Zanzibar - idealne miejsce na egzotyczne wakacje

Zanzibar to rajskie miejsce, gdzie można spędzić niezapomniane wakacje. W ostatnim czasie popularność tego kierunku wzrasta – można zaobserwować coraz większą liczbę ofert biur podróży, które proponują klientom korzystne ceny. Zanzibar to opcja idealna dla osób, które chcą zaznać egzotyki, ciepłego morza i pięknych plaż. Wypoczynek pod palmami gwarantuje rozbudowana infrastruktura turystyczna, którą można spotkać w każdym kurorcie na tej pięknej i gościnnej wyspie.

Zanzibar – wakacje marzeń
Zanzibar to urokliwe miejsce, wybierane na spełnienie wakacyjnych marzeń. Jest to największa wyspa archipelagu Zanzibar, w całości należąca do Tanzanii. Jest położona na ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. Oryginalna nazwa Zanzibar jest pochodzenia arabskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „piękną wyspę”. Jest wyspą koralową, ponieważ kiedyś leżał pod powierzchnią oceanu właśnie jako rafa, podobnie jak inne wyspy tego samego archipelagu.
Zanzibar kojarzy się z lazurową wodą Oceanu Indyjskiego i białym, wyjątkowo drobnym piaskiem, rafami koralowymi, plantacjami cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej. Ludność zamieszkująca wyspę jest wyjątkowo przyjaźnie nastawiona to turystów, co potwierdza również rozbudowana infrastruktura turystyczna, reprezentująca wysoki poziom. Zanzibar słynie jako wyspa przypraw, jest jednym z głównych eksporterów przypraw na światowe rynki. Turyści mogą więc poczuć na własnej skórze mnogość aromatów otaczających wyspę, a także mieszankę kultury afrykańskiej i arabskiej, której pełno jest na Zanzibarze. Charakterystycznymi zjawiskami na wyspie są przypływy i odpływy oceanu – w ciągu kilku godzin woda potrafi cofnąć się nawet o kilkanaście metrów, co daje możliwość spacerowania po dnie oceanu. Dopełnieniem malowniczych widoków są sylwetki Masajów oraz ich tradycyjne łodzie nazywane Dhow, które sprawiają wrażenie zawieszonych na turkusowym lustrze wody. Z pewnością każdy, kto znajdzie się na Zanzibarze, będzie dosłownie oczarowany tym miejscem. Bezpośredni przelot na Zanzibar z polski trwa około 8 godzin. Niestety, takie loty oferują jedynie czartery biur podróży, przy rezerwacji biletu na własną rękę należy się liczyć z koniecznością przesiadki i wydłużenia czasu podróży nawet do 13 godzin.

Zanzibar i jego rozbudowana infrastruktura turystyczna
Polacy z pewnością nie muszą się obawiać wyjazdu na Zanzibar. Jest to miejsce bardzo przyjazne dla turystów i z pewnością spełniające nawet wygórowane oczekiwania. Na wyspie znajduje się kilka typowo turystycznych miejscowości, gdzie można znaleźć bary, dyskoteki, kluby nurkowe czy restauracje. Jedyną z popularniejszych miejscowości jest Nungwi, z pobliskim rezerwatem żółwi i straganami pełnymi lokalnych produktów. Dla osób poszukujących wrażeń i aktywnych form spędzania wolnego czasu, poleca się miejscowość Kiwengwa – może nie ma tu wielu restauracji, jednak bez problemu znajdziemy kluby nurkowe i kitesurfingowe. Dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku i poczuć typowo egzotyczny klimat, polecanym miejscem jest niewielka wioska Pwani Machangani, gdzie wieczorem można zjeść kolację w restauracji znajdującej się na plaży. Osoby poszukujące romantycznej scenerii czy dzikich miejsc idealnych do nurkowania powinny udać się na wschodnią część wyspy, która jeszcze nie została „odkryta” dla turystów. Nie znajdziemy tu restauracji czy barów, a raczej lazurową wodę, dzikie wybrzeża i piękne plaże. Wyspę można objechać autem z wypożyczalni – trzeba jednak uważać na drogach, ponieważ na Zanzibarze obowiązuje ruch lewostronny. Turyści często korzystają jednak z opcji pożyczenia samochodu, która daje im możliwość zwiedzania pięknej okolicy na własną rękę.

Co warto zobaczyć będąc na Zanzibarze?
Na Zanzibar głównie kierują się turyści żądni tropikalnych wakacji i pięknych widoków. Nie oznacza to jednak, że cały wypoczynek mamy spędzić wyłącznie na plaży. Zanzibar oferuje wiele pięknych miejsc, do których można się dostać w ramach wycieczek fakultatywnych. Są one oferowane w hotelach lub sprzedawane za pośrednictwem biur podróży – można je często zakupić jeszcze przed wyjazdem. Ciekawą wycieczką dla osób chcących bezpośrednio obcować z egzotyką jest Wycieczka do Parku Narodowego Jozani. Można podziwiać tam egzotyczne gatunki małp, motyli czy ptaków w ich naturalnym środowisku, czyli prawdziwym lesie tropikalnym. Osoby o zasobniejszym portfelu mogą skusić się na 2-dniowy wyjazd samolotem do Rezerwatu Selous w Tanzanii, gdzie można brać udział w prawdziwym safari. Atrakcją rezerwatu są wolno żyjące słonie, hipopotamy, krokodyle, antylopy czy lwy, które można podziwiać z niewielkiej odległości, oczywiście przy zachowaniu pełni zasad bezpieczeństwa. Z pewnością gwarantuje to niezapomniane wrażenia! Miejscem idealnym dla osób poszukujących śladów przeszłości będzie wycieczka do Stone Town, najstarszej części stolicy Zanzibaru. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem, który tworzy XIX-wieczna zabudowa miejska. Wieczorami odbywa się tu targ w ogrodach Forodhani, na którym można skosztować specjałów lokalnej kuchni i kupić oryginalne przyprawy wprost z Zanzibaru.

Zanzibar – przydatne informacje
Zanzibar – wakacje w tym miejscu z pewnością będą udane, warto jednak znać kilka zasad, którymi rządzi się to miejsce. Należy pamiętać, że w strojach kąpielowych nie można wychodzić do centrum miast. Wynika to z obowiązującej na Zanzibarze kulturze islamskiej. Na lotnisku turyści wypełniają formularz wizowy i wnoszą opłatę w wysokości 50 dolarów, otrzymując wizę uprawniającą do wjazdu na teren Tanzanii na okres 90 dni. Obowiązkowe jest również posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej kolejne 6 miesięcy. Na Zanzibarze obowiązuje czas polski + 2 godziny. Planując wyjazd na wyspę nie trzeba wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, jednak WHO zaleca zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio, co będzie gwarantowało bezpieczny i bezproblemowy pobyt na Zanzibarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here