Kompasy

Choć w dobie cyfryzacji odchodzą do lamusa, to nadal są częstym kompanem podczas długich podróży. Przydają się zwłaszcza na otwartej przestrzeni, w lasach oraz gdy jesteśmy zwolennikami wycieczek poza głównymi szlakami. Na rynku możemy kupić różne modele kompasów, od zwykłych magnetycznych, po nowoczesne elektroniczne, a nawet warianty dostępne w zegarku. Na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować? I na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Kompasy elektroniczne a magnetyczne

Podstawowa różnica między działaniem jednego i drugiego produktu dotyczy dokładności oraz komfortu i prostoty odczytu. Kompasy elektroniczne korzystają z danych satelitarnych, ich funkcjonowanie jest więc w głównej mierze oparte na warunkach atmosferycznych. Możemy mieć problem z odczytaniem danych w trakcie burzy, a nawet silnego wiatru. Z drugiej jednak strony opcje magnetyczne wymagają od nas znacznie większej wiedzy, są jednak niezawodne i zawsze wskażą nam kierunek, niezależnie od panującej wokoło pogody. Modele oparte na magnetyzmie Ziemi nie wymagają oczywiście zasilania, co czyni je lepszymi kompanami, zwłaszcza w trakcie długich podróży po Europie.

Jeśli więc potrafisz posługiwać się kompasem magnetycznym, będzie on dla Ciebie rozwiązaniem idealnym. Natomiast w sytuacji, gdy Twoja przygoda z podróżowaniem dopiero się zaczyna, wybierz wariant elektroniczny i uzupełnij go dodatkowym wyposażeniem w postaci mapy oraz kompasu magnetycznego. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nigdy nie pomylisz się w swoich wyliczeniach, a w sytuacjach awaryjnych, gdy Twoje elektroniczne urządzenie się rozładuje, będzie miał do dyspozycji analogową mapę i tradycyjny kompas.

Dodatkowe funkcjonalności – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze zastanów, jak bardzo precyzyjnego urządzenia potrzebujesz. Kompasy z mniejszą podziałką, np. 5 stopni pozwolą na lepsze ustalenie trasy i ograniczą możliwość zagubienia się w terenie. Dodatkowo jeśli chcesz pracować z mapą, wyposaż się w model z przezroczystą płytką. Będzie można go wówczas położyć na mapie i kreślić na niej drogę, którą chcemy pokonać. Doskonałym uzupełnieniem całego urządzenia będzie możliwość przypięcia go do szlufki od spodni czy plecaka. Dzięki temu zawsze będziemy mieli ten gadżet pod ręką, a nawet jeśli wypadnie nam z kieszeni, to i tak zawiśnie na sznurku.

Wybierajmy urządzenia wytrzymałe i wysokiej jakości. Nigdy nie wiadomo, na jakie warunki natrafimy i jak będzie wyglądała nasza podróż. Powinny nam służyć długie lata, a płyn w którym zanurzona jest igła magnetyczna nie powinien się zbyt szybko zmniejszać. W przeciwnym przypadku urządzenie będzie mniej precyzyjne, a pęcherzyk powietrza znacznie spowolni igłę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here