Malediwy znajdują się w Azji, jest to państwo położone na Oceanie Indyjskim. W skład tego kraju wchodzi kilkadziesiąt atoli, które składają się na mniejsze wysepki. Łącznie odnotowano obecność około 2 tysięcy wysp wchodzących w skład archipelagu. Spośród tej ilości wysp, zamieszkuje się jedynie 200 z nich.
Przez prawie cały rok na Malediwach jest ponad 30 stopni, jednak wybierając sobie najlepszy termin na wycieczkę na Malediwy trzeba koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, kiedy w tym kraju są odpływy, kiedy przypływy i pod tym kątem dopasowywać sobie okres, na jaki wybierzemy się tam na urlop.
Urlop na Malediwach to szansa zobaczenia czegoś zupełnie innego niż europejska rzeczywistości. Wakacyjne krajobrazy: sielskie plamy, a w tle morze, wspaniała atmosfera spokoju, pyszne jedzenie i lokalni przyjaźni mieszkańcy powodują, że wakacje na Malediwach wspomina się przez cały rok.
Ile kosztują wakacje na Malediwach?
Biura podróży oferują wakacje na Malediwach w cenie od 5 do 6,5 tys zł za osobę za tygodniowy pobyt. Cena obejmuje pobyt w hotelu czterogwiazdkowym, przelot samolotem w obie strony, transfer z lotniska na wyspę oraz opiekę rezydenta. W cenie nie znajdziemy wycieczek fakultatywnych, które można odbyć na wyspie oraz pełnego wyżywienia. Mimo że w hotelu mamy oczywiście śniadanie i pyszną obiadokolację, a wieczorami open bar, to jednak nie można liczyć na pełen dostęp do wyżywienia przez cały dzień.
Malediwy – jaki hotel?
Hotele czterogwiazdkowe na Malediwach to nie są to samo, co hotele z 4 gwiazdkami w Europie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że standardy będą na pewno niższe. Do dyspozycji gości w hotelu znajduje się zwykle pokój z łazienką, często do pokoju dokooptowany jest również taras. Dodatkowo, w hotelach są baseny ze słodką wodą oraz z barem zlokalizowanym przy plaży. Można liczyć też na bezpłatny dostęp do szerokopasmowego internetu na terenie całego hotelu. W cenie jest dostęp do ręczników plażowych oraz do leżaków na plaży. Na terenie hotelu znajduje się często dodatkowo płatna pralnia.
Hotele, restauracje i firmy oferujące wypożyczenie sprzętów wodnych na Malediwach przyjmują płatności Visa i MasterCard. Należy mieć ze sobą dolary amerykańskie, ale nie zaszkodzi też posiadać lokalnej waluty.
Zamawiając sobie wycieczki na Malediwy koniecznie sprawdźmy, kiedy odnotowuje się przypływy i odpływy. To właśnie one czasami mogą uniemożliwiać odbywanie jakichkolwiek kąpieli. Jeśli przypływ jest szczególnie silny, wówczas nawet przebywanie na plaży będzie ograniczone. Do hotelu nie można zabierać swoich piesków. Nie należy także rezerwować sobie noclegów w plażowych bungalow, jeśli mamy dzieci w wieku poniżej 9 lat: bardzo łatwo o ich wypadniecie do wody i zatopienie.
Malediwy – wycieczka, czyli jak nie dać się oszukać?
Szukając wycieczki na Malediwy warto sprawdzić przede wszystkim, jak wygląda hotel nie tylko na zdjęciach z katalogów biur podróży, ale także jak wygląda w gogle Street view. Użytkownicy z całego świata lubią wymieniać się doświadczeniami i chętnie dają prawdziwe informacje o tym, jak wyglądało zakwaterowanie w konkretnym resorcie.
Malediwy – atrakcje
Wyspy znajdujące się na Malediwach są bardzo płytkie i przez to też bardzo małe. Przez cały czas są zagrożone zalaniem. Specjaliści twierdzą, że jeśli zdecydujemy się zobaczyć Malediwy w ciągu najbliższych piętnastu lat, to prawdopodobnie będzie to jedna z ostatnich szans na zobaczenie tego kawałka raju na ziemi. Poziom wód w oceanach bowiem stale podnosi się ze względu na topnienie lodu na północy naszego globu.
Woda wokół wysp na Malediwach jest szczególna: bardzo przejrzysta, ciepła, a kiedy oglądamy zdjęcia z tej części świata mamy wrażenie, że woda ma zabarwienie turkusowe. Będąc na Malediwach spróbujmy nurkowania po rafach koralowych: w tej części świata można oglądać, jak kolorowe jest życie podwodne zwierząt.
Malediwy na własną rękę?
Jeśli wybieramy się na Malediwy na własną rękę i samodzielnie organizujemy sobie lot, to naszym punktem finalnym będzie Male. Jest to stolica wyspy i jednocześnie miejsce, w którym znajduje się największe lotnisko w tym kraju. Z ale należy udać się na jedną z mniejszych wysepek, którą wybraliśmy sobie na urlop.
Podróżowanie na Malediwy często zahacza o Moskwę – zmawiając bilety z przesiadkami zawsze zapłacimy mniej niż za bezpośredni lot z Warszawy do Male. Jeśli jednak zdecydujemy się lecieć z Warszawy, odlot będzie około 16:00 i będzie trwał ponad 12 godzin.
Jeśli podczas urlopu zechcemy zmienić wyspę, należy wrócić do Male i stamtąd kierować się do innej destynacji. Podróżowanie pomiędzy wyspami na Malediwach jest często utrudnione, a w niektórych porach roku nawet całkowicie niemożliwe.
Jak dostać się z lotniska na Malediwach do Male?
Aby dostać z głównego lotniska Malediwów do stolicy wyspy, trzeba wziąć prom, który płynie około 7 minut. Kurs kosztuje 1 dolara dla osoby dorosłej. Na Malediwach w zasadzie wszędzie można płacić w dolarach. Warto wziąć ze sobą nie tylko papierowe dolary, ale także trochę centów w monetach, aby móc rozliczać się w drobniejszych transakcjach. Jeśli nie będziemy mieli centów w momentach, dostaniemy resztę w rupiach malediwskich. Należy uważać na to, jak miejscowi rozliczają sobie kurs na miejscu – niestety lubią korzystać na dobrym humorze turystów i niekorzystnie rozliczać im kurs.
Jak dostać się z lotniska na wyspę?
Aby przedostać się z Male na jedna z wysp, trzeba znaleźć przystań łódek. Rejs na naszą wyspę może trwać nawet kilka godzin. Ze względu na to, że płynie się niemal zawsze małymi łódkami, trzeba przygotować się na chorobę morską, jeśli ktoś ma do niej skłonności. Co ciekawe, gorzej bujanie na falach znoszą rdzenni mieszkańcy Malediwów, a nie Europejczycy czy Amerykanie. Być może jest to wynik tego, że my na co dzień długo jeździmy autem, autobusami, tramwajami i jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wciąż nami trzęsie. Oczywiście nie zawsze podróż łódką na wyspę będzie tak burzliwy: to zależy od tego, jak wieją wiatry. Jakkolwiek, taki rejs łódką to pierwsza atrakcja turystyczna!