznych wakacji

Macedonia – wakacje w tym kraju z całą pewnością dostarczą wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Jest to kierunek warty uwagi w planowany wypoczynku na zbliżający się sezon urlopowy.
Macedonia jest jednym z najbardziej malowniczych krajów bałkańskich. Położony pomiędzy Bułgarią, Serbią i Kosowem na północy, Albanią na zachodzie i Grecją na południu, ten malutki, górzysty kraj ma wiele do zaoferowania podróżującym. Jako cel można wybierać pośród zabytkowych miast i stolicy Skopje, po zaśnieżone stoki Mavrovo i spokojne, refleksyjne wody Jeziora Ochrydzkiego, Macedonia ma coś dla każdego.
Kościoły i klasztory w Macedonii należą do najcenniejszych skarbów kraju, w których dziedzictwo duchowe i artystyczne bizantyńskiej tradycji prawosławnej jest wspaniale zachowane. Kościoły macedońskie mają podstawowe cechy wszystkich bizantyjskich kościołów na całych Bałkanach pod względem konstrukcji, projektowania i dzieł sztuki. Ponadto mają bardzo unikalne elementy. Wśród nich są niezwykle szczegółowe i precyzyjnie wykonane rzeźby w drewnie znalezione w wielu kościołach, szczególnie w zachodniej Macedonii, stworzone przez dobrze wyszkolonych mistrzów wielowiekowej macedońskiej szkoły sztuki kościelnej.
Uznane za jedne z najważniejszych na świecie, niektóre macedońskie ikony zostały niedawno pokazane na obszernym eksponacie Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
Jedna z najpiękniejszych górskich dolin, Mavrovo, wraz z jeziorem i górą Bistra, znajduje się w zachodniej części Macedonii, tajemniczej i romantycznej, osłoniętej przez wysokie wzgórza górskie Korab. Region Mavrovo był znany przez wieki przez gościnność.
Warto również poświęcić czas na wizytę w klasztorze św. Jana Bigorskiego. Znajduje się on na drodze między Gostivar i Debar, w pięknej dolinie rzeki Radika.
Zespół klasztorny składa się z kościoła klasztornego, ossuarium znajdującego się obok kościoła, secesyjnej wieży obronnej, zespołu rezydencji klasztornych oraz nowo wybudowanej rezydencji dla gości. Ohrid to wieczne miasto nazywane perłą Bałkanów. Jest to magiczne wzgórze, którego prymitywna pulsacja łączy starożytność i czasy współczesne, ponieważ Ochryda była żywym miastem od ponad dwóch tysięcy lat. Jest prawowitym potomkiem świecącego Lychnidos, miasta, którego osiągnięcia zostały wplecione w gobeliny potężnej starożytnej cywilizacji. Miasto Ohrid jest rzeczywiście kulturalną historią Republiki Macedonii w miniaturze. W mieście znajduje się 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku.
Punktem do zobaczenia dla każdego turysty jest z pewnością jezioro Ochrydzkie. Jest bez wątpienia jednym z najbardziej uderzających wizualnie miejsc, jakie można zobaczyć. Jezioro Ochrydzkie i samo miasto Ohrid to klejnoty Macedonii. Dla podróżujących jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w całej Europie. Istnieją dziesiątki doskonałych hosteli, hoteli i restauracji osadzonych w 500-letnich domach, które wspinają się po wzgórzu w osmańskim mieście, wiele z zapierającymi dech w piersiach widokami na jezioro. Tutaj można godzinami wędrować po Starym Mieście lub wspiąć się na wieże Samuel’s Fortress, której widok wychodzi na jezioro. Można zwiedzać klasztory, plaże i katedry, kąpać się w krystalicznie czystych wodach jeziora, zajadać w restauracjach pyszne lokalne specjalności.
oprócz zwiedzania można również wynająć samochód, który również jest świetnym pomysłem na zwiedzanie. Jest piękna droga, która wije się wzdłuż linii brzegowej, a wzdłuż niej znajdują się liczne przystanki, w tym klasztor Sveti Naum i zatoka kości.
Będąc w Macedonii nie można nie spróbować tamtejszych win. Kultura winna odgrywa główną rolę w Macedonii od czasów rzymskich, kiedy rządzący cesarze opowiadali się za jej winogronami. Dzięki obfitości słońca, śródziemnomorskiej i kontynentalnej bryzy oraz bogatej, skalistej ziemi winogrona winne rozwijają się w Macedonii bardzo dobrze. Są tak wszechobecne, że wiele rodzin robi swoje własne wina. Św. Trifun, patron wina i winiarstwa, ma swoje święto 14 lutego, kiedy to producenci zaczynają przycinać swoje wina. Jak napisał The New York Times, „najlepsza twarz Macedonii znajduje się poza jej miastami, gdzie ośnieżone góry, malownicze jeziora i wioski ukryte w stromych dolinach przywołują utracone królestwo”.
Koniecznie trzeba odwiedzić winiarnię Popova kula. Pan Trajkov wzorował Popovę Kula na winnicach, które widział w kalifornijskim winnym kraju. Zbudował swoją winnicę w Dolinie Tikves, pasie winnym Macedonii, skulonym wokół rzeki Wardar, która przecina kraj z północy na południe. Demir Kapija, miasto położone w centrum kraju winiarskiego, znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Belgradem i Atenami. Można tam skosztować wino i posiłek na balkonie z widokiem na winnicę składającą się z 17 akrów winorośli z górami w oddali. Popova Kula posiada najładniejsze zakwaterowanie z każdej z kilku winnic w okolicy. Znajduje się tam piękna wieża nad hotelem z 360-stopniowym widokiem na dolinę.
Również jeden dzień trzeba spędzić w Demir Kapija. Jest to raj dla miłośników sportu i rekreacji. Alpiniści często korzystają z wędrówek po okolicy. Alpiniści wspinają się na wieże skalne, aby zobaczyć najbardziej imponujący widok na kanion. Trasy wędrówek prowadzą również do pozostałości ruin twierdzy Prosek. Prawdopodobnie najciekawszą wycieczką, odnotowaną w The Bradt Guide to Macedonia, jest przystanek między dwoma tunelami na autostradzie. Jest to bardzo interesujący spacer wzdłuż rzeczki pomiędzy dwoma skałami, jest tak także otwarta jaskinia do kilku unikalnych tureckich wiosek. Wcześniej odbywały się tutaj krajowe i regionalne zawody kajakowe z powodu naturalnych kaskad utworzonych przez rzekę do kanionu.
Macedonia oferuje szereg atrakcji dla turystów wybierających się tam po raz pierwszy, jak również dla tych którzy chcieliby tam wrócić. Ogrom zabytków i dziedzictwa kulturalnego, widoki oraz możliwości aktywnego spędzania przyciągają każdego roku tysiące turystów. Wszystkie te czynniki niewątpliwie zachęcają do spędzenia wakacji właśnie w Macedonii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here