Wycieczka do Włoch

Włochy to jedno z największych europejskich państw położone na południu w dużej mierze na Półwyspie Apenińskim. Kontury kraju mają charakterystyczny kształt buta. Na 302 tysiącach kilometrów kwadratowych zamieszkuje aż 60 milionów osób. Stolicą Włoch jest Rzym, stolica antycznego imperium i jedno z najważniejszych miast dla rozwoju cywilizacji europejskiej. Miasto liczy sobie obecnie prawie 3 miliony mieszkańców i należy do największych europejskich metropolii. Innymi wielkimi miastami włoskimi jest Neapol oraz Mediolan. Włochy leżą w obrębie klimatu podzwrotnikowego, który charakteryzuje się zdecydowanie wyższymi temperaturami niż np. w Polsce. Dzięki temu we Włoszech występuje klasyczna roślinność śródziemnomorska, czyli tzw. makia. Z uwagi na ciepły i przyjazny klimat, Włochy są bardzo często wybierane jako cel na wakacje. Położenia na półwyspie powoduje, że państwo oblewane jest morzami ze wszystkich stron. Morza Śródziemne, Liguryjskie czy Adriatyckie są zdecydowanie cieplejsze od chociażby Bałtyku, więc przyjemność z kąpania się w nich proporcjonalnie rośnie. We Włoszech znajduje się bardzo wiele dobrej jakości kurortów turystycznych, które są w stanie zagwarantować najwyższej jakości wypoczynek nawet najbardziej wymagającym urlopowiczom.

Włosi mają też bardzo charakterystyczny powolny tryb życia – nie spieszą się, ponieważ nie odczuwają takie potrzeby, co czasami może dziwić Polaków żyjących w pędzie i stresie. Około południa większość lokali usługowych oraz sklepików zamiera i jest zamykana, ponieważ pracujący tam Włosi udają się na siestę – czyli przerwę w pracy na obiad, której istnienie zawsze dziwi przybywających do tego kraju Polaków. Kultura inna jest również w przypadku jedzenia. Obiady włoskie składają się głównie z makaronu pod rozmaitymi postaciami i z różnymi przyprawami. Zdarza się, że podczas tygodniowego pobytu serwowane będą tylko i wyłącznie dania złożone z makaronu. Jeżeli chodzi o mięso, Włosi są bardzo oszczędni. Rzadko znajdziemy tam tak wielkie porcje kotletów z ziemniakami polanymi tłuszczem jak w naszej ojczyźnie – tam raczej kończy się na plasterku szynki podanym z dużą ilością warzyw. Pizza włoska podawana jest natomiast na bardzo cienkim cieście, a jej głównym składnikiem jest ser. Sos pomidorowy często umieszczany jest w środku, ale ketchupu się tam po prostu nie używa. W ogóle sosy we Włoszech nie są mile widziane na pizzy – zresztą tamtejsze placki są na tyle delikatne, że ketchup czy sos czosnkowy tylko by niszczył ich smak. Ewentualnym dodatkiem, jaki podawany jest we włoskich restauracjach jest oliwa z oliwek.

Każda wycieczka do Włoch przybywa do Rzymu, czyli Wiecznego Miasta, stolicy potężnego starożytnego imperium. Mimo zaniedbań i spadku znaczenia w średniowieczu, do dzisiaj możemy podziwiać wiele zabytków, które przypominają o dziedzictwie walecznych starożytnych Rzymian. W tej liczbie znajduje się bardzo słynne Koloseum czy Forum Romanum, jedna z części niegdysiejszego antycznego miasta. Zapomnieć nie można o Panteonie, doskonale zachowanym przykładzie starożytnego budownictwa kopułowego. Zabytek przetrwał dzięki zamianie pogańskiej świątyni wszystkich bogów na kościół chrześcijański. Będąc w Rzymie należy zobaczyć także zamek św. Anioła czy też Schody Hiszpańskie. Państwem w państwie jest natomiast maleńki Watykan, w którym znajduje się ogromna bazylika św. Piotra budowana przez praktycznie cały XVI i początek XVII wieku. Ukończona została w stylu barokowym, a wśród kierowników budowy był swego czasu wybitny Michał Anioł. Do dzisiaj jest to siedziba papieży Kościoła Rzymskokatolickiego i bardzo popularny punkt dla wycieczkowiczów. W pobliżu Rzymu znajduje się także klasztor na Monte Cassino, który był miejscem walk Polaków podczas II wojny światowej.

Innym pięknym miastem włoskim jest Mediolan, który jest stolicą położonej na północy u stóp Alp Lombardii. Jest to najbogatszy i najbardziej uprzemysłowionym włoskim region. Działa tam bardzo wiele międzynarodowym firm, a infrastruktura drogowa należy do najlepszych w Europie. Mediolan znany jest chociażby z zamku Sforzów, czyli rodu, który przez długi okres czasu rządził miastem. Wywodziła się z niego żona polskiego króla Zygmunta Starego, Bona. Zamek jest udostępniony do zwiedzania i nadal robi wrażenie na odwiedzających. Przede wszystkim jednak Mediolan znany jest z olśniewającej katedry i bardzo dużego, przestrzennego rynku. Uznawany jest także za jedną ze stolic europejskiej mody, znajduje się tam wiele prestiżowych i bardzo drogich sklepów na eleganckich ulicach.

Będąc na wycieczce do Włoch z pewnością warto wyruszyć również do Florencji, czyli miasta, w którym narodził się renesans. Działał tam m.in. Michał Anioł i Leonardo da Vinci oraz inni wielcy rzeźbiarze i malarze tamtych czasów. W XVI wieku Florencja zarządzana była przez możny ród Medyceuszy. Również tam kroki ku politycznej karierze stawiał znany humanista Niccolo Machiavelli, autor traktatu „Książę”. Dzisiaj Florencja jest pełna unikalnych, bardzo cennych renesansowych zabytków. Uznawana jest za prawdziwą perełkę włoskiej architektury i dosyć zgodnie oceniana jest przez turystów samymi superlatywami. W bliskim sąsiedztwie leży natomiast miasto Piza, które znane jest ze znajdującej się tam Krzywej Wieży. Według legendy, Galileusz w XVII wieku prowadził doświadczenia naukowe spuszczając z wieży rozmaite przedmioty. Dzisiaj również udostępniona jest do zwiedzania i za uiszczeniem stosownej opłaty, można udać się na samą górę. Przy Krzywej Wieży znajduje się również ogromna i bardzo cenna bazylika. Znana jest również na całym świecie Wenecja, była republika kupiecka, a dzisiaj turystyczne miasto położone na wyspie. Dojechać można do niego tylko specjalnym autobusem. Najbardziej znanym zabytkiem jest bazylika św. Marka, kolejny przykład monumentalnej i robiącej wrażenie architektury włoskiej. Wenecja znana jest również z licznych kanałów, którymi poruszają się ludzie na gondolach. Specyfika miasta przyciąga do niego wiele zagranicznych turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here