Wycieczki do Chorwacji

Szukając doskonałego miejsca na spędzenie letnich wakacji stajemy przed bogaty wyborem oferowanym nam przez biura turystyczne. Jedną z najważniejszych pozycji w tym przypadku są wycieczki do Chorwacji, które charakteryzują się kilkoma atutami. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do miejsca letniego wypoczynku.
Chorwacja jest krajem, który jest popularnym miejscem spędzania wakacji przez Polaków. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są atrakcyjne ceny. Tydzień urlopu nad chorwackim Morzem Adriatyckim jest znaczenie tańszy w porównaniu z takim samym odpoczynkiem mającym miejsce we Włoszech, które mogą zaproponować taką samą pogodę oraz temperaturę wody.
Chorwacja na naprawdę wiele do zaoferowania. Kojarzona jest ona przede wszystkim z zadbanymi plażami, ale również dla miłośników historii oraz architektury również znajdzie się wiele atrakcji mogących doskonale zapełnić czas podczas pobytu na Bałkanach. Jest to kraj niemal pięć razy mniejszy niż Polska. Znajdziemy tutaj jednak aż osiem parków narodowych. Niektóre charakteryzują się tym, że mają do zaproponowania piękne wyspiarskie widoki, które zapierają dech w piersiach. Są one niezapomnianym wspomnieniem z tego kraju. Największym parkiem jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Można tutaj wypoczywać nad 16-stoma jeziorami krasowymi. Są one ze sobą połączone ze sobą malowniczo wyglądającymi wodospadami. Za sprawą różnej zawartości wapnia charakteryzują się one odcieniami zieleni. Dogodne połączenie drogowe sprawia, że do tego parku narodowego można bez trudu dostać się samochodem lub autokarem. Z tego powodu jest on stałym punktem wycieczek objazdowych.
Wybierając się do Chorwacji nie należy zapominać o pięknych miastach, w których można spędzić czas w różnoraki sposób. Dosłownie w każdej miejscowości można podziwiać zabytkowe budowle oraz miejsca przyciągające swoim kolorytem. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zwiedzić te największe, które mają najwięcej do zaproponowania. Największe miasta Chorwackie w skali europejskiej nie należą do gigantów. Przykładowo drugie co do wielkości miasto tego kraju liczy sobie niespełna ponad 200 tysięcy mieszkańców. Jest to urokliwe miejsce, w którym czeka na nas spacer niewielkimi, malowniczymi uliczkami. Przy nich znajdują się niewielkie kamieniczki, których balkony zawsze dekorowane są kwiatami. Tutaj czekają na nas kawiarenki, w których można skosztować lokalnych trunków dostępnych w przystępnych cenach. Obok Splitu znajduje się niewielkie miasteczko Trogir – jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast w Chorwacji. Charakteryzuje się ono mediewalnym układem urbanistycznym. Starówka tego miasta znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Starówka ta jest ulokowana w bardzo ciekawy sposób. Znajduje się ona na niewielkiej wyspie, dostęp do stałego lądu gwarantują jej kamienne mosty.
Jeśli chodzi o sam Spilt, to powstał on jeszcze w czasach starożytnych, gdy na tym terenie widoczne były wpływy Cesarstwa Rzymskiego i panowanie Dioklecjana. Swego czasu znajdował się tutaj ogromny pałac, na którego pozostałości zostało zbudowane miasto. Pozostałości tego pałacu również zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Jeśli chcemy udać się nad Adriatyk, pierwsze kroki powinniśmy skierować do Dubrownika. Jest miejsce odwiedzić wielu wycieczek organizowanych w ramach wyjazdu z biura turystycznego. Znajdziemy tutaj wiele zabytkowych budowli z pałacami na czele. Kolorytu temu miejscu dodają również liczne świątynie. Przed wjazdem do Dubrownika czekać będą na nas imponująco wyglądające mury fortyfikacyjne. Skutecznie chroniły one miasto w czasie oblężenia go przed inwazją nieprzyjaciela. Piękno oraz charakterystyczny wygląd miasta został doceniony przez wielu reżyserów oraz scenarzystów. Dubrownik był miejscem dla planu zdjęciowego Gry o Tron, czy też jednej z serii Jamesa Bonda. Miasto to od niemal 40 lat znajduje się na liście UNESCO.
Będąc w Chorwacji na wycieczce, obowiązkowo należy odwiedzić też jedną z wysp należących do tego kraju. Należy wspomnieć o tym, że do Chorwacji należy 1246 wysp. Większość z nich jest niezamieszkała lub stworzona w oparciu o skały oraz rafy. Z powodu braku zasiedlenia ich przez człowieka niezmiennie zachwycają swoim naturalnym pięknem oraz urokliwymi zakątkami.
Jedną z bardziej rozpoznawalnym w świecie wysp jest wyspa Mljet. Znajduje się na niej klasztor Benedyktynów z XII wieku. Malownicze niewielkie miasteczko znajduje się też na wyspie Korculi. Mając odrobinę wolnego czasu można go przeznaczyć na odwiedzenie wyspy Hvar. Jest ona w przeważającej części porośnięta makią. Znajdują się na niej naturalne plaże. Jej południowa strona jest skalista oraz stroma. Co ciekawe, w stolicy, w samym centrum wyspy znajduje się najstarszy teatr na terenie Europy, który został wybudowany w 1612 roku.
Będąc w Chorwacji koniecznie też należy odwiedzić stolicę – Zagrzeb. Jest to typowo europejskie miasto, którego nocne życie może do reszty pochłonąć. Oprócz tego w Zagrzebiu czeka na nas szereg muzeów oraz innych atrakcji. Do takich należy na przykład ZOO. Jest to dom dla ponad 2225 rodzajów zwierząt. Do najbardziej egzotycznych należy zaliczyć na przykład śnieżne pantery oraz czerwone pantery. Tak samo godny uwagi jest ogród botaniczny w stolicy. Jest on otwarty od kwietnia do końca października. Wstęp do niego jest bezpłatny. Czeka tu na nas szeroka gama drzew oraz krzewów oraz kwiatów.
Wycieczki do Chorwacji cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim. Kraj ten warty jest odwiedzenia również wiosną, gdy ceny noclegów oraz apartamentów są o kilka procent niższe niż w sezonie letnim. Rezerwacji należy dokonywać z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ zainteresowanie nimi jest ogromne. Bliskość Chorwacji sprawia, że bez trudu do tego kraju autostradą własnym samochodem. Należy wtedy pamiętać o zakupie winiet. Najpopularniejszym sposobem dojazdu są jednak wycieczki autokarowe. Ich cena jest niezwykle przystępna. W zależności od miejsca wyjazdu, podróż trwa jedynie kilka godzin. Przy okazji można wtedy zwiedzić kilka tranzytowych krajów, takich jak Słowacja, czy też Austria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here