Jak najszybciej dostać się do Kijowa?

Kijów nie jest popularnym miastem turystycznym, a mimo to pozostaje celem podróży wielu Polaków i Ukraińców mieszkających w Polsce. Jakie możliwości mają osoby, które chcą dostać się do stolicy Ukrainy? Czy da się podróżować wygodnie, nie wydając przy tym fortuny na bilety?

Połączenia na trasie Warszawa – Kijów należą do grupy najtańszych lotów z Polski – bazowa cena biletu w obie strony może wynosić niewiele ponad 100 zł i rzadko przekracza 400 zł. Do stolicy Ukrainy można się więc dostać szybko i tanio.

Podróż do Kijowa autobusem lub samochodem

Do Kijowa uruchomiono liczne połączenia autobusowe. Warto znaleźć przewoźników, którzy regularnie realizują takie trasy (na przykład cztery razy dziennie) i wypracowali niskie ceny biletów. Koszt podróży to około 100 zł w jedną stronę. Autobusy wyjeżdżają z dworca w Warszawie Zachodniej i zatrzymują się na Alejach Jerozolimskich lub w innym dogodnym dla podróżnych punkcie miasta. Przejazd zajmuje od 13,5 do 14,5 godziny. Najlepiej wybierać połączenia nocne, by przynajmniej część trasy przespać. Resztę podróży umilą dostępne w autobusie urządzenia multimedialne bądź własny sprzęt podłączony do gniazdek elektrycznych i sieci Wi-Fi. Pojazdy są klimatyzowane oraz wyposażone w toaletę, dlatego podróż powinna przebiegać w komfortowych warunkach. Niektórzy jako środek transportu wolą wybrać własny samochód. Koszt paliwa będzie jednak zdecydowanie wyższy niż cena biletu dla jednej osoby. Zaletą podróżowania autem jest jednak większa prywatność, możliwość zabrania większej ilości bagażu i swoboda podczas planowania postojów i trasy.

Lot samolotem czy podróż pociągiem?

Drogą kolejową można dostać się do Kijowa w ciągu minimum 15 godzin. Trzeba liczyć się z przesiadką w Przemyślu. Na drugi pociąg nie trzeba jednak długo czekać – rozkład został skonstruowany w taki sposób, by umożliwić szybką przesiadkę osobom wyjeżdżającym z Warszawy. Kursuje także pociąg bezpośredni z Warszawy do Kijowa, jednak czas przejazdu to aż 17 godzin. Zaletą podróży koleją jest możliwość rozprostowania nóg w dowolnym momencie podróży oraz skorzystania z oferty wagonu restauracyjnego. Wśród minusów należy wymienić długi czas podróży, który czasami się zwiększa z powodu utrudnień na trasie. Do Kijowa można dostać się zdecydowanie szybciej, wybierając połączenie lotnicze. Z Warszawy do Kijowa kursują samoloty linii Ryanair i Wizzair, a ceny biletów często są naprawdę okazyjne, jednak trzeba liczyć się z koniecznością dopłaty za większy bagaż. Lot z polskiej do ukraińskiej stolicy trwa około godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here