Ubezpieczenie turystyczne - co gwarantuje i kiedy warto je wykupić?

Podczas organizacji urlopu za granicą, jak i w kraju, warto pomyśleć nie tylko o rezerwacji samolotu czy miejsc noclegowych i oczekiwanej opcji wyżywienia, ale także o własnym bezpieczeństwie. O ile z leczeniem w Polsce nie ma problemu, a na terenie krajów UE działa darmowa karta EKUZ, którą można wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia, na dalsze wyprawy warto wykupić odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Co nam daje i jakie ryzyka może uwzględniać?

Podstawowe ubezpieczenie KL

Na czas wyjazdu na wakacje warto wykupić podstawowe ubezpieczenie turystyczne gwarantujące zwrot kosztów leczenia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych. Co prawda w krajach Unii Europejskiej działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, ale zapewnia leczenie w publicznych placówkach zdrowia za darmo w danym kraju tylko w nagłych przypadkach. EKUZ można wyrobić bezpłatnie w oddziałach NFZ, a przysługuje ona osobom ubezpieczonym w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce.

EKUZ nie będzie działało w przypadku wyjazdów np. do Turcji czy Egiptu, a to popularne kierunki na wyjazdy turystyczne za granicę dla Polaków. W takich przypadkach można wykupić indywidualne  ubezpieczenie turystyczne na wyznaczony z góry okres wyjazdu. Może być to oferowane przez SIGNAL IDUNA ubezpieczenie Bezpieczne Podróże, które prócz pokrycia kosztów leczenia za granicą, uwzględnia też koszty ratownictwa, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz pomoc prawną.

Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne

W swojej podstawowej formie prywatne ubezpieczenie na czas podróży uwzględnia KL (koszty leczenia) i NNW oraz wąski zakres usług assistance. Klient może jednak zdecydować się na poszerzenie zakresu ochrony w ramach swojej polisy turystycznej o ryzyka związane z chorobami przewlekłymi, pracą fizyczną czy ryzykiem uprawiania sportów zimowych i sportów tzw. ekstremalnych.

Ubezpieczenie podróży może uwzględniać polisę dla przewożonego bagażu, jak i opcję odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Najbardziej rozbudowane ubezpieczenia pozwalają ubezpieczyć się przed ryzykiem opóźnionego lub odwołanego lotu czy rezygnacji z biletów lub całej imprezy turystycznej zorganizowanej przez biuro podróży. Im szerszy zakres ubezpieczenia i wysokie sumy gwarancyjne obowiązują w ofercie, tym wyższą składkę na polisę przyjdzie nam zapłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here