Wycieczki do Hiszpanii.

Podróż do Hiszpanii jest marzeniem wielu turystów zarówno z Polski jak i z innych krajów Europy i świata. Hiszpania kontynentalna położona na Półwyspie Iberyjskim to bogactwo krajobrazów, zabytków, miejsc niezwykłych i ciekawych – godnych odwiedzenia. Ale Hiszpania to również piękne wyspy: archipelag Baleary na Morzu Śródziemnym z ulubioną wyspą Polaków – Majorką oraz gwarną, wręcz hałaśliwą, pełną dyskotek Ibizą oraz Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim, które od wybrzeży Afryki oddziela około 100 kilometrów. Nic dziwnego, że wycieczki do Hiszpanii od lat cieszą się wielką popularnością. W sezonie letnim 2018 roku wczasy lub wycieczkę objazdową do Hiszpanii wykupiło w polskich biurach podróży około 12% klientów. Co ciekawe – wśród ofert wciąż poszukiwanych znajdują się dłuższe wyprawy objazdowe autokarowe lub łączące przelot samolotem z Polski do Hiszpanii i autokar na objeździe.

Jeśli ktoś szuka tylko słońca, ciepła, plaży to niech za cel wyjazdu obierze Wyspy Kanaryjskie. Niezwykle łagodny klimat, sprzyjające temperatury – mniej więcej przez cały rok są równe – w dzień rzadko powyżej 30 stopni, w nocy około 17-18 stopni. Na wyspach deszcz pada tylko w porze zimowej i to raczej rzadko. Polacy lubią pobyty all inclusive w luksusowych hotelach Teneryfy czy Gran Canarii. Coraz częściej wyborem klientów pada najstarsza z wysp – Fuerteventura. Nazwę tego niezwykłego miejsca tłumaczy się na różne sposoby. Jeśli za podstawę przyjmiemy język hiszpański, to viento fuerte w tym języku znaczy tyle co silny wiatr. To cecha podstawowa tego miejsca – na Fuerte wieje zawsze, a czasem jest to wiatr bardzo nieprzyjemny, szczególnie gdy wieje znad afrykańskiej Sahary – kalima (calima) to nazwa tego wietrzyska, które przynosi w powietrzu ogromną ilość drobnych ziarenek piasku, które dostają się wszędzie i nieprzyjemnie podrażniają oczy oraz drogi oddechowe. Ale kalima ma również dobrą stronę – dzięki tym wiatrom wschodnie i północne wybrzeża Fuerteventury mają cudowny, biały, drobny piasek. Na wybrzeżach zachodnich jest, tak jak na całych Kanarach, piasek czarny, wulkaniczny.
Inne tłumaczenie nazwy wyspy wiąże się z językiem angielskim – adventure to przygoda, a pobyt na tej cudownej wyspie na pewno przygodą jest.
Ktoś może mieć wątpliwości co do angielskiej etymologii nazwy hiszpańskiej wyspy – niepotrzebnie, tu jest więcej trudnych do wytłumaczenia zjawisk. Na przykład nikt nie potrafi wyjaśnić w sposób naukowy, dlaczego na ścianach czy drzwiach kościółków wiejskich, które pochodzą z czasów przed kolonialnych znajdują się wzory azteckie. Motywy azteckie na Fuerteventurze rzeźbiono zanim Europejczycy poznali, a właściwie zniszczyli państwo Azteków w Ameryce Środkowej.

