Dokąd pojechać na wakacje w 2019?

Jeśli marzysz o nietypowej wyprawie…

…którą będziesz mógł się pochwalić rodzinie i znajomym…

…z której przywieziesz mnóstwo nietypowych pamiątek…

…która zostawi piękne wspomnienia wspaniałych widoków i interesujących historii…

wybierz się na wakacje do któregoś z poniższych państw!

Malownicza Albania

Czy wiedziałeś, że pod względem powierzchni Polska przebija Albanię 11 razy? W kraju tym mieszka około 50 Polaków (!). Albania jest niewielka, lecz wyróżnia się malowniczym położeniem. Znajdziemy tu górskie szczyty, przepiękne jeziora i piaszczyste wybrzeża. Kraj ten poszczycić się może interesującą historią i zróżnicowaniem kulturowym oraz architektonicznym. W architekturze zobaczymy wyraźne wpływy greckie, rzymskie czy bizantyjskie.

W Albanii warto zobaczyć wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruiny miasta Butrint, które pochodzi z VI wieku. Albania to także osmańskie twierdze, piękne cerkwie, zabytkowe meczety, bunkry, migoczące bazary i wiele, wiele innych. Must see na naszej liście powinny być Góry Północnoalbańskie, jezioro szkoderskie i oczywiście stolica Albanii, Tirana.

Azerbejdżan pełen kontrastów

Czy wiedziałeś, że wsławili się tu polscy architekci – Józef Gosławski, Kazimierz Skórewicz, Józef Płoszko i Eugeniusz Skibiński? Ślady po minionych czasach obecne są w Aerbejdżanie na niemal każdym kroku. To Baszta Dziewicza w Baku, zabytkowe centrum miasta i mury z XII w., Park Narodowy Qobustan ze starożytnymi rytami, starożytny kompleks kultu – świątynie hindusko-zoroastryjskie… Z nowocześniejszych atrakcji zobaczyć tu można Ogniste Wieże – zespół trzech wieżowców w Baku, Heydar Aliyev Center – piękne i nowoczesne centrum kultury, czy Fountains Square – szykowny plac z kawiarniami i restauracjami w Baku.

Trzeba pamiętać, że Azerbejdżan to miasto kontrastów – tanie papierosy i alkohol, ale droga żywność, ludność albo na skraju ubóstwa, albo wiodąca dostatnie życie. Minione czasy zderzają się z nowoczesnością. Warto zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Obfitość Kazachstanu

Kazachstan to idealne miejsce na urlop. Choć nie należy do najpopularniejszych celów podróży, zdecydowanie ma swój urok. A przede wszystkim szczyci się tym, jak wiele można tam zobaczyć i robić! Może to ze względu na to, że jest 9 największym krajem na świecie.

Almaty, położone w południowo-wschodniej części kraju, są największym miastem Kazachstanu. Znaleźć tu można mnóstwo muzeów, galerii, kawiarni, teatrów… i to wszystko we wschodnim stylu! Wprost nie da się tu nudzić czy usiedzieć dłużej w jednym miejscu.Jest tyle do zobaczenia.

Można tu też odkryć… port kosmiczny. Należy on do najstarszych wciąż funkcjonujących portów, ale wciąż przyciąga ciekawskich. Znajduje się w samym środku stepów Kazachstanu.

Khan Shatyr to zwieńczenie współczesnej architektury w Astanie. To wielki namiot, w którym temperatura jest utrzymywana na dość wysokim poziomie, w porównaniu do dość chłodnego klimatu Kazachstanu. To park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Uzbekistan na Jedwabnym Szlaku

Azja Centralna, w której znajduje się Uzbekistan, to dla wielu jeden z najciekawszych rejonów świata. Przez ten kraj, po Jedwabnym Szlaku, przed laty ciągnęły karawany z Chin do Europy.

Co warto zobaczyć w Uzbekistanie? To przede wszystkim Khiva – miasto znajdujące się na liście cudów UNESCO. To mury obronne, meczety, minarety, bramy… Cudowne rzeźbienia, misterne malunki… Kto nie chciałby dostać szansy ujrzenia tego na własne oczy? Kolejne miasto, Samarkanda, było w minionych czasach jednym z najwspanialszych miast Azji, które swoją świetność zawdzięczało Jedwabnemu Szlakowi. Tu warto zobaczyć przede wszystkim kompleks Registan.

Decyzja należy do Ciebie

Jeśli nie możesz się zdecydować, Wytwórnia Wypraw zachęca do kontaktu. Specjalizujemy się w organizacji wycieczek do krajów, o jakich właśnie przeczytałeś, i nie tylko! Przekonaj się sam – z Wytwórnią Wypraw to prostsze, niż się wydaje! Zapoznaj się z naszą ofertą i zrób sobie w końcu wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here