Co zabrać na wyjazd za granicę?

0
2725

Jeżeli chcemy wyjechać za granicę na dłuższy czas – nie ma znaczenia, czy to wakacje, czy np. praca sezonowa – powinniśmy dobrze się do tego przygotować. Dzięki temu, że pomyślimy zawczasu, minimalizujemy ryzyko wystąpienia trudnych do przewidzenia, stresujących sytuacji. Co zabrać na wyjazd za granicę?

Dokumenty, które absolutnie musisz mieć ze sobą

Są kraje, które dają nam swobodny dostęp ido swojej ziemi, a niektóre wymagają posiadania wizy, jeżeli chcemy wjechać na ich teren. Powinniśmy sprawdzić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ czasem uzyskanie takiego dokumentu trochę trwa. W przypadku krajów objętych strefą Schengen możemy podróżować jedynie z dowodem osobistym, jednak wszędzie indziej będziemy potrzebowali paszportu, ważnego co najmniej pół roku od daty wjazdu na teren obcego kraju. Dokumenty mogą być też losowo sprawdzane, więc dobrze jest mieć przy sobie. Przykładowo, jeżeli jako środek transportu do sąsiadów wybierzemy przewóz osób do Niemiec czy samolot, dobrze jest trzymać je w bagażu podręcznym. Więcej na temat transportu busem dowiesz się pod adresem http://busadres.pl/przewozy-do-niemiec.

Ubezpieczenie na terenie Unii i poza nią

Kolejną ważną kwestią jest ubezpieczenie. Tutaj, podobnie jak w kwestii dokumentów, mamy dwie opcje zależnie od tego, gdzie jedziemy. Na terenie Unii Europejskiej możemy korzystać z karty EKUZ, którą dostaniemy bezpłatnie, o ile posiadamy ubezpieczenie zdrowotne NFZ. We wszystkich innych krajach jesteśmy z kolei zdani na własną inwencję i ubezpieczenie prywatne. Warto jednak wykupić je niezależnie od celu naszej podróży, ponieważ EKUZ nie pokrywa wszystkich sytuacji, z jakimi możemy spotkać się na wyjeździe.

Kosmetyki i środki medyczne – brać ze sobą czy kupować na miejscu?

Co do zasady wszelkie leki, jakie musimy brać, powinny wylądować w naszym bagażu podręcznym jeszcze w Polsce. Nie ma znaczenia, czy jedziemy za granicę poprzez przewóz osób do Niemiec, czy gdziekolwiek indziej, za granicą niektóre leki mogą być trudno dostępne lub dostępne wyłącznie na receptę. Kosmetyki są z kolei kwestią dyskusyjną – jeżeli mamy miejsce w bagażu, warto wziąć jakiś podstawowy zapas, nie jest to jednak konieczne.

Gotówka czy karta płatnicza?

To odwieczne i trudne pytanie, ponieważ każda z tych form ma swoje wady i zalety. Najlepszą opcją jest jednak trzymanie naszych pieniędzy w kilku miejscach, np. część w gotówce a część na koncie. W takiej sytuacji nawet jeżeli będziemy mieć pecha i padniemy ofiarą kradzieży, nie stracimy wszystkiego na raz. Musimy tylko pamiętać, aby nie wieźć ze sobą zbyt dużo gotówki – nawet jeżeli wybierzemy Bus Adres – ponieważ jest to niezgodne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here