Dla osób, które chcą podczas jednej wyprawy zaczerpnąć jak najwięcej z hiszpańskiej tradycji, historii, kultury godne są polecenia objazdy. Objazdowe wycieczki do Hiszpanii mają różne trasy a ze względu na wielkość kraju nie organizuje się objazdów obejmujących całe terytorium a jedynie wybrane regiony.
Dla turystów z Polski godnym polecenia się dziesięciodniowe lub dwutygodniowe objazdy, które rozpoczynają się od pobytu na najbliższym francuskiej granicy wybrzeżu – Costa Brava. Tu warto zobaczyć małe miasteczka nadmorskie- Figueres i Gironę, zatrzymać się na nocleg w Lloret de Mar. Stąd niedaleko do stolicy regionu Katalonia – Barcelony. To niezwykłe miasto rocznie odwiedza około 60 milionów turystów. Władze zastanawiają się nad sposobami ograniczenia ruchu turystycznego, który znacznie utrudnia życie mieszkańców tego miasta ze względu na zanieczyszczenia powietrza spowodowane ruchem kołowym. Stąd wprowadzenie opłat za wjazd do miasta własnym samochodem dla osób niemieszkających w Barcelonie. Takie wymuszanie korzystania z transportu publicznego ma na celu zmniejszenie emisji CO2 i innych gazów do atmosfery.
W Barcelonie warto spędzić więcej niż jeden dzień – tyle tu zabytków i innych atrakcji, że nawet dwa tygodnie to może być za mało na poznanie miasta i jego osobliwości.
Niedaleko od Barcelony, w górach znajduje się najważniejsze dla Hiszpanów miejsce kultu maryjnego – sanktuarium w klasztorze Opatrzności Bożej na górze Montserrat. Na szczyt góry można wjechać nowoczesną kolejką a podczas wjazdu podziwiać wspaniałe widoki okolicy. W klasztorze znajduje się cudowny obraz Marii, który Hiszpanie czczą podobnie jak Polacy obraz Madonny z Częstochowy.
Z Barcelony i Montserrat warto podążać wybrzeżami w kierunku południowym aż do Malagi. Po drodze koniecznie trzeba zwiedzić Walencję, a odbijając w kierunku zachodnim koniecznie pojechać do Toledo, Sewilli, Granady.
Po dotarciu na samo południe półwyspu Iberyjskiego warto przekroczyć granicę z Gibraltarem – posiadłością brytyjską, która ma ciekawe położenie i jeszcze ciekawszą historię. Patrząc ze skały Gibraltaru zobaczymy, gdzie Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim. Na Gibraltarze można podziwiać makaki – jedyne żyjące w stanie wolnym w Europie małpy. Jak głosi legenda – Gibraltar tak długo będzie brytyjski, jak długo będą na nim żyć małpy, więc władze tego regionu dokładają wielkich starań, aby makaki na Gibraltarze czuły się znakomicie. Przy dobrej pogodzie można z Gibraltaru zobaczyć wybrzeża afrykańskie.
Podróż do Kadyksu to kolejny etap objazdu. Tu można wypocząć na szerokich, białych plażach Oceanu Atlantyckiego przed dalszą wyprawą w głąb kraju. Długa, ale warta wysiłku podróż do Madrytu opłaci się po stokroć. Madryt jest miastem pięknym, pełnym zabytków, ale przy tym nowoczesnym i dynamicznym. Warto, jadąc do centrum kraju, zwiedzić również Saragossę.
Koniec naszej wycieczki do Hiszpanii może być w Andorze – terytorium zależnym od Hiszpanii i Francji położonym w Pirenejach. Andora jest mała, ale ma ciekawe zabytki. Jednak najważniejszą cechą tego miejsca jest to, że Andora to strefa wolnocłowa. Tu turyści robią najlepsze zakupy, które jednocześnie mogą być pamiątkami z podróży i prezentami dla rodziny i przyjaciół. Strefą wolnocłową jest również Gibraltar, ale po co wieźć ciężkie bagaże przez cały kraj, skoro zakupy można zrobić w Pirenejach, tuż przed wyjazdem z półwyspu.
Następne wycieczki do Hiszpanii można odbyć po regionach zachodnich oraz północno -zachodnich. Miejsc do obejrzenia i przygód do przeżycia w Hiszpanii jest tyle, że na pewno wystarczy na wielokrotne pobyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here