Do Rzymu koniecznie

Włochy to niewątpliwie jeden z najczęściej odwiedzanych krajów świata. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ jest tam rzeczywiście co robić i co oglądać. Każdy, kto choć raz w swoim życiu zawitał do kraju Dantego i Petrarki zapewne wie, o czym mowa. Nawiasem mówiąc, gros osób wraca do Włoch kiedy tylko nadarzy się okazja. Z reguły ludzie jeżdżą do Italii na wakacje, bo wówczas jest tam najpiękniej. Ale gros osób wybiera przecież też i włoskie Alpy zimą. Mnóstwo ośrodków narciarskich zaprasza, oferując moc atrakcji wszystkim fanom białego szaleństwa.
A skoro już o Włoszech mowa to koniecznie zatrzymajmy się przy stolicy. Wycieczki do Rzymu na pewno też mają swoich zwolenników. Wieczne Miasto od zawsze przyciąga do siebie rzesze turystów. Nawiasem mówiąc, jeśli ktoś miałby okazję odwiedzić to miasto, niech to po prostu zrobi, bo warto. Wycieczki do Rzymu w obecnej dobie nie są czymś nieosiągalnym. Prawdę mówiąc, należą chyba nawet do tych nie najdroższych. Tak jest, kiedy jedziemy autokarem, natomiast w przypadku podróży samolotem cena może nieco wzrosnąć. Ale są jeszcze do dyspozycji tanie loty i wówczas takie wycieczki do Rzymu mogą okazać się wręcz tanie. Mowa tutaj zarówno o wyjazdach zorganizowanych, jak i prywatnych. Kiedy miejscem docelowym jest Rzym, nie potrzebujemy w mieście samochodu. Jeśli zamieszkamy w sercu miasta to prawie wszystkie najważniejsze jego punkty obejdziemy na własnych nogach. Jeśli natomiast naszą bazę wypadową będziemy mieli gdzieś na jego obrzeżach, wówczas mamy do dyspozycji komunikację miejską, a przede wszystkim metro. Nie ma praktycznie żadnego problemu ze zwiedzaniem, więc czyńmy to.
A co właściwie warto zobaczyć w Rzymie? O, nie sposób w niniejszym artykule byłoby wymienić wszystkie miejsca godne obejrzenia. Chyba prościej byłoby wymienić te, do których nie warto zaglądać, bo tych praktycznie nie ma.
Wieczne Miasto tak naprawdę zaskakuje nas na każdym kroku. I dzisiaj jeszcze dostrzeżemy ślady świetności dawnego imperium. To w dużym stopniu sprawia, że jest tutaj tak klimatycznie. Ale zacznijmy może jednak zwiedzanie miasta, bo jednak po to przyjeżdżamy do Rzymu. Na pewno warto rzeczywiście zamieszkać w centrum miasta, bo wówczas można w pełni uczestniczyć w nocnym życiu włoskiej stolicy. Mnóstwo ludzi, otwarte kawiarnie i restauracje, smaczne jedzenie, aromatyczna kawa i doskonałe wino to kwintesencja Rzymu. Warto obejść w takim czasie rzymskie place, które pomimo później pory tętnią życiem. Trzeba zatem zobaczyć koniecznie Plac Hiszpański. To jedno znanych miejsc w mieście. Nawiasem mówiąc, dzięki kultowemu już dzisiaj filmowi „Rzymskie wakacje” na zawsze już chyba utrwali się on w świadomości turystów. Nazwa placu wiąże się ze znajdującą się tu ambasadą Hiszpanii. Plac tworzy całość ze słynnymi schodami. Nie można nie wspomnieć także o uroczej fontannie Barcaccia, która jest upamiętnieniem powodzi, która miała miejsce w Boże Narodzenie 1598 roku. Wówczas to płynąca Tybrem barka wyrzucona została na zbocze pobliskiego wzgórza. Fontanna jest obecne odrestaurowana.
Piazza Navona to kolejny punkt naszej wycieczki, którego absolutnie nie można pominąć. Niesamowite wrażenie robią już obiekty położone tuż przy placu, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na słynną fontannę Czterech Rzek. Każda figura symbolizuje jedną z nich: Nil, Dunaj, Ganges i La Platę. Ale to nie wszystko, bo można podziwiać jeszcze dwie inne fontanny: Maura oraz Neptuna.
Teraz pora przejść się na Plac św. Piotra. Ten otoczony jest kolumnadą z posągami 140 świętych. Autorem tego niewątpliwego dzieła architektury jest Giovanni Lorenzo Bernini. Plac ma kształt doskonałej elipsy, której długość wynosi 240 m. Warto w tym miejscu zauważyć, że konstrukcja placu jest symboliczna, mianowicie, ma odzwierciedlać ramiona Chrystusa – Kościoła. Z placu od razu udajemy się do Bazyliki. Aby zwiedzić tę przepiękną świątynię trzeba poświęcić sporo czasu. W jej wnętrzu w zasadzie każdy centymetr kwadratowy to oddzielna historia. Najlepiej wyjść do wnętrza kościoła z przewodnikiem, który dokładnie przedstawi jej dzieje oraz opowie o tym wszystkim, co znajduje się w tej ogromnej budowli. Ale można również samemu pospacerować po jej wnętrzu z dobrym przewodnikiem w ręku i też sobie poradzimy. Na spokojnie i w swoim tempie. Ma to przecież swoje zalety. Zresztą wielu turystów tak własnie postępuje.
Teraz pora przejść na pierwszy renesansowy plac w Rzymie, czyli Plac Wenecki. Jego nazwa pochodzi od stojącego tu renesansowego Pałacu Weneckiego. Z jego balkonu Mussolini wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. Powyżej placu wznosi się kościół Santissimo Nome di Maria, który wzniesiony,został, by upamiętnić zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. No i oczywiście nie możemy pominąć Ołtarza Ojczyzny – z pomnikiem Wiktora Emanuela II.
Ale wycieczki do Rzymu nie można uznać za udaną, jeśli nie zobaczymy jeszcze co najmniej kilku ważnych włoskich zabytków.
Z całą pewnością musimy pójść do Koloseum. Amfiteatr Flawiuszów to niewątpliwie wizytówka Wiecznego Miasta. Spod Koloseum już tylko dosłownie krok do Forum Romanum, czyli najstarszego placu miejskiego w Rzymie. Tam zobaczymy już co prawda li tylko pozostałości dawnych obiektów, ale i tak warto tutaj pospacerować.
Będąc w Rzymie nie można też nie zwiedzić Zamku Anioła. To Mauzoleum Hadriana, czyli grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się watykańskie muzeum średniowiecznej broni.
A skoro już jesteśmy przy muzeach to koniecznie trzeba odwiedzić Muzea Watykańskie. Te jedne z największych zbiorów sztuki przyciągają turystów od lat.. Znajdziemy tutaj także obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.
Kiedy już zaspokoimy potrzeby naszego ducha, koniecznie trzeba coś dobrego zjeść. Nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że włoskie jedzenie nie ma sobie równych. Jest proste, a jednocześnie smaczne. Czegóż chcieć więcej? Do tego jeszcze butelka wina i można cieszyć się życiem w jednym z najpiękniejszych krajów świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here