Egipt jako kierunek urlopowy.

Egipt, czyli Arabska Republika Egiptu jest to państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt jest niezwykle magicznym miejscem, kolebką cywilizacji. Starożytny Egipt odznaczał się wysoko rozwiniętą ludnością, która pozostawiła po sobie wielką spuściznę. Stolicą tego kraju jest Kair, zamieszkiwany wraz z sąsiadującymi miejscowościami przez około 17 mln ludzi. Kair jest największym miastem Afryki. Egipt ma dostęp do Morza Śródziemnego oraz Morza Czerwonego.
Od wieków Egipt magnetyzuje i zwabia do siebie turystów. Rzeczywiście państwo te jest bardzo częste wybierane jako kierunek urlopowy, czemu sprzyja również bardzo łaskawy klimat. Jednakże Egipt od kilkunastu lat przeżywa duże załamanie turystyczne, gdyż stał się atakiem terrorystów. Czy w taki razie idea „wczasy – egipt ” jest dobrym pomysłem?
W Egipcie występuje klimat suchy zwrotnikowy, co oznacza, iż temperatury nawet zimą sięgają wysokości 25 stopni lub i nawet wyżej. Dzięki temu Egipt jest wybierany przez turystów, tak naprawdę o każdej porze roku. W sezonie możemy spodziewać się wielkich upałów, daje to gwarancję ciepłej i przyjemnej wody w morzu. No przecież w końcu o to nam chodzi, by na wakacjach porządnie wygrzać się. Niestety nasze polskie morze i nasz klimat nie gwarantuje nam ładnej pogody podczas urlopu. Wiadomo, że rezerwacje są składane z dużym wyprzedzeniem. W Egipcie mamy gwarancję ciepła i słońca, błogo otulającego nasze ciała. Jeśli nie jesteście amatorami słonecznych kąpieli, nie musicie rezygnować z wakacji w tym przepięknym kraju. Zimą, jak już wspominałem, temperatury są całkiem znośne.
Obierając kierunek ten na swój urlop, musimy pamiętać, iż Egipt ma zupełnie inna kulturę. Dlatego też powinniśmy choć odrobinę zapoznać się z kulturą danego społeczeństwa, w zależności do jakiego zakątka tego kraju się wybieramy.
Ludność państwa egipskiego jest praktycznie arabskojęzyczna. Tylko 10% społeczeństwa stanowią chrześcijanie, reszta to muzułmanie, przeważnie sunnici. Warto dodać, iż Egipt nie jest równomiernie zaludniony. Wynika to przeważnie z uwarunkowań klimatycznych. Deszczu jest niewiele i najwięcej ludności od wieków, aż do teraz skupia się w niewielkich odległościach od Doliny Nilu oraz Delty Nilu. Na terenach rolniczych gęstość zaludnienia jest największa. Kultura krajów arabskich znacząco różni się od naszej, europejskiej. Egipt jest krajem turystycznym i duża część Egipcjan z tego żyje. Są przyjaźnie nastawieni do turystów, jednakże pewnych rzeczy nie wypada robić w ich obecności. Nadmienię, iż dla nas dane rzeczy są zupełnie normalne, jednakże kultura tego kraju jest specyficzna. Dużą rolę na kulturę wpływa religia. Przede wszystkim, wyjeżdżając do Egiptu, musimy pamiętać o etykiecie związanej z ubiorem. Kobiety powinny mieć zakryty dekolt oraz ramiona, a strój kąpielowy jest odpowiednim tylko na plaży. Do miejsc świętych nie wybieramy się w spodenkach, a wchodząc do meczetu ściągamy buty. Mężczyźni i kobiety nie mogą okazywać sobie uczuć na ulicy, także nie zobaczymy całujących, przytulających się Egipcjan na ulicy. Zabrania im tego religia, ale i również prawo. Ludność Egiptu jest bardzo przywiązana do tradycji i religii, dlatego warto zwrócić uwagę na jedno z ich ważnych świąt, czyli Ramadan. Jest to święto ruchome i wypada około sierpnia, września i trwa cały miesiąc. Od wschodu do zachodu słońca muzułmanie nie mogą spożywać posiłków, dlatego nie należy jawnie spożywać jedzenia na ulicach.
Ze względów bezpieczeństwa rzadko turyści wybierają się na własną rękę do Arabskiej Republiki Egiptu. Biura podróży oferują wyjazdy do kilku najpopularniejszych kurortów, które są uznawane za bezpieczne przez polskie ministerstwo. Kurorty nie mają takich samych ofert, także warto zapoznać się z nimi i wybrać taki kurort, który będzie dla nas w pełni zadowalający.
Najpopularniejsze miejsca to:
– Hurghada – dawna osada rybacka, położona nad Morzem Czerwonym. W latach 80. XX wieku zaczęły powstawać tam eleganckie restauracje, hotele, które poza pięknymi plażami i ciepłym morzem, zaczęły stawać się ciekawą atrakcją turystyczną. Jedną z największych atrakcji tego kurortu jest nurkowanie, podczas którego turyści mogą zobaczyć piękną rafę koralową, a nawet wraki statków. Dla osób, które nie nurkują Egipcjanie organizują rejsy łodzią podwodną lub taką ze szklanym dnem. Wielką atrakcją nie tylko dla najmłodszych jest akwarium i park Dolphin World, gdzie można zobaczyć dokazujące foki oraz delfiny. Będąc w tym kurorcie, warto wybrać się na przejażdżkę wielbłądem oraz skorzystać z nocowania na przepięknej pustyni.
– Sharm el – Szejk – -kurort, w którym również mamy wiele restauracji, hoteli, możemy obejrzeć rafę koralową. Turyści, którzy wybiorą te miejsce, mogą być nastawieni na zwiedzanie, gdyż jest ono stosunkowo niedaleko oddalone od najważniejszych zabytków starożytnego Egiptu.
W tym kurorcie możemy zwiedzić pustynie na quadzie lub zaszaleć nocą w licznych restauracjach i dyskotekach.
– Marsa Alam – kurort, który posiada doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów wodnych. Plaże są umieszczone bezpośrednio przy hotelach i są piaszczysto – koralowe. W okolicy tego kurortu znajduje się wiele atrakcji i warto wybrać się, by je obejrzeć. Są to m.in. : plaża Abu Dabbab, gdzie występują żółwie, Luksor – dawna stolica Egiptu, grobowce faraonów, świątynie skalne w Abu Simbel.
Egipt jest niezwykłym miejscem. Warto jednak pamiętać, że jest wiele rejonów niebezpiecznych w tym kraju i jednak warto wybierać bezpieczne opcję na wczasy. Egipt jest państwem, które posiada duże zagrożenie terrorystyczne. Co jakiś czas możemy usłyszeć, iż tzw. Państwo Islamskie ostrzega przed kolejnymi zamachami, już nie tylko na terenie samego Egiptu. Niestety wzrost terroryzmu po zamachach na WTC jest znaczący i dotyka już prawie wszystkie państwa. Urlop powinien być czasem relaksu i odpoczynku. Dlatego warto wybierać miejsca, które choć potencjalnie mogą być bezpieczne. Poza tym nie chciałbym, abyśmy zrażali się do Egiptu, który jest cudownym krajem, ze wspaniałymi ludźmi, atrakcjami oraz zabytkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here