Wypoczynek nad morzem: niemiecki Bałtyk

Jak dojechać na Rugię nad Morzem Bałtyckim?
Zanim dotrzemy na Rugię, warto odwiedzić niemieckie miasto Stralsund, który jest bramą wejściową na niemiecki Bałtyk. Średniowieczna starówka i wspaniałą gotycka bazylika robią wrażenie na każdym, kto lubi architekturę. Ze Stralsund można dostać się na Rugię pociągiem. Połączenia z tutejszego dworca kolejowego są dość częste: pociągi odjeżdżają co pół godziny. Na wyspie znajduje się też małe lotnisko: położone około 8 km od Bergen, jednak nie latają tam żadne większe samoloty pasażerskie. Lot z Polski na Rugię jest praktycznie niemożliwy, chyba ze będziemy chcieli przedostawać się z Hamburga na teren Morza Bałtyckiego, co wcale nie skraca nam drogi. Zdecydowanie najszybciej na Rugię dostaniemy się jadąc z Polski przez Szczecin lub przedostając się z Berlina na północ.

Sellin
Sellin to jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Znajduje się tutaj wielki dom – hotel na morzu. Został zbudowany na wielkim drewnianym molo. Utrzymany jest w stylu architektury kurortowej z dziewiętnastego wieku. Warto zamówić sobie nocleg właśnie w tym miasteczku: znajdują się tutaj wspaniałe, białe kamieniczki z drewnianymi wykuszami i krużgankami. Osoby, które chcą zwiedzać wyspę, mogą zrobić sobie właśnie z Sellin dobrą bazę wypadową. Sellin jest dobrze skomunikowane z każdym punktem na wyspie: szczególnie z jego wschodnim i północnym wybrzeżem, które jest bardziej bogate w ciekawe miejsca niż południe i zachód.

W miasteczku znajduje się sporo restauracji i hoteli. Wiele z nich ma widok wprost na Bałtyk, co jest atrakcyjne dla wielu turystów, którzy przyjechali tutaj na wypoczynek nad morzem. Znajdują się tutaj wspaniałe latarnie morskie i wygodne plaże. Jedynie pogoda, która panuje w tej części Europy nie zawsze jest doskonała. Bez obaw jednak: Morze Bałtyckie to nie to samo co Morze Północne. W czasie wakacji w lipcu i w sierpniu będziemy świadkami wielu słonecznych dni.

Na terenie wyspy znajduje się najmniejszy w Niemczech park narodowy: jest to Nationalpark Jasmund. Został założony w 1990 roku. To właśnie na jego terenie znajdują się wysokie klify, z których można oglądać morze.

Jak poruszać się po wyspie?
Poruszanie się po wyspie jest możliwe dzięki autobusom, które poza sezonem wprawdzie kursują rzadko, jednak w trakcie sezonu można spodziewać się również połączeń nocnych między miastami. Co ciekawe, większość linii daje możliwość przewozu roweru. Można zapakować go na przyczepkę przypiętą do dużego autokaru na Rugii. Kierowcy wykazują dużą cierpliwość do załadowania roweru.

Przejażdżka zabytkową kolejką
Będąc na Rugii warto przejechać się zabytkową kolejką, która przewiezie nas po pięknych lasach zlokalizowanych na terenie wyspy. Jest to wielki Roland: przejazd na całej trasie kosztuje 4 euro. Warto skorzystać z takiej przejażdżki choćby po to, aby obejrzeć stare, zabytkowe stacje kolejowe po drodze.

