Wakacje w Polsce

Wakacje warto zaplanować z wyprzedzeniem. Obecnie dużą popularnością cieszą się wycieczki zagraniczne. Jednak wypoczynek w Polsce również może być udany. Możemy wybrać zarówno aktywny sposób spędzania czasu, jak i leniuchowanie. W zależności od tego czy wolimy leżeć i opalać się na plaży, czy chodzić po górach to taki kierunek powinniśmy wybrać. Zatem gdzie na wakacje w Polsce najlepiej pojechać?

Wakacje w górach
Jeżeli lubimy aktywnie wypoczywać to dobrym rozwiązaniem będą wakacje w górach. Możemy się wybrać w Tatry, Góry Świętokrzyskie lub w Bieszczady. To właśnie Bieszczady będą dobrym rozwiązaniem jeżeli cenimy sobie spokój i nie lubimy masy turystów. Bieszczady są też coraz częściej wybierane jako miejsce do odpoczynku, dlatego agroturystyka jest tu na wysokim poziomie. Do najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach należą:
– Tarnica, czyli najwyższy szczyt Bieszczad. Na samym szczycie jest krzyż, który upamiętnia wędrówkę Jana Pawła II. Idąc na Tarnicę będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy;
– Połoniny – połoniny to łąki górskie. Najpiękniejsze widoki są z połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej. Na Połoniny warto się wybrać jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z górami. Są to szlaki spokojne i łatwe do przejścia;
– Chatka Puchatka – jest to schronisko, które znajduje się na Połoninie Wetlińskiej;
– Park Gwiezdnego Nieba – „Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym”;
– Siekierezada – jest to knajpa w Cisnej, która nazwą nawiązuje do powieści Stachury. Wnętrze zdobią siekiery, diabły i dzieła bieszczadzkich artystów.
Oprócz Bieszczad warto wybrać się także w Tatry. Są one bardziej oblegane przez turystów, jednak także spędzimy tam niezapomniane chwile. Będąc w Tatrach trzeba wybrać się na Kasprowy Wierch. Na górę możemy wjechać kolejką kabinową lub wybrać się pieszo. Warto odwiedzić także Halę Gąsienicową oraz schronisko Murowaniec. Najpopularniejszy staw w Tarach to Morskie Oko. Staw leży na wysokości 1393 m n.p.m. i jest największą atrakcją Tatr.
Nieco mniej popularne są Góry Świętokrzyskie. Leżą w środkowej Polsce, położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego. Z tymi górami kojarzy się przede wszystkim Czarownica i Stefan Żeromski. Z Górami Świętokrzyskimi kojarzą się legendy i podania. Atrakcje tych gór to przede wszystkim: wizyta na Świętym Krzyżu, Galeria Minerałów i Skamieniałości, Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wakacje nad morzem
Jeżeli nie lubimy chodzić po górach to warto wybrać na na wakacje nad polskie morze. Bałtyk w sezonie letnim przyciąga tłumy turystów. Miejscowością, którą warto odwiedzić jest Kołobrzeg. Znajdziemy tam najładniejsze plaże w Polsce. Najlepszymi atrakcjami w tym mieście są: molo, latarnia, Baszta Lontowa. Bardzo znany jest także las kołobrzeski – możemy tam dojechać ścieżką rowerową i odpocząć od zgiełku miasta i od tłumu ludzi. Jeżeli będziemy spędzać wakacje z dziećmi to warto wybrać się do AquaParku Milenium oraz do parku rozrywki „Dziki Zachód”. Usta to kolejna miejscowość, w której warto spędzić czas. Powietrze w Ustce jest uznawane za najczystsze w Polsce. Na teranie miasta wyznaczone są dwa kąpieliska. Dużą popularnością cieszy się port i molo. Wszystkim także przyciąga Muzeum Figur Woskowych. Znajdziemy tam wizerunki znanych aktorów, muzyków i artystów. Wybierając się nad polskie morze oprócz zwiedzania i opalania możemy zacząć uprawiać nowy sport. Jeżeli nie potrafimy dobrze pływać to będzie to okazja, by poćwiczyć lub nauczyć się nowych stylów pływackich. Możemy również jeździć na nartach wodnych, zacząć uprawiać wioślarstwo lub kajakarstwo, nauczyć się nurkować, żeglować, czy pojeździć skuterkiem wodnym. Każdy znajdzie odpowiednie atrakcje dla siebie.

Wakacje nad jeziorem
Jeżeli nie góry i nie morze to możemy pojechać nad jezioro. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad jeziorami w Polsce należą:
– Mikołajki – jest to najpopularniejsza miejscowość na Mazurach. Miasto nazywane jest stolicą żeglarską Polski. Mikołajki położone są nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. Będąc w Mikołajkach warto odwiedzić Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno.
– Iława – miasto położone jest nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. Wczasowicze mogą korzystać z różnych atrakcji: kąpieliska, barów, dyskotek.
– Polańczyk – wieś położona w województwie podkarpackim. Polańczyk to także uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy. Jezioro Solińskie to największy w polskich górach zbiornik zaporowy. Bardzo blisko Polańczyka znajdują się Bieszczady.
– Augustów – jest to letnia stolica Suwalszczyzny. Miasto położone jest nad czterema jeziorami: Neckiem, Białym, Studzienicznym i Sajno.
– Krasnobród – miasto w województwie lubelskim. Krasnobród położony jest nad zalewem na rzece Wieprz.

Wakacje w mieście
Aktywne wakacje mogą być spędzone w mieście. W Polsce jest wiele miast, które mają bogatą ofertę turystyczną. Jednym z popularniejszych miast w Polsce jest Kraków. Będąc w Krakowie warto zwiedzić takie zabytki jak: Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Katedrę Wawelską, Barbakan, Muzeum Witrażu, Stare Miasto, Papugarnię, Kopiec Krakusa, Muzeum Bursztynu. Kraków słynie również z parków, m. im.: Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Park Henryka Jordana, Park Lotników Polskich, Park Bednarskiego. Dzieciom na pewno spodoba się Smocza Jama oraz Klockoland. Oprócz Krakowa warto wybrać się także do stolicy – Warszawy. Również przyciąga tłumy turystów. Do największych zabytków Warszawy możemy zaliczyć: Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście, Starówka – Stare Miasto, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, Muzeum Katyńskie, Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Skaryszewski Park, Czar PRL – Muzeum Życia w Komunie, Warszawska Syrena, Taras Widokowy na Stare Miasto, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here