węglowodany w diecie
fot. pexels.com

Węglowodany to od zawsze bardzo kontrowersyjny temat dla osób, które są na diecie odchudzającej. Wiele osób je pomija lub całkowicie z nich rezygnuje, tym samym pozbawiając swój organizm źródła energii, której nam dostarczają. Sprawdź, czy węglowodany na diecie są wskazane, czy lepiej je omijać.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/weglowodany-w-diecie-pozadane-czy-nie/

Węglowodany

Węglowodany to związki, które są głównie pochodzenia roślinnego. Są one syntetyzowane z dwutlenku węgla oraz wody w procesie fotosyntezy, pod wpływem światła. Potocznie nazywa się je również cukrami, które dzieli się na cukry proste oraz cukry złożone.

Ze względu na stopień strawności również dzieli się je na przyswajalne oraz nieprzyswajalne, a więc błonnik. Węglowodany przyswajalne oraz nieprzyswajalne pełnią określone funkcje w organizmie i są niezbędne do jego prawidłowej pracy.

Ze względu na ich budowę wyróżnia się również węglowodany proste oraz złożone. Wśród złożonych węglowodanów wyróżniamy oligosacharydy, a wśród prostych monosacharydy i disacharydy. Monosacharydy to głównie glukoza oraz fruktoza, disacharydy to sacharoza, laktoza, maltoza, trehaloza oraz celobioza. Węglowodany złożone to skrobia, glikogen oraz celuloza.

Węglowodany w diecie

Węglowodany dzieli się na przyswajalne i nieprzyswajalne – błonnik. Przyswajalne węglowodany są głównym źródłem energii dla człowieka. W diecie codziennej powinny dostarczać od 50 do 70% energii. 1 g węglowodanów to 4 kalorie, a więc przy diecie 2000 kalorii powinniśmy zjadać od 250 do 350 g węglowodanów.

W przypadku ich niedoboru dochodzi do niecałkowitego spalania kwasów tłuszczowych oraz powstawania ciał ketonowych, które zakwaszają nasz organizm.

Poziom ich zapotrzebowania jest zależny od wieku, płci oraz masy ciała, a także wykonywanej pracy i stanu fizjologicznego. Powinny dostarczać nam co najmniej 55% zapotrzebowania na energię w trakcie jednej doby. Nie należy ich znacznie ograniczać, ani też unikać czystego cukru.

Przeczytaj też: http://www.freehostel.pl/otylosc-to-ogromny-problem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here