Jedziemy na tanią wycieczkę zagraniczną

Kiedy byliśmy dziećmi każde wakacje spędzaliśmy albo na trzepaku przed blokiem, albo na wyjazdach u cioć i wujków w innych miastach lub na wsiach. Kiedyś rodzice większości dzieci nie mieli takiej ilości gotówki, aby można było raz lub dwa razy do roku wyjeżdżać na zagraniczne wakacje.
Oczywiście każdy znał kogoś, kto był bardzo zamożny i mógł się pochwalić wycieczkami do Bułgarii, Egiptu czy Chorwacji. Rodziny często odwiedzały znajomych aby skosztować pysznych smakołyków przywiezionych z ciepłych krajów oraz w celu wysłuchania ciekawych opowieści. W tamtych czasach zazwyczaj nie kręcono filmików z wakacji, gdyż mało kto był w posiadaniu własnej kamery. Robiono za to wiele zdjęć, które później można było oglądać puszczane na rzutniku, lub wywołane i umieszczone w albumach.
Iskra zazdrości tliła się oczywiście w każdym, kto takie zdjęcia oglądał i sam marzył o dalekich, zagranicznych wakacjach. Niestety w związku z ogromnym kosztem biletów, zakwaterowania i wyżywienia wycieczki zagraniczne w czasach PRL były nieosiągalne dla większości przeciętnych obywateli.
Dziś, w dwudziestym pierwszym wieku wszystko wygląda zupełnie inaczej. Społeczeństwo stało się znacznie bardziej zamożne, a co za tym idzie wyjazdy zagraniczne nie tylko przy okazji ferii zimowych czy wakacji stały się możliwe. Wiele osób wyjeżdża nie tylko raz czy dwa razy do roku, ale znacznie częściej. Tanie wycieczki zagraniczne stały się tak powszechne, że w zasadzie z dnia na dzień można wybrać się do pierwszego z brzegu biura podróży i dokonać zakupu.
Jeśli wpada nam do głowy hasło „tanie wycieczki zagraniczne” czasem może zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Zazwyczaj jeśli coś, co z zasady powinno być drogie, a kosztuje niewiele, jest dla nas podejrzane. W wielu jednak przypadkach tanich wycieczek zagranicznych nie jest to coś nadzwyczajnego. Dlaczego niektóre wycieczki są zwyczajnie w naszym odczuciu tanie?
Po pierwsze- destynacja. Trudno znaleźć tanią wycieczkę w sezonie letnim na Barbados, na Dominikanę czy Malediwy. Te destynacje są bardzo prestiżowe, loty w tak odległe rejony muszą kosztować bardzo dużo, głównie ze względu na ich odległość. Natomiast w znacznie niższej cenie możemy znaleźć loty w bliższe rejony naszego kraju. Bilety do Włoch- do Bergamo, do Aten czy do Szwajcarii możemy upolować już za około trzydzieści złotych. Oczywiście bilety powrotne będą odpowiednio droższe, ale cały wyjazd uda się zamknąć w około dwustu złotych, a to jak na wyjazd zagraniczny jest naprawdę niską kwotą.
Oczywiście popularne destynacje nie będą tak kosztowne, jak te nadzwyczajne. Bilety do Rzymu czy Paryża niejednokrotnie kupimy w cenie przelotów regionalnych i krajowych. A to dlatego, ze na tych trasach kursuje wiele linii lotniczych, którym bardziej opłaca się taniej sprzedać miejsce w samolocie, niż wypuścić w połowie pusty samolot. Dlatego warto jest często sprawdzać strony podniebnych przewoźników, zwłaszcza na kilka dni przed interesującą nas datą podróży. Może się okazać, że zamiast trzystu czy pięciuset złotych za lot w jedną stronę zapłacimy nawet dwadzieścia złotych!
Po drugie- ostatnie miejsca w danym turnusie. Kiedy wchodzimy na strony biur podróży zazwyczaj wiemy dokąd chcemy się udać. Sprawdzamy hotele, wycieczki, ilość gwiazdek czytamy opinie, przeglądamy odległość do plaży czy do stoku narciarskiego. Wszystkie te informacje są bardzo ważne i pomagają nam podjąć decyzję co do wyjazdy w konkretne miejsce. Niektórzy kupują wycieczkę w tak zwanym pakiecie „first minute”. Oznacza to niższą cenę na początku wypuszczenia oferty na rynek. Ma to zachęcić potencjalnych podróżników do wyboru danej destynacji. Kiedy dana oferta nam się spodoba często wchodzimy na podobne wycieczki oferowane przez inne biura podróży i jeśli cena za prawie taką samą wycieczkę jest o pięćset złotych lub więcej wyższa, to wtedy decydujemy się na zakup tańszej oferty. Monitorowanie rynku w tym aspekcie pokaże nam, że za kilka tygodni lub nawet dni wybrana przez nas wycieczka będzie znacznie droższa. Tak to już działa. Natomiast na dwa i trzy dni przed odlotem może się okazać, że ostatnie miejsca wycieczki są bardzo tanie. Biura podróży chcą przecież sprzedać całą ofertę, wypełnić cały samolot i przy okazji na tym zarobić.
Osoby lubiące ryzyko zazwyczaj czekają do ostatniej chwili z zakupem wycieczki licząc na to, że uda się im ją kupić za bardzo niską cenę. Jest w tym dużo racji. Tanie wycieczki zagraniczne są możliwe zwłaszcza w przededniu wycieczki, dlatego jeśli nie mamy zobowiązań w pracy lub w życiu prywatnym, warto zdecydować się na taką wycieczkę nawet z dnia na dzień.
W dzisiejszych czasach prawie każdy pracujący obywatel może pozwolić sobie na tanie wycieczki zagraniczne. Najlepiej wybrać te oferowane przez biura podróży, mamy wtedy w pakiecie nie tylko przelot, ale także zakwaterowanie i wyżywienie. Wbrew pozorom to właśnie hotel i jedzenie są najdroższe w całej wyprawie. Wiele osób może także zdecydować się na wycieczkę na własną rękę. Można ją zorganizować bardzo niskim kosztem, a wystarczy zadbać o zaledwie kilka szczegółów.
Bilety lotnicze- należy je zakupić z wyprzedzeniem. Kilka miesięcy wcześniej znajdziemy bilety lotnicze w bardzo korzystnych cenach. Zaplanujmy więc nasz wyjazd wcześniej, kupmy bilety i dopiero planujmy co zwiedzić.
Po zakupie biletów musimy znaleźć jakiś nocleg. Na popularnych stronach typu Trip Advisor możemy znaleźć wiele tańszych i droższych opcji, a rezerwacja z kilkutygodniowym wyprzedzeniem pozwoli nam na tańszą cenę za całkiem luksusowy pokój. Osoby nie przepadające za hotelami mogą przenocować w prywatnym domu czy mieszkaniu. Uda się to dzięki Air Bnb, który oferuje świetne lokalizacje często w samym sercu popularnego miasta, a na dodatek w bardzo korzystnej cenie.
Warto też zwrócić uwagę na bagaż. Jeśli lecimy na kilka dni nie warto kupować bagażu rejestrowanego w obie strony. Możemy kupić bagaż rejestrowany tylko na podróż powrotną, dzięki czemu zabierzemy ze sobą wiele pamiątek nie martwiąc się o to, czy nie zostaną one zarekwirowane na lotnisku.
Najważniejsze to podróżowanie i poznawanie nowych krajów, ludzi i historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here