Historia Rugii
Rugia to wyspa, gdzie osadnictwo rozwijało się już w czasach głębokiego średniowiecza. Jest to wyspa słowiańska: jako jedna z niewielu na terenie Niemiec. Jest to wyspa pełna legend: od wieków swoje modły do Słońca wznosili tutaj poganie. Czczono też boga Światowida. Rugia ma za sobą okres, kiedy panowali na niej Duńczycy, a przez jakiś czas również Gryfitowie. Przez jakiś czas Rugia także należała do Szwedów oraz do Prusów. Te wszystkie zawirowania historyczne odbijają się dziś w architekturze tego miejsca: mamy tutaj w zasadzie każdy styl architektoniczny. Szczególnie ciekawa jest jej historia najnowsza, gdy na terenie Rugii stacjonowali naziści: zbudowali sobie tutaj ośrodek wakacyjny i przyjeżdżali na wczasy. Budynek ten znajduje się w Prora i jest to wielki hotel Hitlera, zwany obiektem wypoczynkowym nad morzem dla nazistów. Obecnie budynek en jest w trakcie renowacji: buduje się tutaj luksusowe apartamenty dla współczesnych Niemców, którzy nie mają oporów przed zamieszkaniem tutaj na stałe.
Ciekawostką jest obecność kurhanów na wyspie. Są to wielkie grobowce, pochodzące z czasów epoki brązu. Kurhany to wielkie skały, które zostały tutaj przywleczone przez lądolód skandynawski.

Linia brzegowa Rugii jest dość poszarpana. Odnotowano, że jej długość wynosi 574 km. Jest topiekne wybrzeże, pełne wysokich klifów spadających wprost do wody. Wzdłuż wybrzeża można urzadzic sobie długi spacer lub jeździć bez końca po okolicznych ścieżkach rowerowych.

Caspar
Wyspa słynna jest z obrazów Caspara, który właśnie tutaj stacjonował i spłodził wiele dzieł. Można na nich ujrzeć klify, wielkie kredowe zbocza skał oraz oczywiście morze. Wszystko to jest do zobaczenia na żywo i dziś: wystarczy udać się na wypoczynek nad morzem na Rugię.

Ceny na Rugii
Rugia należy do Niemiec, dlatego koszty podróżowania po tej wyspie będą na pewno większe niż wtedy, gdybyśmy udali się nad Bałtyk w Polsce. Cena za pokój wynosi około 50 euro za dobę. Nie należy jednak się zrażać: widoki są piękne, architektura specyficzna i warta zobaczenia. Ścieżki rowerowe nie znajdują sobie równych. Mimo że kuchnia niemiecka jest niestety paskudna i ciężko nam będzie znaleźć miejsca, w których można zjeść drogo, to jednak nadal uważamy, że warto wybrać się na wypoczynek nad morzem właśnie do tego miejsca choć raz w życiu.

Hiddensee: wyspa bez samochodów nad Bałtykiem
Wzdłuż wybrzeży Rugi ciągnie się jeszcze jedna mała wyspa: Hiddensee. Jest to wyspa, na której nie ma ruchu kołowego. Można poruszać się na koniach lub na rowerze. Aby dostać się na tę wyspę, trzeba wziąć prom. Koniecznie też trzeba zaopatrzyć się w podstawowe przedmioty, bo na Hiddensee znajdziemy tylko małe sklepiki spożywcze. Wyspa ta ma około 17 kilometrów długości , a jej uroda jest niesamowita. Jest to prawdziwie dzikie miejsce, nieskażone zanieczyszczeniami powietrza. Znajdują się tutaj małe pensjonaty, które są czynne przez cały rok.

Binz i Sassnitz
Na Rugii warto zobaczyć również Binz: jest to ośrodek wypoczynkowy podobny do Sopotu. Znajduje się tutaj sporo barów i dyskotek. Jest tutaj także szeroka plaża, na której można uprawiać sporty wodne. Promenada nad morzem, czy deptak – to miejsce, które skupia największą ilość turystów. Dodatkowo, wybierzmy się do Gohren oraz do Sassnitz, które będzie z kolei bazą wypadową do parku narodowego. Wyprawa do parku narodowego to wyprawa na cały dzień: trzeba tutaj długo iść pieszo. Wprowadzanie rowerów jest surowo zabronione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here